sedayemodafean.org مطالبات ایثارگران

مطالبات جمعی از تشکل‌های شاهد و ایثارگران از دولت

تشکل‌های شاهد و ایثارگران همواره یکی از راه‌های انعکاس صدای ایثارگران و خانواده‌های شهدا به مسئولین و نهادهای مربوط بوده. با وجود تکصدایی و سیاسی شدن این گروه‌ها و تشکلها، که در گذشته به آن پرداخته بودیم، برخی از مطالبات خانواده‌های شهدا و ایثارگران از طریق همین تشکل‌ها پیگیری میشوند. در همین راستا نیز بیانیه اخیر جمعی از این تشکل‌ها تاکیدی بر مطالبات جامعه ایثارگری از دولت و مسئولین بود که باید هرچه سریعتر به آنها پرداخته شود. به طور خاص این بیانیه خواستار به اجرا گذاشتن ماده ۳۸ قانون جامعه خدمت رسانی به ایثارگران است. همچنین نکته بارز این بیانیه، تاکید آن بر پیگیری مطالبات از طریق مراجع قانونی و با پیروی از آرمانهای حضرت امام خمینی(ره) است که پس از تجمعات اعتراضی ماه‌های اخیر در مقابل ساختمانهای بنیاد شهید، دعوت از ایثارگران معترض به آرامش و پیشگیری از تجعمات اعتراضی آینده است. اکنون باید دید این درخواست ها و بیانیه‌ها چقدر تاثیرگذار خواهند بود و آیا خود مسئولین و بخصوص دست‌اندرکاران دولت جدید در امر پاسخگویی به نیازهای جامعه ایثارگری پیروی آرمانهای امام (ره) خواهند بود یا نه؟

در متن این بیانیه آمده است: ما تشکل‌های شاهد و ایثارگر براساس وظیفه ذاتی خود که روشنگری و آگاهی بخشی در بین جامعه بزرگ ایثارگران میباشد، اعلام می‌داریم، انجام مطالبات زمین مانده ایثارگران در ابعاد مختلف مانند بهداشت، درمان، مسکن و ماده ۳۸ و ۳۹ و غیره از وظایف قانونی و اساسنامه‌ای بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد که در این راستا طبق اطلاعات واصله ماده ۳۸ در حال اجراء می‌باشد و معوقات آن نیز پرداخت شده است. لیکن در نحوه اجرای ماده ۳۸ اختلاف نظر بین دستگاهها وجود دارد که با قول مساعد و پیگری جدی و عاجل جناب آقای دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران به تشکل های شاهد و ایثارگر و با برگزاری جلسات مشترک به جد دنبال رسیدگی و رسیدن به یک وحدت نظر و اجراء کامل این ماده می باشند.»

 ماده ۳۸ قانون جامع ایثارگری همانطور که در سالهای گذشته در چندین نوبت به آن پرداخته و تجزیه‌‌ و تحلیل کرده‌ایم، شامل حال پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلبی است که به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا بر اثر ترور، شهید، مفقودالاثر، جانباز از کارافتاده کلی و یا آزاده از کارافتاده شده‌اند. به عبارتی دیگر طبق این قانون، حقوق آن دسته از مشمولان جانباز وظیفه که به دلیل حضور در جبهه دچار از کارافتادگی شده‌اند، هم‌تراز با پرسنل کادر نیروهای مسلح محاسبه و پرداخت میشود. مشکل اما اینجاست که همانطور که در متن بیانیه هم آمده، اجرای بسیاری از مفاد قانون جامعه ایثارگری به دلیل یکسری اختلاف نظرها میان دستگاه‌های مختلف و حسابرسی‌های حزبی-سیاسی میان مدیران به بن‌بست خورده و اکنون چشم امید‌ها به دکتر قاضی زاده هاشمی، رئیس جدید بنیاد شهید است.

