sedayemodafean.org شهید جانمحمد علی پور

شهید جانمحمد علی پور

شهید جانمحمد علی پور در تاریخ ۱۳۴۴/۱۰/۰۱ در یکهزار چشم به جهان گشود.

ایشان در سن ۵۲ سالگی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ و در حلب به مقام والای شهادت رسید.

سردار شهید جانمحمد علی پور در یکم دی ماه سال ۱۳۴۴در شهر یکهزار شهید اندیمشک دیده به جهان گشود. دوران نوجوانی او همراه شد با روزهای پر تب و تاب انـقلاب، در این میان او نیز با وجود اینکه تنها ۱۲سال داشت خود را به صف مبارزین و انقلابیون ملحق کرد و در تظاهرات حضور دائمی داشت تا اینکه ناقوس جنگ به صدا درآمد، همان جایی که مرد و نامرد از هم جدا می شوند.

با شروع جنگ جانمحمد ،بزرگمردی که آن روزها تنها ۱۵ سال داشـت ازطـریق بسیج مسجد، خود را به صف رزمندگان ملـحق کرد. شروع کارش در جبهه پدافندی کرخه بود. در همان سال دوره‌های تخصصی نظامی راگذراند، سال بعد در عملیـات‌های فتح‌المبین و والفجر مقدماتی به عنوان نیروی خط شکن عملیاتی حاضرشد. پس از آن برای دوره تخصصی تانک به تهران رفت آنجا بود که متوجه استعداد و علاقه‌اش به زرهی شد. این مساله باعث شد در این رسته مانگار شود.

سپاه پاسداران در آن زمان یگان زرهی نداشتند و در ساختار سپاه بشدت نیاز به یگان زرهی احساس می شد. سردار علی پور پس از کسب تجارب و طی دوره‌های آموزشی مختلف عهده دار تاسیس گردان مکانیزه لشکر ۷ ولی عصر (عج) اولین یگان زرهی سپاه پاسداران در جنوب کشور شد. و ضمن فرماندهی یگان زرهی بار آموزش سایر نیرو‌ها را نیز به دوش داشت. سردار علی پور در عملیات‌های مهمی از جمله والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵، نصر ۴ و … نقش آفرینی‌های چشمگیری داشت و در این عملیات‌ها مستقیما با سردار رئوفی نژاد فرمانده وقت لشکر ۷ ولی‌ عصر عج در ارتباط بود. تخصص و تعهدش از او یک فرمانده کارآمد ساخته بود در عین توانمندی و تخصص در رسته زرهی شجاعتش مثال زدنی بود. همیشه پیشاپیش نیروهای خود در خط مقدم حرکت می کرد، بارها در آتش سنگین دشمن در عملیاتهایی که بسیاری تاب تحملش را نداشتند. یکتنه به خط می زد و تانک‌های بدون سرنشین دشمن را به غنیمت می گرفت و به جبهه خودی می آورد.

در عملیات کربلای ۵ در حالی که ۲۱ سال داشت پس از انهدام تانکش توسط نیروهای دشمن بعثی دچار موج گرفتگی شد و ترکش به سرش اصابت کرد اما این باعث نشد که جبهه را رها کند. مدت کوتاهی بعد بدون آنکه دوره نقاهت را طی کند. بیمارستان را ترک کرد و به جبهه برگشت. سال بعد در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه حلبچه دلاورانه جنگید و از خود رشادت‌ها نشان داد و در این عملیات بود که شیمیایی شد اینبار هم در حالی که پزشکان گفته بودند حتما برای درمان باید به تهران اعزام شود با رضایت خودش بیمارستان را ترک کرد و پس از چند روز به منطقه برگشت. در طول ۸ سال جنگ از متخصص‌ترین و توانمندترین فرماندهان زرهی در سپاه پاسداران بود.

پس از دوران دفاع مقدس به تیپ یکم زرهی حضرت حجت (عج) در اهواز منتقل شد. در آن سال‌های ابتدایی بعد از دفاع مقدس نیروهای نظامی کشور به منظور دستیابی به اطلاعات و آشنایی با تجهیزات و جنگ افزار‌های به روزدنیا نیاز به آموزش داشتند

به همین منظور ستاد کل نیروهای مسلح در رسته زرهی تعدادی از فرماندهان جوان و کارآمد خود را برای دوره‌ی عالی نظامی در شهر مسکو روسیه فرا خواند که سـردار علی پور جزو اولین نفراتی بود که برای  این دوره ی عالی نظامی انتخاب شد.در آنجا سردار علی پور خود را به عنوان یکی از دانشجویان برتر وشاخص دوره  معرفی کرد.این نابغه زرهی آنچنان ژنرال‌های بزرگ روس را به چالش میکشید که ناچار به پرداختن به مسائلی می شدند که در حدود قرارداد آموزشی مابیـن روسیه و ایران نبود. سرانجام سردار شهید جانمحمد علی پور درپایان دوره به عنوان دانشجوی ممتاز با نمره ی عالی فارغ التحصیل شد.

سردار جانمحمد علی پور پس از کسب تـجارب بسیار دردوران دفاع مقدس وگذراندن دوره‌های آموزشی متعدد و مطالعات فراوان به منظور  پیشبرد اهداف و ارتقا  سطح زرهی کشور در سدد پیاده سازی و عملیاتی کردن آموخته‌هایش برآمد. در این راستا پیشنهاد عبور تانک از رودخانه را مطرح کرد که پس از جلسات متعدد در نیروی زمینی سپاه این طرح به تصویب رسید. در روز اجرای طرح سردار علی پور به خاطر حساسیت بالای کار و با توجه به احساس مسئولـیتی که داشـت تصمیـم گرفت خودش ، با تانک از رودخانه عبورکند. که این طرح با موفقیت به انجام رسید و این اولین بار بود که عبور تانک ازرودخانه خروشان  در تاریخ نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد و این فتح بابی برای یگان های زرهی نیروهای نظامی کشور شد.

