sedayemodafean.org بیمه دندان

چرا جانبازان دارای بیمه دندان نیستند؟

این روزها با رشد روزافزون علم دندانپزشکی، می‌توان دندان‌هایی به درخشندگی و استحکام الماس داشت اما همانطور که می‌دانید برای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا، هم باید بهداشت را رعایت کرد و هم باید تحت مراقب های دوره ای دانپزشکی بود. از آنجایی که اما هزینه درمان دندانهای فاسد بسیار زیاد است، خدا نکند کار به دندان‌پزشکی‌ها بیفتد و بخصوص آن دسته از کسانی که بیمه دندان ندارند، باید مدتها با درد دندان بسازند. در میان اقشار محروم جامعه که اکثرا بیمه کامل دندانپزشکی ندارند، ایثارگران و جانبازان بدترین وضعیت را داشته و سالهاست که از عدم دریافت خدمات دندانپزشکی مناسب رنج میبرند

در میان تمام مشکلات بیمه و پوشش درمانی جامعه ایثارگری توسطه شرکتهای بیمه مورد قرارداد بنیاد شهید و امور ایثارگران که ما در این سالها به آنها پرداخته‌ایم، بیمه دی با مشکلات جدی مواجه بوده. شرکت بیمه دی، از یک سو، نارضایتی جامعه ایثارگران را به دنبال داشته و از سوی دیگر، بیمارستان‌های متعدد به دلیل عدم تسویه حساب این شرکت بیمه‌، حاضر به همکاری و ارائه خدمات به ایثارگران نیستند. طبق مکاتبات چندین تن از جانبازان با سایت صدای مدافعان، این شرکت بیمه وابسته به بنیاد نتوانسته جامعه تحت پوشش خود را راضی نگه دارد و با وجود مشکلات بسیار، که مدیران بنیاد هم به آنها واقف بوده و هستند، در کمال تعجب همگان، بیمه دی برای چندمین سال متوالی، عهده دار بیمه تکمیلی جانبازان، ایثارگران و خانواده های شهدا، شد. بررسی‌های ما حاکی از آن است که این شرکت با اکثر مراکز درمانی قرارداد ندارد و از پرداخت هزینه‌های داروهای جانبازان بویژه داروهای خارجی که مشابه داخلی ندارد و نیز خدمات دندانپزشکی، امتناع می ورزد. حال این سؤال از سوی جانبازان و ایثارگران مطرح شده که چرا جامعه ایثارگری همچنان باید فدای سوءمدیریت بیمه دی شود و خدماتی مانند بیمه دندانپزشکی شامل حال آنها نمیشود؟

در زمینه هزینه‌های سنگین مربوط به خدمات دندان پزشکی باید بگوئیم که در کشور ما خدمات دندانپزشکی رتبه دوم بعد از هزینه‌های بستری شدن در بیمارستان را دارند. خدمات دندانپزشکی مانند عصب کشی، پرکردن، ایمپلنت، کامپوزیت و لمینت میتواند بین سیصد‌هزار تا ۶ میلیون تومان هزینه داشته باشد. این در حالی است که هزینه‌ای که بیمه تکمیلی دی بابت دندانپزشکی جانبازان پرداخت میکند حدود ۲۵۰ هزار تومان است که تنها هزینه ویزیت و عکس دندان است. وقتی با بیمه دی و مدیران بیمه دی در این زمینه تماس میگیریم، میگویند «هیچ بیمه‌ای در کشور خدمات دندانپزشکی را به طور کامل پوشش نمی‌دهد». اما واقعا چطور ممکن است که قشری که تمام زندگی و سلامت خود را فدای امنیت کشور و حفظ انقلاب کرده بیمه دندان نداشته باشند؟

در مقالات قبلی هم تاکید کرده بودیم که عدم پوشش هزینه‌های پزشکی یکی از مشکلات درمانی اصلی جامعه ایثارگری است و بخصوص خدمات درمانی دندانپزشکی که فقط شامل حال کمتر از ۵ درصد از جامعه ایثارگری میشود و فقط محدود به جانبازان ناحیه فک و دهان است، تبدیل به معضل بزرگی شده. همین بیمه دی که قرار است بخشی از هزینه‌های خدمات دندانپزشکی جامعه ایثارگری را به عنوان بیمه تکمیلی پوشش دهند ادعا میکند که برای ایثارگران پوشش درمانی کامل دارند، البته بجز دندان و عینک! به قول یکی از جانبازانی که پس از چند ماه دندان درد بلاخره به دلیل عدم پوشش هزینه ترمیم دندانش مجبور به کشیدن دندان شد، «مگر جانبازان فاقد دندان هستند که بیمه دی آنرا تحت پوشش قرار نمی دهد؟ با حقوق ۳ میلیون تومانی و نداشتن بیمه دندانپزشکی باید مرتب دعا کنیم تا مبادا دندانمان درد کند. وگرنه باید از قید ترمیم بگذریم و فقط به کشیدن رضایت دهیم. لطفا نمایندگان مجلس که پرچم انقلابی و جهادی بودن را بر دوش می کشند باعث خوشحالی ایثارگران شوند نه ناراحتی.»