در یکی از بخشهای این بیانیه آمده است که «آن دسته از کسانی که تلاش می نمایند با اردو کشی خیابانی در مقابل بنیادشهید و امور ایثارگران موجبات التهاب و نگرانی در جامعه را فراهم نمایند، موافق نبوده و مطمئنا این امور بازی در زمین دشمن قسم خورده ایران اسلامی می باشد». این جمله در واکنش به تجمعات خیابانی هزاران تن از جانبازان و خانواده‌های شهدا که در چند هفته اخیر رخ داد، در بیانیه گنجاده شده است، مستقیما معترضین را به آرامش و «پیروی از آرمانهای حضرت امام خمینی (ره) و منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از مجاری قانونی درون نظام مقدس جمهوری اسلامی» دعوت میکند. اما پیش از اینکه هر تشکل یا گروهی که خود را نماینده فرزندان شاهد و ایثارگران معرفی میکند بخواهد از هزاران ایثارگر و خانواده شهید، که به خاطر بی‌کفایتی و عدم توجه مسئولین، زیر خط فقر زندگی میکنند درخواست داشته باشد تا آرمانهای امام (ره) را در پیگیری مطالبات خود در نظر داشته باشند، باید از پشت‌میز نشینها و نمایندگان مجلس بخواهد تا آرمانهای امام (ره) و منویات امام خامنه‌ای را الگو قرار داده و پای وعده‌ها و قولهایی که به خانواده‌های شهدا و ایثارگران داده‌اند عمل کنند.

امام خمینی (ره) در همان ماه‌های آغاز جنگ چنین روزهایی را میدیدند که مسولین ایثارگران و خانواده‌ شهدا را تنها خواهند گذاشت. ایشان بارها تاکید داشتند که رسیدگی به این قشر فداکار و فرزندان رنج کشیده شهدا باید در راس اولویتهای دولتهای آینده قرار گیرد. امروز اما طبق گزارش سازمان آمار ایران، ۸۰ درصد خانواده‌های شهدا زیر خط فقر زندگی میکنند

بنیانگذار انقلاب اسلامی در همان سال ۵۹ فرمودند:‏ «آنهایی که در جنگ آسیب دیده‌اند آنقدر نگذارید مصیبت برایشان بیشتر بشود و آنها را مثل میهمان مهمانداری کنید و دولت هم باید جاهایی را برای این عزیزان مشخص و از آنها محافظت کند«. امام این مهم را مرتبا به مسئولین گوشزد میکردند. این موضوع یکی از آرمانها و درخواستهای اصلی امام (ره) بود که سال به سال بیشتر به دست فراموشی سپرده شد و همراه آن، بر مشکلات ایثارگران و خانواده‌های شهدا هم سال به سال اضافه شد. آیا نباید انتظار داشت که این تشکل‌های سیاسی که فقط نام ایثارگران و فرزندان شاهد را یدک میکشند پیش از هر چیز از مسئولین و نهادهای دولتی و مسئولین کشوری و لشگری بخواهند تا آرمانهای امام (ره) را زیرپا نگذاشته و به داد جامعه ایثارگری برسند؟ مگر جانبازانی که در هفته‌های اخیر در مقابل ساختمانهای بنیاد شهید در شهرهای خود دست به تجمعات اعتراضی زدند خواسته‌ایی جز این دارند؟ 

البته تعداد مطالبات بیشمار است و در این مختصر نمی‌توان به تمامی آنها پرداخت. خوشبختانه موضوعی که طی ماه‌های اخیر بیشتر رسانه‌ای شده، بحث غرامت جنگی از عراق است که تبدیل به یکی از مطالبات اصلی ایثارگران و خانواده‌های شهدا شده، ولی با بی‌اعتناعی کامل دولت و مجلس همراه بوده است. این در حالیست که رقمی نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار که حق مسلم ملت ایران و بخصوص جامعه ایثارگری کشور است (طبق بند ۷ قطعنامه ۵۹۸) باید به ایران پرداخت شود. متاسفانه تاکنون هیچگونه تلاشی در این زمینه صورت نگرفته و همین سوءمدیریت ها باعث شده تا اکثریت جامعه ایثارگری همچنان زیر خط فقر بمانند و امیدی به بهبود وضعیت معیشتی خود نداشته باشند.

نصیحت ما به تمام ارگانها، تشکل‌ها، و حتی رسانه‌هایی که خود را دلسوز جامعه ایثارگری میدانند این است که نیازها و مطالبات خانواده‌های شهدا و ایثارگران را فدای منافع فردی و سیاسی خود نکنند و یادشان باشد که امام (ره) که بسیاری امروز پیروی از آرمانهای ایشان را تنها راه نجات نظام و کشور میدانند، حمایت و حفاظت از بازماندگان جنگ تحمیلی را وظیفه اصلی همه ما میدانستند و اگر شعار پیروی از آرمانهای امام (ره) را میدهیم، پیش از هرچیز از مسئولین و مدیران نهادها بخواهیم تا حامی و محافظ جامعه ایثارگری باشند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.