شهید جانمحمد علی پور در طول حضور ۳۲ ساله در سپاه پاسداران خدمات بسیار ارزنده‌ای داشت و نسل‌ها تربیت کرد ایشان در رسته زرهی حدود ۲۰ جلد کتاب آموزشی تالیف کرد. در اواسط دهه ۸۰ بخش زیادی از مرزهای دریایی ایران در اروند تحت نظارت یگان تحت فرمان ایشان بود. سردار شهید جانمحمد علی پور سرانجام از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان پاسدار نمونه نیروی زمینی انتخاب شدند.

بلافاصله پس از بازنشستگی  این بار با محاسنی سفید و کوله باری ازتجربه  راهی کربلای شام ش . در ابتدا  به عنـوان مستشـارارشد نظامی مسئول آموزش زرهی جبهه مقاومت در سوریه شد ، و همزمان با آن مراکزمتعدد تعمیرات زرهی را در آنجا سازماندهی کرد. ایشان با  توجه به اشرافی که به جغرافیای سوریه داشت در مناطق مختلفی از جمله ، دمشق ، حلب حمص ، الحاظر ، حما ،خان طومان نبل و الزهرا ، تدمر و . . .حضور فعال داشت. پس از چندی فرماندهی تیپ تدمر را به عهده گـرفت اما دامنه ی فعالیت هـای او فراتر از منـطقه تدمر بود و به عنوان یک فرمانده ارشد بر تمام مناطقی که تجهیزات زرهی (تانک و نفر بر) در آنجا  مستقر بود نظارت داشت. در حضور حدود ۳ ساله خود بدل  به یکی از مستشاران ثابت جبهه مقاومت شد و در عملیـات‌های مهمی از جمله آزاد سازی حلب، نبل والزهرا ،شرق تدمر و . . . نقش آفرینی کرد.

یکی از عملیات‌هایی که سردار علی پور در آن نقش محوری و کلیدی ایفا کرد عملیات آزاد سازی شهرهای شیعه نشین نبل و الزهرا بود که در آن شهید علی پور با توجه به تخصص و توانمندی که داشت فرماندهی یگان‌های زرهی را به عهده داشت این عملیات یکی از عملیاتهای مهم چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ استراتژیک و ایدئولوژیک بود که سرانجام پس از چهار سال این دو شهر شیعه نشین از محاصره آزاد شدند. و پس از آزاد سازی ، یگان زرهی تحت فرمـان ایشـان به منظور تثبیت منطقه فتح شـده وارد شهر شد و سـردار علی پور خود بر روی نخستین تانک پیشـا پیش نیروهایش ایستاده بود و به ابراز احساسات مردم پاسخ می داد و سایر نیروها پشت سرشان وارد شهر شدند.

فرماندهان زرهی نبل و الزهرا شیفته شخصیت شهید علی پور شده بودند. شخصیتی که در عین تخصص و مرتبه بالای نظامی که داشت با نیروهای سوری بسیار صمیمی بود به طوری که تمام خواستهایشان را مستقیم با ایشان در میان می گذاشتند. و اصرار داشتند همیشه در کنار او باشند اما این تمام ابعاد شخصیتی فرمانده زرهی جبهه مقاومت نبود همرزمانش می گفتند گاهی اوقات می دیدیم شهید علی پور غذای خود را نگه می داشت و غذاهای اضافه را جمع میکرد و با خود می برد. بعد متوجه شدیم که غذاها را بین مردم بی خانمان و جنگ زده سوری تقسیم می کرد. در ایام محرم پیش قدم می شد برای درست کردن نذری آنوقت آن را بین مردم سوری تقسیم می کرد.

شخصیت چند بعدی شهید علی پور در حوزه مسائل فرهنگی و اعتقادی از طرفی و در حوزه مسائل تکنیکی و تخصصی از طرف دیگر از ایشان فرماندهی مثال زدنی و کم نظیر در جبهه مقاومت ساخته بود سرانجام در ۱۳مرداد ۹۶ مصادف با میلاد امام رضا (ع) سردار شهید علی پور پس از اینکه مورد شناسایی نیروهای پایگاه نظامی آمریکا قرار می گیرد در حین سرکشی از مقرهای جبهه مقاومت در منطقه عمومی تدمر در کمین نیروهای پایگاه نظامی آمریکا قرار می گیرد و پس اسارت به فیض عظمای شهادت نائل می آید. عکس‌های پیکر شهید علی پور را برای نیروهای جبهه مقاومت می فرستند تا نشان دهند فرمانده ارشد زرهی جبهه مقاومت را به شهادت رسانده اند.سرانجام پیکر مطهر سردار شهید علی پور پس از ۱۷ روز با پیگیری‌های مستقیم سردار حاج قاسم سلیمانی باز پس گرفته شد و به  آغوش وطن بازگشت.

این کافران نبودند که خیمه حضرت حسین (ع) را به آتش کشیدند بلکه دین دارانی بودند که از دین به غیر نام هیچ نفهمیده بودند. بارالها مرا از آنانی قرار بده تا دین داریم بر پایه معرفت استوار باشد و با بصیرت در فتنه‌های روزگار که مرد و نامرد از هم جدا می شوند در صف حسین دورانم جان ببازم.

یک نظر

  1. یادشان جاوید
    شهید علی پور در تدمر و توسط نیروهای آمریکایی به شهادت رسیدند نه در حلب

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.