sedayemodafean.org آبروی سپاه

آبروی نظام یا آبروی سپاه؟

سپاه خادم نظام و ولایت است و زمانی که برجام در راستای حراست از نظام و تامین امنیت و معیشت مردم باشد، سپاه شرطی برای امضاء توافق ندارد.

مطلب زیر را یکی از برادران عزیز در پاسخ به مقاله ای که در فروردین ماه امسال در سایت منتشر شد نوشته اند که بخش‌های اصلی آن را در اینجا به شما مخاطبان و هواداران «صدای مدافعان» تقدیم می‌کنیم.

همرزمان عزیز در سایت صدای مدافعان، با عرض سلام و احترام خدمت شما و در راستای مقاله‌ «سپاه مخالف برجام نیست» یادآوری چند نکته را ضروری می‌دانم. اما پیش از آن اجازه بدهید از شما و زحماتی که به خصوص برای ما کهنه سربازان نظام ولایی می‌کشید و برای دسترسی قانونی خانواده بزرگ ایثارگران به خدمات و تسهیلات قانونی تلاش می‌کنید، تشکر کنم.

اجازه بدهید توضیح بدهم که چرا عنوان این مقاله را آبروی نظام یا آبروی سپاه گذاشتم. به عنوان یک ایثارگر باید عرض کنم که سپاه بدون ولایت و نظام، آبرویی ندارد و نهایت آمال و آرزوی هر سپاهی، پاسداری از نظام ولایی است. با این باور، طرح این مسئله که سپاه برای احیای برجام شرط و شروطی بگذارد و اینکه اراده سیاسی نظام و رفاه مردم را مشروط به حذف نام خود از فهرست های سیاه – که کاغذپاره‌ای بیش نیستند- بکند مردود است.

برادران سپاه بارها امتحانات الهی بسیاری را با سربلندی پشت سر گذاشته‌اند و این بار هم نشان داده و می دهند که گوش به فرمان فرمانده کل قوای خود هستند و اگر اراده نظام بر احیای برجام باشد تمام توان خود را برای تسهیل این امر به کار خواهند بست. نگرانی نگارنده از این است که گروه‌های دیگری در برخی از مناصب سیاسی و اقتصادی هستند که عنوان کاسبان تحریم برازنده آنها است و خدای ناکرده شاید آنها باشند که می‌کوشند چهره سپاه را در انظار عمومی مخدوش کنند و فرماندهان جان بر کف سپاه را مانع امضای برجام و گشایش‌های اقتصادی برای مردم جلوه دهند.

اجازه بدهید به دوران برجام (اول) برگردیم و ببینیم موضعگیری‌های فرماندهان سپاه در آن زمان چه بود تا شاهدی باشد بر این مدعا که علیرغم نگرانی‌هایی که از سوی آنان مطرح شد هیچگاه مانعی بر سر راه برجام نبودند و پذیرش آن نرمش قهرمانانه را مشروط به آبروی خود و یا منافع خود نکردند.

شش روز بعد از قرائت بیانیه هسته‌ای لوزان در سال ۱۳۹۴ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح وقت موفقیت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را به مقام معظم رهبری تبریک گفت، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز به جرگه تقدیرکنندگان از هیات مذاکره‌کننده ایرانی پیوست. سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، در حاشیه همایش فرماندهان سپاه در پاسخ به برخی از ابهامات مطرح شده پیرامون بیانیه اخیر هسته‌ای، تاکید کرد: «به‌فضل الهی فرزندان انقلابی ایران اسلامی در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته‌اند از حقوق ملت ایران به‌شایستگی دفاع کنند و ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تلاش‌های صادقانه و مجاهدت‌های سیاسی این عزیزان و ایستادگی روی خطوط قرمز تعیین شده، قدردانی می‌کنند.» جعفری برجام را »جهاد دیپلماتیک» خواند و «لغو همه تحریم‌های مرتبط» را «نقطه مرکزی مطالبات ملت ایران» دانست.

سردار فیروز آبادی نیز در ۱۶ فروردین ۹۴ خطاب به رهبر انقلاب نوشت: «اکنون که در ساله هدایت‌های آن رهبر فرزانه و همت دولت خدمتگزار جناب آقای دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای بویژه ظریف وزیر امور خارجه گام دیگری در جهت احقاق حقوق مسلم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات مربوط به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برداشته شده است، ضمن تبریک به ملت بزرگ ایران اسلامی و قدردانی از جناب آقای رئیس‌جمهور و کارگزاران و تلاشگران این عرصه مهم وحساس با کمال افتخار از عنایات و راهنمایی‌های حضرت مستطاب عالی که موجب سربلندی و پایداری هر چه بیشتر ملت بزرگوار ایران اسلامی گردید سپاسگزاری نموده رجاء واثق دارد با استمرار رهنمودهای آن رهبر عظیم‌الشان مراحل آتی مذاکرات نیز در مسیر سلامت و صلاح دولت و ملت تداوم خواهد یافت.»

حتی محمد باقر قالیباف هم با وجود اینکه در فرماندهی سپاه نبود اما از آنجا که با برادران سپاه در ادوار مختلف دم خور بود، اقدامات دولت وقت را در مسیر توافق تبریک گفت و آن را «گامی محکم» خواند و بعد از توافق هم از تلاش شبانه روزی دستگاه دیپلماسی تقدیر کرد و برجام را «نتیجه مطلوبی برای ملت ایران» دانست.

در آن زمان هم نگرانی‌ها و دلواپسی‌هایی وجود داشت و بسیاری از دلسوزان و خود مقام معظم رهبری هم خواستار «ملموس» بودن نتایج برجام برای مردم بودند و بدعهدی طرف‌های مقابل برجام را پیش‌بینی می‌کردند، اما هیچکدام از این موارد پیش از امضای برجام و به خصوص هیچگاه به عنوان مانعی از طرف دلیرمردان سپاه مطرح نشده بود، چراکه این بزرگواران بیشتر از هرچیز ضامن آبروی نظام مقدس هستند.

سایت صدای مدافعان به درستی عنوان کرد که «بدنه اصلی سپاه مخالف برجام نیست و در این میان عده‌ای پشت نام سپاه و انقلاب پنهان شده‌اند ولی عملا مردم را در مقابل سپاه قرار می دهند.» نمی‌خواهم زود قضاوت کنم اما آنهایی که بر طبل توان بازدارندگی نظام به نیت دستیابی به توان هسته‌ای (تا حد توانایی ساخت بمب اتمی) می‌کوبند باید با فراست بیشتر عمل کنند و بدانند مقاومت تنها با سلاح پیروز نمی‌شود. دشمن امروز از قدرت نرم و قدرت هوشمند برای حفظ برتری خود استفاده می‌کند و ما نیز نباید با تئوری‌های قدیمی نظامی به جنگ استیلای دشمنانمان در شرق و غرب عالم برویم.

سپاه به نظام وفادار است و نظام برخواسته از مردم است. مردم امروز مشکلات عدیده‌ای دارند که معضلات اقتصادی در راس آنهاست. برای حفظ نظام هم که شده، باید به فکر حفظ مردم باشیم و دعواهای سیاسی جناحی را کنار گذاشته و با همان عزم و اراده ملی که یکبار فرزندان انقلاب را در جهاد دیپلماتیک پیروز کرد، با رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری و همت دولت مردمی و مجلس انقلابی این مانع بزرگ را از سر راه برداریم و در این مسیر برای منافع خود با آبروی سپاه بازی نکنیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.