www.sedayemodafean.org شهید حسن باقری

شهید حسن باقری

شهید حسن باقری در تاریخ ۱۳۳۴/۱۲/۵ در تهران چشم به جهان گشود.

ایشان در سن ۲۷ سالگی در تاریخ ۱۳۶/۱۱/۹ و در منطقه عملیاتی(محل شهادت): فکه به مقام والای شهادت رسید.

غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری ملقب به سقّای بسیجیان جوان‌ترین فرماندهِ ایران در دوران جنگ ایران و عراق بود.وی به‌عنوان جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه نقش مهمی در موفّقیّت نیروهای ایران در عملیات‌های فتح‌المبین و رمضان و هم‌چنین بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر شرکت داشت. وی در هنگام شهدت شدن، سِمت قائم‌مقامی فرماندهِ نیروی زمینی سپاه را برعهده داشت.

حسن باقری دوره دبستان را در مدرسه مترجم الدوله و دوره متوسطه را در دبیرستان مروی تهران به پایان رساند در سال ۱۳۵۴ در رشته برق دانشگاه شریف پذیرفته شد. وی بعد از سه ترم از دانشگاه اخراج شد و در اسفند ۱۳۵۶ لباس سربازی را به تن کرد. دوران آموزشی سربازی را در نقده گذراند و از آن‌جا به ایلام فرستاده شد. در ایلام با روحانیون شهر، از جمله سید یدالله صدری امام جمعه شهر ارتباط داشت و اخبار پادگان را به وی منتقل می‌کرد.

در سال ۱۳۵۷ در پی فرمان امام خمینی مبنی بر فرار سربازها از پادگان‌ها، با استفاده از غفلت مأمورین از سربازی فرار کرد. به دلیل برخورداری از آموزش نظامی، به همراه سایر اعضای خانواده و دوستانش در تصرف کلانتری ۱۴ و پادگان عشرت آباد در تهران نقش بارزی داشت. او روز شنبه ۹ بهمن ۱۳۶۱ وقتی در منطقه فکه مشغول شناسایی منطقه دشمن و آماده‌سازی عملیات والفجر مقدماتی بود، در سنگر دیده‌بان مورد اصابت گلوله خمپاره قرار گرفت و همراه با توکل قلاوند (معاون اطلاعات قرارگاه نجف) و مجید بقایی شهید شد. حسن باقری در هنگام شهدت ۲۷ سال داشت. محلّ خاکسپاری وی قطعهٔ ۲۴ گلزار شهدای بهشت زهرای تهران است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.