ما در صدای مدافعان هیچگاه از تکرار این مهم که ما امروز امنیتمان را مدیون خون و رشادت‌های شهدا و جانبازانان هستیم خسته نخواهیم شد اما وقتی میبینیم که اکثریت غریب به اتفاق جانبازان ما امروز حتی یک ریال خدمات دندانپزشکی هم بهشان تعلق نمیگیرد، شرمنده میشویم. مگر دندان جزئی از بدن نیست و یا عینک طبی جزئی از درمان نیست که ایثارگران باید با حقوق ناچیزی که میگیرند از جیب برای درمان دندانهای خود بدهند؟ جانبازانی که تقریبا تمام آنها امروز شصت سال سن و بالاتر دارند نیاز مبرم به ترمیم دندانهای خود دارند در حالی که بنیاد شهید و شرکتهای بیمه قراردادی مسئولیتی قبول نمیکنند. امروز ما در کشور جانبازانی داریم که به دلیل نداشتن دندانهای سالم و حتی در چند مورد، نداشتن استخوان فک پایین از خوردن غذا هم محروم هستند و بیمه درمانی هم برای بازسازی و ایمپلنت مسئولیتی قبول نمیکند.

جالب اینجاست که در تحقیقاتی که انجام دادیم با یک مرکز دندانپزشکی برخورد کردیم که با نام خانواده‌های جانبازان و سپاه فعالیت میکند اما جانبازانی که به آن مرکز مراجعه میکنند میگویند چون به شکل آزاد از تمام اقشار جامعه و به صورت آزاده مراجعه قبول میکنند، جانبازان و ایثارگران باید ماه‌ها منتظر بمانند تا وقت ملاقاتشان فرا برسد. البته در حین پرس وجو‌ها و تحقیقاتمان با افرادی مانند دکتر حسین پناه‌زاده، دندانپزشک خیرخواهی آشنا شدیم که خود جانباز جنگ تحمیلی است و به صورت قسطی و حتی رایگان مشغول درمان دندان محرومین و جانبازان جنگ تحمیلی است. متاسفانه افرادی مانند دکتر پناه‌زاده نمیتوانند جوابگوی نیازهای درمانی تمام شهر و استان خود باشند و مجلس و دولت باید هرچه سریعتر فکری اساسی به حال وضعیت کنونی بیمه دندان جامعه ایثارگری بکنند.

مشکلات مذکور متاسفانه در میان جانبازان اعصاب و روان حتی بیشتر هم هست. این عزیزان به دلایل مختلف مانند مصرف داروهای روانگردان، روحیات خاص و بی‌توجهی به وضعیت ظاهری و بهداشتشان، پس از مجروحین فک و صورت، بیشترین مشکلات دهانی- دندانی را بین تمام جانبازان دارند. بطور کلی در آسایشگاه‌ها و مراکز نگهداری جانبازان اعصاب و روان، سطح بهداشت دهان بالا نیست. در مجموع باید هرچه سریعتر برنامه‌های خاص پیشگیری، روشهای آموزش بهداشت دهان و دندان و معاینات دوره‌ای مد نظر قرار گیرد تا جانبازان بخصوص جانبازان اعصاب و روان کمتر از این زاویه اذیت شوند

در مجموع باید گفت با اینکه سی و چند سال از پایان دوران دفاع مقدس می گذرد اما جامعه ایثارگری و بخصوص جانبازان، چه شاغل و چه غیر شاغل، با رنج‌ها و مصائب متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و طی این سال‌ها هرچه بیشتر فریاد کشیده‌اند، کمتر مورد رسیدگی و توجه قرار گرفته‌اند. این قشر فداکار و ایثارگر که جوان‌ترین آنها اینک دهه شصت عمر خود را می گذرانند، روز به روز بیشتر نیاز به توجه و خدمات پزشکی بخصوص در زمینه بهداشت دندان دارند. حتی اگر خود این دلاوران کمتر شکایت کنند و کمتر از دردهای دلشان بگویند، فرزندانشان شاهد بی‌اعتناعی مسئولین و دردهای آنها هستند و مطمئنا این موضوع باعث عدم اعتماد جوانترها به نهادهای خدماتی و نهایتا به نظام خواهد شد

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.