sedayemodafean.org خدمت ایثارگری

لزوم تجدید نظر در اجرای بند (د) ماده (۸۸) برنامه ششم توسعه

 یادداشتی از یک مخاطب محترم سایت صدای مدافعان در خصوص لزوم تجدید نظر در اجرای بند (د) ماده (۸۸) برنامه ششم توسعه.

با سلام خدمت مسئولان محترم، هر آنکس که حامی ایثارگران این سرزمین است:

در سال ۹۶ و پس از مشخص شدن جزئیات کسر خدمت ایثارگران در برنامه ششم توسعه، در بند (د) ماده (۸۸) این برنامه آمده بود که در صورت تایید فرمانده کل قوا، به ازای هر ماه حضور در جبهه و هر درصد جانبازی، یک ماه کسر از خدمت سربازی شامل فرزندان ایثارگران خواهد شد. سرانجام قانون فوق برای اجرا به دستگاه مربوطه، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان نظام وظیفه ابلاغ شد.

گفته شد که این قانون در سالهای اولیه به دلیل برداشته شدن محدودیتی که در قانون قبلی وجود داشت، یعنی ۹ روز کسر خدمت و آنهم فقط برای افراد متولد ۷۲ به قبل، تعداد افراد و مشمولین زیادی را در برمیگیرد و به ناگهان پادگان ها خالی از سرباز خواهد شد، و همین موضوع باعث شد تا در جلسه روز ۲ مرداد ماه سال ۹۷، با توافقی بین ستاد کل نیروهای مسلح و نمایندگان مجلس، کسر خدمت از ۳۰ روز به ۱۲ روز کاهش پیدا کند. از آن روز بیش از ۳ سال می‌گذرد و در این مدت ۳ سال، جدای از تمام روزها و سالهای پس از دفاع مقدس، اکثریت مشمولین از این قبیل قوانین استفاده کرده اند و حالا در نیمه سال ۱۴۰۰، تنها عده قلیلی از افرادی که پدرشان سابقه ایثارگری دارد و خودشان هم هنوز برای خدمت مقدس سربازی اقدامی نکرده اند باقی مانده است.

همانطور که در سال ۹۱، و بعد از آن در سال ۹۶ برای قانون کسر خدمت ایثارگری تصمیم اتخاذ شده بود، حالا در نیمه سال ۱۴۰۰ هم از هر جهت نیاز به اخذ تصمیم گیری مجدد در مورد آن قانون احساس می شود. قانونی که هر مدت زمانی که میگذرد، تعداد مشمولینش به صفر نزدیک و نزدیک تر می شود، چرا که از دفاع مقدس بیش از ۳۰ سال می گذرد و کم مانده اند افرادی که ایثارگری کرده باشند و ازدواج کرده باشند و پسر داشته باشند و پسرشان هنوز به سربازی نرفته باشد.

لذا، با توجه به احتمال تمدید برنامه توسعه ششم تا پایان سال ۱۴۰۱ خواهان پایان توافق ۱۲ روز کسر خدمت سربازی و تجدید نظر در نوع اجرای اصل بند (د) ماده (۸۸) برنامه ششم توسعه، یعنی یک ماه کسر خدمت سربازی به ازای هرماه جبهه، هردرصد جانبازی و هرماه آزادگی پدر هستیم؛ توافقی که در آن زمان به دلیل ترافیک مشمولین در سالهای اولیه اجرای آن انجام شده بود و حالا دیگر باید از آن گذر کرد و درمورد اجرای آن قانون مذکور، تجدید نظر و تصمیم گیری مجدد صورت بگیرد و چنانچه نوبت به توسعه هفتم هم برسد خواستار تصمیم گیری مجدد در مورد قانون مذکور در توسعه هفتم و افزایش کسر خدمت ایثارگری به همان یک ماه به دلیل کاهش شدید تعداد مشمولین قانون فوق هستیم.

از طرف تمامی ایثارگران این مرز و بوم و فرزندان آنان

یک نظر

  1. کاملا درسته.
    ای کاش فرزندان ایثارگران یه گروه در فضای مجازی تشکیل می دادند تا می تونستند با همکاری هم صداشون رو به گوش مقامات برسونند

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.