sedayemodafean.org نخل‌های تشنه

نخل‌های سربریده، تشنه‌اند

خوزستان هنوز جنگ‌زده است و این واقعیتی دردناک است. سالهاست که مشکل آب در خوزستان تبدیل به یکی از بزرگترین معضلات و چالشهای این مردم غیور و میهن‌پرست شده. این در شرایطی است که استان خوزستان در سالهای نچندان دور یکی از پر آب‌ترین استان‌های کشور ما به حساب می‌آمد. این روزها بحران کم آبی در  خوزستان اساسی‌ترین مشکلات مردم این استان است که در روزهای اخیر منجر به اعتراضات گسترده مردمی هم در چندین شهرستان شده است. با توجه به چالشهای اخیر خوزستان و جمعیت قابل توجهی از ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا که در این استان زندگی میکنند، از آنجایی که امید چندانی به دولت و مسئولین نیست، بار دیگر مسئولیت سنگینی بر دوش نهادهای نظامی بخصوص سپاه و ارتش است تا به کمک خوزستان بیایند.

طبق برآوردها،‌ استان شهید پرور خوزستان نزدیک به پنجاه‌ هزار شهید از زمان آغاز جنگ تحمیلی تا کنون تقدیم اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است. از سوی دیگر هم امروزه حدود ۳۵ هزار جانباز و ۳ هزار تن از آزادگان بعلاوه حدود ۸ هزار از والدین شهدا در خوزستان همچنان در قید حیات هستند. در میان جانبازان این استان نیز طبق آمار رسمی بنیاد شهید استان، ۹۸ جانباز قطع نخاعی نیز در میان جانبازان استان وجود دارند که بیش از ۶ نفر آنها قطع نخاع گردن هستند. همچنین تعداد فرزندان شهدا در سطح استان خوزستان نیز چیزی حدود ۱۷ هزار نفر هستند.

این ارقامی که از تعداد جانبازان و شهدای خوزستان ذکر کردیم فقط و فقط حکایت از یک چیز دارند و آن این است که مردمانی که روزی برابر دشمن بعثی ایستادند و هشت سال زیر توپ و تفنگ و خمپاره تمام مال و جان و زندگیشان را فدای کشور کردند تا ناموس من و شما در امان باشد، و در طول سالهای پس از اتمام جنگ وعده‌های بسیاری مبنی بر آباد شدن شهرها و روستاهایشان از مسئولین شنیدند، امروز از حقوق اساسی زندگی محرومند. خوزستان امروز دیگر حتی آب هم ندارند. سالها بود که با ریزگردها مقابله کردند و هوا نداشتند، امسال آب آشامیدنی هم ندارند.

در همین ارتباط چندی پیش مصاحبه‌ای از مهران فاطمی، اقلیم شناس در خصوص چرایی بی‌آبی استان خوزستان در آفتاب یزد منتشر شد که دلیل اصلی این مشکل را به صراحت بیان کرد. این متخصص اقلیم شناس در این مصاحبه گفت: «مشخص است که سوء مدیریت‌ها باعث کمبود آب در این استان شده است. به نظر من مشکل آب شرب مردم خوزستان مشکل سوء مدیریت، عدم توجه به این منطقه و عدم رسیدگی‌ها است زیرا این منطقه مشکل کمبود منابع آب ندارد. این استان به خلیج فارس نزدیک است مملو از رودخانه و سد است نباید در این استان مشکلی به نام مشکل کمبود آب وجود داشته باشد.» آیا واقعا سوءمدیریت تنها عامل این فاجعه است؟ یا سوءمدیریت واژه‌ای کلیشه‌ای و سرپوشی بر بی‌توجهی نسبت به وضعیت معیشتی و فقر گسترده در خوزستان است. نخل‌های سربریده خوزستان تشنه‌اند و خوزستان سی و سه سال پس از پایان جنگ تحمیلی هنوز هم جنگ‌زده است.

همانطور که در مقدمه هم اشاره کردیم با وجود بی اعتنایی بسیاری از دولتی‌ها، تنی چند از مقامات و نظامیان بازنشسته که سالها شخصا شاهد رشادتها و مظلومیت مردم خورستان بوده‌اند، پیگیریهایی در این زمینه انجام داده‌اند. یکی از این افراد محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در توئیتر خود نوشت: «با آقای اردکانیان وزیر نیرو و آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب و همچنین فرماندهان سپاه برای پیگیری بحران آب خوزستان صحبت کرده ام‌. گزارشی نیز برای دفتر رهبر انقلاب ارسال کرده ام. مستمرا پیگیر این مسئله مهم هستم و در گزارش بعدی نتایج پیگیری ها را اعلام می‌کنم.» در همین دو جمله میتوانیم به اهمیت نقشی که نیروهای مسلح و بخصوص سپاه در سر و سامان دادن به وضعیت آب خوزستان میتوانند بازی کنند، پی ببریم.
همانطور که سپاه در گذشته نیز پس از رخ دادن حوادث طبیعی و حوادث ناشی از سومدیریتها و مشکلات دست یاری به سوی مردم استانهای مختلف کشور دراز کرده‌ است، این بار هم سپاه میتواند نقش موثری در خوزستان ایفا کند. متاسفانه به دلیل روبرو شدن بچه‌های سپاه با معترضین در سال ۸۸ و سپس اعتراضات خیابانی ۹۶ و ۹۸، و البته تبلیغات رسانه‌های معاند، درصد قابل توجهی از مردم سپاه را فقط به چشم یک نهاد نظامی-امنیتی می‌بینند که برای خاموش کردن شعله فتنه‌ها و سرکوب اعتراضات خیایانی به شهرها اعزام میشوند و در مقابل معترضین، که بسیاری از آنها از مردم عادی هستند، قرار میگیرد. در حالی که سپاه همیشه در تمام حوادث غیرمترقبه و سختی‌ها همراه مردم بوده. در شرایط کنونی هم سپاه میتواند با در نظر گرفتن درصدی از منابع مالی و انسانی خود وارد صحنه شود و با همکاری وزارت نیرو و زیرمجموعه‌های آن، معضل آبرسانی به شهرستانهای استان خوزستان را برای همیشه حل کند. به اعتقاد صدای مدافعان،‌ مشکل اصلی تخصیص نادرست منابع ریشه اصلی این کم‌آبی‌ها است.
به هر حال واقعیت این است که در سایه سکوت خبرگزاری‌های معتبر کشور و مسئولین،‌ مشکل بی‌آبی و دیگر معضلات موجود در استان خورستان کاسه بی آب صبر مردم غیور و جنگ زده این استان را لبریز کرده و چند روزی است که ناآرامی‌های خیابانی و اعتراضات مردمی در چند شهرستان منجمله سوسنگرد، ماهشهر، حمیدیه، و شهر مرزی بستان آغاز شده و اگر فکری به حال مشکل بی‌آبی خوزستان نشود، این ناآرامی‌ها به شهرهای دیگر نیز سرایت خواهد کرد. چه بسا بهتر است به جای اعزام بچه‌های سپاه برای مقابله با مردم معترض، با توجه به در اختیار داشتن منابع انسانی و مالی این نهاد، سپاه و ارتش دست در دست هم برای حل مشکل آب و باز کردن راه‌های آبرسانی به شهرستانهای نام برده کوشش کنند. چون بحث امنیت مطرح شد،‌ ذکر این نکته هم لازم است که بحران آب در کشور و نه تنها در خوزستان باید در سطح امنیت ملی بررسی و حل شود و نه تنها با ارسال چند تانکر آب.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.