sedayemodafean.org شهید حسن ذاکری قشمی

شهید حسن ذاکری قشمی

شهید حسن ذاکری قشمی در تاریخ ۱۳۵۰/۰۹/۰۰ در قشم چشم به جهان گشود.

ایشان در سن ۱۵ سالگی در تاریخ ۱۳۶۵/۱۱/۲۷ و در شلمچه به مقام والای شهادت رسید.

شهید حسن ذاکری قشمی یادگار فضه و محمد، در آذر ماه سال ۱۳۵۰ در قشم پای به هستی نهاد. دوران ابتدایی را در دبستان بلال حبشی با موفقیت به پایان رساند و دوره دوم تحصیل را در مدرسه راهنمایی سید جمال الدین اسدآبادی قشم آغاز کرد.

۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ درحالی که فقط ۱۹ ماه و ۱۸ روز از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت، رژیم بعث عراق، جنگ زمینی، هوایی و دریایی را به بهانه پایبند نبودن ایران به قرارداد الجزایر، به شکل رسمی شروع کرد.

بسیاری از رزمندگان آن روز نوجوانانی ۱۶، ۱۷ ساله بودند که خود را برای کلاس‌های درس سال تحصیلی جدید آماده کرده بودند.

شهید حسن ذاکری قشمی نیز در حالیکه فقط ۱۵ سال داشت، برای رفتن به جبهه اقدام کرد، اما او را از بسیج بندر عباس برگرداندند. اما با تلاش بسیار پس از بازگشت برادرش از جبهه به جمع بسیجیان و رزمندگان پیوست.

شهید حسن ذاکری قشمی در بار نخست به مدت سه ماه در جبهه ماند و سپس بازگشت. وی برای بار دوم در قالب کاروان سپاهیان محمد(ص) بزرگ پرچمدار اسلام به جبهه ها اعزام شد.

وی در مصاحبه ای که با صدا و سیما داشت به دانش‌آموزان این پیام را داد که باید در قبال خون شهدا احساس مسوولیت کنند و در برابر آن برای خدمت به انقلاب، وطن و خشکاندن ریشه ظلم و فساد تلاش کنند.

شهید ذاکری قشمی برای سومین بار به عنوان تک تیرانداز گردان ۴۲۲ در عملیات کربلای ۵ به شلمچه اعزام شد. وی در این عملیات در بیست و هفتم بهمن ماه سال ۱۳۶۵ در شلمچه بر اثر اصابت گلوله دشمن سرش شکافت و به شهادت رسید.

بدن بی‌جان این شهید حدود یک ماه در پشت خاکریزهای دشمن قرار گرفته‌بود؛ تا اینکه با حمله رزمندگان، پیکر وی به کشور باز می‌گردد. خانواده شهید ذاکری ۴۵ روز پس از شهادت، به دیدارش می‌روند و از این رو شناسایی جسد مشکل بود؛ اما نزدیکان وی به وسیله دستمالی که همیشه بر گردن داشت، پیکر را شناسایی می‌کنند.

سر انجام پیکر وی در بیست ودوم اسفند ماه سال ۱۳۶۵ د ر جزیره قشم تشیع شد و در بهشت الزهرای جزیره به خاک سپرده شد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.