sedayemodafean.org قاضی‌زاده هاشمی

آیا دکتر قاضی‌زاده هاشمی از پس مافیای درونی بنیاد شهید برخواهد آمد؟

خبری که چند روزی بود که در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی انعکاس پیدا کرده بود و قریب الوقوع بنظر میرسید، بلاخره رسما اعلام شد. خبر این بود که رئیس جمهور محترم کشور، آیت‌الله رئیسی طی حکمی سید امیرحسین قاضی‌ زاده‌ هاشمی را به عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب کرده و وی بزودی جایگزین آقای سعید اوحدی خواهد شد. با مروری بر پیشینه کاری رئیس جدید بنیاد شهید و کارنامه دو ساله آقای اوحدی در بنیاد، مروری خلاصه خواهیم داشت بر چالشهایی که آقای قاضی‌زاده برای بهبود شرایط مدیریتی و خدمات ارائه شده بنیاد شهید در پیش رو دارد. سوال اصلی اینست که آیا دکتر قاضی‌زاده هاشمی خواهد توانست از پس مافیای مدیریتی که در بنیاد رخنه کرده‌ بربیاید؟

البته قبل از اینکه به موضوعات اصلی در مورد این جابجایی بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که طبق قانون، ابتدا باید موافقت مقام معظم رهبری برای این انتصاب توسط رییس جمهور کسب شود و سپس، استعفای آقای قاضی‌زاده از نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید رخ دهد تا ایشان به عنوان رئیس جدید بنیاد دست به کار شوند.

مطمئنا اکثر مخاطبان ما و دنبال کنندگان امور ایثارگران و جانبازان با دکتر قاضی‌زاده آشنایی دارند. وی که با اسم کامل سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در انتخابات خرداد ماه نیز بود، سیاستمدار اصولگرا و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی است که دانش‌آموخته دکتری پزشکی در رشته جراحی گوش و حلق و بینی نیز میباشد. دکتر قاضی‌زاده همچنین نماینده مشهد در دور هشتم، نهم و دهم هم بود.

 در حقیقت سوالی که در ذهن بسیاری از ایثارگران و جانبازان این روزها نقش بسته این است که با توجه به تجربیات کاری دکتر قاضی‌زاده و اینکه هیچگونه پیشینه کاری در سازمانهای مرتبط با امور ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا نداشته‌اند، آیا ایشان انتخاب صحیحی برای ریاست این نهاد مهم و حیاتی هستند یا اینکه این انتخاب باز هم مثل گذشته بیشتر رنگ و بوی سیاسی و جناحی دارد؟ به هر حال انتصاب ایشان هر انگیزه‌ای داشته، اکنون امید ایثارگران و جانبازان به عزم جرم دکتر قاضی‌زاده برای مبارزه با مافیای درونی بنیاد شهید و مبارزه با فسادهای سیستماتیک زیرمجموعه‌های این نهاد است

از تخلفات میلیاردی بانک دی گرفته تا پرونده‌های فساد و اختلاس برخی از مدیران ارشد بنیاد و زیرمجموعه‌های آن مانند شرکت سرمایه‌گذاری شاهد، و مزایده های غیرقانونی و فساد زیرمجموعه‌های سازمان اقتصادی کوثر (همچون شرکت غدام و بحرانی که در حوزه دامداری ایجاد کرده) ، همه و همه در بخصوص یک دهه گذشته گریبانگیر ایثارگران و خانواده‌های شهدایی شده که قربانی اصلی فسادها و سوءمدیریت‌های مذکور بوده‌اند. در ارتباط با فساد در بنیاد شهید بسیار گفته شده و ما نیز در چندین نوبت از لزوم مبارزه با افراد فاسدی که نام این نهاد مقدس را آلوده کرده و حق هزاران تن از ایثارگران و فرزندان شهدا را خورده‌اند، گفته و نوشته‌ایم. متاسفانه بیشتر پرونده‌های فساد بنیاد شهید مرتبط به شاخه‌های اقتصادی این مجموعه است که اکثرا بدون هیچ نظارتی اداره شده‌اند (برای مثال رجوع شود به مقاله هفته گذشته صدای مدافعان درباره تخلفات شرکت سرمایه گذاری شاهد.)

در مورد حضور دو ساله آقای اوحدی و کارنامه ایشان هم در رسانه‌ها زیاد گفته شده. همانطور که در تیرماه پیش‌بینی کردیم، آقای اوحدی، با حضور آیت‌الله رئیسی در پاستور، از سمت خود برکنار شد. متاسفانه برخلاف وعده‌های داده شده توسط ایشان در سال ۹۸، اوحدی نه تنها نتوانست جلوی فساد گسترده مالی در بنیاد را بگیرد و وضعیت معیشتی و خدماتی ایثارگران و جانبازان را بهبود ببخشد، بلکه به قول منتقدانش که بسیاری از آنها از سازمانها و تشکل‌های ایثارگران مانند جمعیت ایثارگران هستند، به مشکلات بنیاد اضافه کرد. متاسفانه در دو سال گذشته موارد فساد مالی در بنیاد و برخی از زیرمجموعه‌های اقتصادی بیشتر‌ شده و از آن بدتر اینکه مسئولان دخیل در فساد، با فشارهای آشکار و پنهان، عزیزانی که قصد افشاگری دارند را تهدید می‌کنند.

رئیس جدید بنیاد، دکتر قاضی‌زاده اما به رییس جمهور گفته است که «به رغم مشکلات فراوان ساختاری موجود در بنیاد شهید، امیدوار است با حمایت و همکاری جامعه ایثارگری و خانواده های معظم شهدا و جانبازان و آزادگان بتواند ساختار این بنیاد و نهاد انقلابی را اصلاح کند».جانبازان فعال در شبکه‌های اجتماعی چندان خوش‌بین نیست که دکتر قاضی‌زاده بتواند با باند مافیایی داخل بنیاد و تشکلهای ایثارگری که خودمحور و گاها زیاده خواهند مقابله کند و موفق شوند. ولی به هرحال آقای قاضی زاده هاشمی از نیروهای مخلص و ارزشی انقلابند و در سالهای گذشته نشان داده اند که اهل تساهل نیستند و به همین علت باید با تلاش و همیاری به ایشان، به روند بهبود اوضاع امیدوار بود.

در همین حال با توجه به افزایش بودجه بنیاد در سال ۱۴۰۰ و تمام وعده‌هایی که مجلس یازدهم و دولت جدید در راستای رسیدگی به نیازهای جامعه ایثارگران و جانبازان داده‌اند، انتظار می‌رود تغییراتی ساختاری در بنیاد رخ دهد که هم باعث بهبود خدمات ارائه شده شود، هم از فسادهای مالی و عقد قراردادهای مشکوک که سودش به جیب مدیران و دلالان میرود، جلوگیری شود. بارها گفته‌ایم که ایثارگران و خانواده‌های شهدا دیگر از شعار خسته شده‌اند و لیاقتشان این نیست که هر رئیس و مدیر جدیدی که بر سر کار می‌آید قولهایی بدهد اما در عمل کاری از پیش نبرده و ایثارگران را قربانی کند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.