sedayemodafean.org شهيد علی امانی

شهید علی امانی

شهید علی امانی در تاریخ ۱۳۴۱/۰۸/۰۲ در احمدآباد چشم به جهان گشود.

ایشان در سن ۱۹ سالگی در تاریخ ۱۳۶۱/۰۱/۰۳ و در فكه به مقام والای شهادت رسید.

شهید علی امانی، دوم آبان ماه ۱۳۴۱ در روستای احمدآباد آستانه از بخش رشتخوار تربت حیدریه به دنیا آمد. شش سال اول زندگی را در کنار خانواده و بازی با هم سن و سال‌ها در کوچه‌های روستا گذرانید. از هفت سالگی وارد دبستان شد و چون از استعداد خوبی بهره مند بود توانست تحصیلات خود را تا سطح دیپلم با موفقیت ادامه دهد.
در آغازین ماه‌های پیروزی انقلاب اسلامی با عضویت در بسیج مدرسه و فعالیت در پایگاه بسیج محل، به پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی همت گماشت.
با شروع جنگ تحمیلی بدون درنگ راهی جبهه شد و با خدمات مؤثر خود توانست مسئولیت‌هایی همچون فرماندهی گردان عبدا … و منشی گری سردار برونسی در تیپ جوادالائمه را نیز عهده دار شود. آخرین مسئولیت وی تدارکات خط مقدم در عملیات والفجر ۱ بود که در شمال فکه به وقوع پیوست.
پیش از این عملیات، شهید علی امانی در نامه ای به برادر خود موقعیت خود را در جبهه اینگونه بیان داشته بود: «این جا کوهستانی است. شهرهای اطراف ما عبارتند از: گیلان غرب که ما برای حمام و استراحت به آن شهر می رویم. شهر دیگری که به ما نزدیک است اسلام غرب و کرمانشاه است. مقر استراحت ما در جبهه‌های دار بلوط است … امکانات این جا خوب است، فقط در حمله بود که دو سه روز آب و غذا گیرمان نیامد. من ده روز در شیارکوه بودم و تعداد زیادی از صدامیان را کشته یا اسیر گرفتم.»

شهید علی امانی پس از شش نوبت حضور در جبهه که مدت بیست و چهار ماه به طول انجامید در بیست و سوم فروردین ۱۳۶۱ طی عملیات والفجر یک در حالی که در محاصره دشمن درآمده بود مورد اصابت تیر دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.

پیکر شهید علی امانی پس از شهادت به زادگاهش احمدآباد آستانه منتقل و به خاک سپرده شد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.