sedayemodafean.org رئیسی و ایثارگران

آقای رئیسی، ایثارگران را فراموش نکنید

انتخابات ۱۴۰۰ هم بالاخره با تمام حواشی و حرف و حدیث‌هایش برگزار شد و حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهور تاریخ کشور انتخاب شد. درحالی که تمام هفت نامزد تائید شده از سوی شورای نگهبان خرداد ماه پر تلاش و پرحاشیه‌ای را سپری کردند و در مورد موضوعات مختلف اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی صحبت کردند، ایثارگران و جانبازان را به نوعی فراموش نموده و کمتر از مشکلات این قشر فداکار جامعه گفتند. اکنون حجت‌الاسلام رئیسی به عنوان رئیس دولت سیزدهم وظیفه دارد دردها و گله‌مندهای جانبازان را بشنود و دولتی تشکیل دهد که انقلابی بودن آن فقط در حد شعار و حرف نبوده و در عمل همراه و در کنار جامعه ایثارگران باشد. آیا رئیس جمهور منتخب از پس این وظیفه سنگین برخواهد آمد یا اینکه مانند روسای چند دولت گذشته در عمل کاری از پیش نخواهد برد؟

در یکی دو ماه گذشته هر بار با یکی از جانبازان و یا اعضای خانواده‌های شهدا در مورد انتخابات صحبت میکردیم، حرفشان این بود که نامزدها فقط زمان انتخابات یاد ما می‌افتند و از کمبودهای ما می‌گویند که البته در این دوره، حتی همان کار را هم نکردند و انگار دیگر نه خود ایثارگران برایشان اهمیت دارند و نه رای آنها. حجت الاسلام رئیسی البته سابقه درخشانی در مبارزه با فساد دارند ولی هنگامی که کارنامه ایشان را در ارتباط با جامعه ایثارگران مرور میکنیم، مورد قابل توجهی نمی‌بینیم که امیدوارمان کند بجز صحبتهای اخیر ایشان که در آن از حمایتشان از تمام اقشار جامعه سخن می‌گویند. حجت‌الاسلام رئیسی به خوبی میدانند که اگر ایثارگران و جانبازان را تنها بگذارند، مطمئنا حمایت این عزیزان و بخشی از انقلابی‌ها و ارزشی‌ها را نیز از دست خواهند داد و اعتبارشان خدشه‌دار خواهد شد.

واقعیت اینست که حجت‌الاسلام رئیسی انتخاب اول بسیاری از نیروهای ارزشی نبود ولی اکنون که رئیس جمهور شده‌اند جامعه ایثارگران در کنار ایشان خواهد بود البته به شرط آنکه ایشان به شعارهای خود عمل کنند. اگر قرار باشد ایشان هم همان مسیری را در ارتباط با جامعه ایثارگران طی کنند که محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی طی کردند، هیچ امیدی به بهبود شرایط ایثارگران و خانواده‌های شهدا نمی‌توان داشت و دولت سیزدهم هم نباید امیدی به حمایت ایثارگران داشته باشد.

در زمینه بهبود خدمات بنیاد شهید به جامعه ایثارگران در دولت سیزدهم زمزمه‌هایی به گوش میرسد که امیدوار کننده است. پس از اعلان رسمی نتایج انتخابات، حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی، سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس بود که از لزوم بررسی وضعیت بنیاد شهید و ارائه خدمات بهتر و در شان ایثارگران در دولت آینده خبر داد. نماینده ایثارگر مردم اردبیل همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت انقلابی آیت‌الله رئیسی برنامه‌های خوبی برای ایثارگران خواهد داشت. به گفته این نماینده مجلس،‌ «اگرچه وضعیتی که بنیاد شهید در حال حاضر دارد، متاسفانه وضعیت راکدی است، اما اگر بالاخره ما بخواهیم آن را تغییر دهیم باید وضعیت بنیاد بررسی و کارشناسی شود تا بتوان خدماتی در شان عزیزان ایثارگر در دولت آینده ارائه شود».

اگر به کارنامه حجت الاسلام رئیسی بخصوص در چند سال گذشته در قوه قضائیه نگاه کنیم میبینیم که همواره مبارزه با فساد از نکات قوت کارنامه کاری ایشان بوده. اتفاقا یکی از نهادهایی که در سالهای گذشته با فساد مالی و سواستفاده برخی مدیران سطح بالا مواجه بوده، بنیاد شهید بود که همانطور که پیش‌تر هم در چندین مورد گفته بودیم، در ارتباط با مزایده‌ها و قراردادهای بیمه بارها متهم به فساد شد. حال باید دید که رئیس جمهور جدید واقعا با فساد در تمام نهادها و سازمانها مبازره خواهند کرد یا آنطور که برخی از فعالین سیاسی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحلیل کرده‌اند، ایشان هم سلیقه‌ای و با نگاهی حزبی به مبارزه با فساد خواهند رفت؟

در مورد خواسته‌ها و انتظاراتی که جامعه ایثارگران از دولت سیزدهم دارند قبلا هم گفته بودیم. پرداخت مطالبات و حقوق های معوقه و عمل کردن به وعده‌هایی که در زمینه واگذاری مسکن و دسترسی به تسهیلات بهداشتی میان اولویت‌های آنهاست اما همانطور که در بالا هم اشاره شده مبارزه با فساد با دیدی غیر حزبی و غیر سلیقه‌ای نیز از خواسته‌های مهم ایثارگران و جانبازان است. البته در کنار این موارد و از آنجایی که کرونا تا همین چند هفته پیش جان نزدیک به ۲۱۰۰ ایثارگر و جانباز جنگ تحمیلی را در سرتاسر کشور گرفته، میتوان به نیاز مبرم جانبازان به سرعت بخشیدن به واکسیناسیون کرونا هم اشاره کرد و آن را به عنوان بکی از اولویتهای دولت سیزدهم دانست.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.