sedayemodafean.org بیمه دی

بیمه دی باز هم خانواده‌های ایثارگر را ناامید کرد

بدحسابی‌های بیمه طرف قرارداد جامعه ایثارگری به جایی رسیده که خانواده‌های ایثارگر در مراجعه به مراکز درمانی و داروخانه ها از اینکه بگویند جانباز هستند و تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند احساس خجالت و شرمساری می‌کنند!

جانبازان گلستانی که وضعیت خدمات‌دهی ناقص بیمه دی و عدم برخورداری از بیمه تکمیلی به ستوه آمده‌اند در نامه ای نوشته اند: «نهادهای دولتی مخصوصا بنیاد شهید وظیفه دارند که حداکثر تلاش خود را برای درمان و آرامش و سلامتی انها به عمل آورند؛ به ویژه جانبازان که اکنون دچار کهولت سن شدند و عوارض ترکش ها و جراحات بدنی آنها شدت گرفته است. از سوی دیگر مشکلات معیشتی و بیکاری فرزندان جامعه ایثارگری نیز مزید بر علت شده اما متاسفانه در چنین شرایط سختی بجای آنکه دارو و درمان جانبازان تسهیل شود، روز به روز سخت تر شده و مسئولان بنیاد شهید باید تدبیری بیاندیشند که رضایت خاطر جانبازان و خانواده هایشان بیشتر فراهم شود. اما در سال های اخیر متولی بیمه تکمیلی جانبازان متاسفانه آنقدر با مراکز درمانی و دارویی بدحسابی کرده که حرمت و منزلتی برای خانواده های ایثارگر باقی نگذاشته است، به طوری که خانواده های ایثارگر در مراجعه به مراکز درمانی و داروخانه ها خجالت می کشند، بگویند ما جانبازیم و تحت پوشش بیمه تکمیلی  هستیم، لازم است هرچه زودتر مسئولان استان چاره ای بیاندیشند و کرامت جانبازان را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند و نگذارند شاَن و منزلت انها دچار خدشه شود.» این گلایه ها مختص به جانبازان استان گلستان نیست و در شهرها و استانهای دیگر هم شاهد بروز اتفاقات مشابهی هستیم (برای مثال به این لینک رجوع شد)

باید توجه داشت که بدحسابی بیمه دی محدود به یکی دو سال اخیر نمی شود و سابقه طولانی دارد، به طوری که این امر موجب شده داروخانه‌ها و مراکز درمانی از ارائه خدمات به جانبازان و ایثارگران سر باز بزنند. بیمه دی مدعیست که به جانبازان پول کافی نمی‌دهند. مقام‌های بنیاد شهید هم برغم بریز و بپاش‌های درون سازمانی، می‌گویند اعتبار کافی ندارد.از سوی دیگر، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات لازم را تخصیص داده ولی ظاهرا این اعتبارات جای دیگری خرج شده است. این شکاف میان قانون‌گذاری و اجرا را ما در حوزه های دیگر هم شاهد بوده ایم که باعث شده مسئولان در حرف از ایثارگران حمایت کنند و حتی بودجه لازم هم تخصیص داده شود، ولی در عمل به دست ایثارگر و جانباز نرسد (رجوع شود به مقاله خدمات‌رسانی به ایثارگران، حرف بیشتر از عمل)

پائیز سال ۹۶ بود که قرارداد بنیاد شهید با بیمه ایران به پایان رسید و شرکت بیمه دی با انعقاد قراردادی مسئولیت بیمه درمان تکمیلی، پذیرش خانواده‌های تحت پوشش بنیاد شهید در مراکز طرف قرارداد بنیاد و پرداخت مطالبات درمانی آن‌ها را بر عهده گرفت. در این ۵ سال اما، متاسفانه نه بنیاد شهید و نه بیمه دی نتوانستند به وعده‌های خود برای پوشش مناسب درمانی خانواده‌های شاهد و ایثارگران عمل کنند و  خانواده های شاهد و ایثارگر همواره با مشکلات فراوانی در زمینه دریافت دارو و مطالبات خود از شرکت بیمه مواجه بوده اند.

کافیست که سری به اپلیکشین بیمه دی بزنید تا ببنید که فاصله حرف و شعار تا عمل چقدر است. هرچند تبلیغات زیادی برای این اپلیکشین شد، اما هیچ یک از اطلاعات به روز رسانی نشده است و اطلاعات کاملا قدیمی است. وقتی ایثارگران یا خانواده‌هایشان براساس اطلاعات این اپلیکیشن به یک مرکز درمانی یا داروخانه مراجعه می‌کنند، تازه متوجه می شوند که اطلاعات ارائه شده مربوط به سه یا چهار سال گذشته است و مرکز مربوطه دیگر قراردادی با بیمه دی ندارد. حتی مراکز درمانی منتسب به نیروهای مسلح هم جانبازان را جواب می کنند و تنها زبان پول نقد را می فهمند. برای مثال بیمارستان بقیه الله اعظم (عج)، واقع در خیابان شهید فاطمی شهر قم، که با سپاه پاسداران نیز مرتبط است و حتی در تارنمای مرکز هم نام بیمه دی به عنوان بیمه تکمیلی قید شده، اما این مرکز هم جانبازان را جواب می‌کند و پذیرای بیماران تحت پوشش بیمه تکمیلی دی نیست.متاسفانه این موضوع در سایر مراکز هم وجود دارد.

وقتی ما از مشکلات بیمه دی صحبت می کنیم، قصد فرافکنی نداریم و نمی خواهیم این بیمه را مسئول همه مشکلات بدانیم. به هر حال باید توجه داشت که بیمه دی هم خود قربانی مشکلات ساختاری مالی و بانکی و اقتصادی کشور است. گزارش های حسابرسی حاکیست بیمه دی در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان حق بیمه دریافت کرده، ولی این درحالیست که این شرکت در دوازده ماه سال گذشته، ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت کرده است. بدین ترتیب، بیمه دی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان ضرر دهی داشته است. بخشی از این ضرر دهی به علت پرداخت فاکتورهای مربوط به ایثارگران بوده، ولی در این میان جامعه هدف هم مورد خدمترسانی قرار نگرفته و معلوم نیست این پولها صرف پرداخت دام بدهی‌ها شده است! ۵ سال پیش بود که امیر خجسه، نماینده وقت مجلس گفته بود  ۵۰۰ میلیارد تومان از بیمه دی کلاهبرداری و به دبی منتقل شده و صدها میلیارد تومان اختلاس صورت گرفته است. این موضوع هیچگاه شفافسازی نشد و در سالهای گذشته شاهد افزایش بدهی‌های بیمه دی به ایثارگران بودیم.

تا زمانی که مسئولیت پذیری و شفافیت وجود نداشته باشد، حقیقتا فرقی نمی کند که کدام شرکت بیمه، ایثارگران و جانبازان را تحت پوشش قرار دهد. راه حل در پاسخگو گردن این شرکتهاست که این امر هم از یک طرف به مسئولان متولی امور ایثارگران مربوط می شود و از ظرف دیگر به بازکردن بازار بیمه و امکان رقابت دیگر شرکت ها با بیمه دی.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.