sedayemodafean.org شهدای مدافع حرم

چرا درباره شهادت‌های اخیر در سوریه شفاف‌سازی نمی‌شود؟

در حالی که بیشتر از یک سال از آخرین درگیری‌های خونبار با نیروهای داعش در سوریه و عراق می‌گذرد، برخلاف تصور، گزارش‌های رسیده از سوریه همچنان خبر از شهادت تعدادی از مدافعان حرم و بچه‌های سپاه در سوریه را میدهد که متاسفانه بدلیل عدم شفافیت نهادهای مربوطه و انفعال رسان‌‌ها، بازتابی در کشور نداشته است و این خبرها را باید از رسانه‌های خارجی کسب کرد. اکنون با کمال تاسف بنظر می‌رسد خبرهایی که هفته گذشته درباره شهادت سردار «مسلم شهدان» منتشر شد، حقیقت دارد و معلوم نیست مسئولان مربوطه چرا این خبر را تائید نمی‌کنند. با توجه به این عدم شفافیت خبری، در این مقاله قصد داریم به آخرین اخبار منتشر شده در برخی از رسانه‌های معتبر خارجی اشاره کنیم و از مسئولین بخواهیم تا با شفافیت بیشتری در ارتباط با درگیریهای نظامی اخیر در سوریه و اخبار مربوط به حملات هوایی به مواضع نیروهای ما در آن کشور اطلاع‌رسانی کنند.

از شهادت محرم ترک، اولین شهید مدافع حرم ایرانی در سوریه، ۹ سال میگذرد و رشادت‌ها و فداکاری‌های عزیزان مدافع حرم همچنان ادامه دارد. همانطور که در جریان هستید مدافعان حرم بزرگ‌ترین گروه نظامی متشکل از شیعیان و برادران اهل سنت کشورهای مختلف در قالب تیپ‌های فاطمیون، زینبیون، حشدالشعبی، و سپاه هستند که از سال ۹۰ در راستای اهداف والای انقلاب و جبهه مقاومت نهضت جهانی اسلام برای دفاع از حرم آل‌الله در سوریه و عراق به مبارزه با تکفیری‌ها و داعش پرداختند. همانطور که در گذشته هم در مقاله‌ای در همین راستا گفتیم، طبق آمار رسمی سپاه تا تابستان ۹۸، حدود ۲۲۰۰ شهید مدافع حرم در راه دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) به درجه والای شهادت نائل آمدند اما در یک سال گذشته هیچ گزارش رسمی از مجموع تلفات انسانی و شهدای مدافع حرم در سوریه منتشر نشده است.

پس از شکست داعش و دیگر گروهک‌های تکفیری و بازپسگیری شهرهای اشغال شده، بسیاری از بچه‌های مدافع حرم ایرانی به کشور بازگشتند. البته بسیاری از این عزیزان پس از بازگشت به کشور با مشکل اشتغال و مشکلات اقتصادی و برخی بی‌مهری‌ها از سوی مسئولین و حتی مردم عادی روبرو شدند که قبلا به آن پرداخته‌ایم و موضوع بحث امروز ما نیست. همچنان اما به گفته برخی از منابع نزدیک به سپاه،‌ تعداد قابل توجهی از بچه‌های مدافع حرم برای حفظ امنیت مناطق حساس سوریه، در آن کشور مانده‌اند که بدلیل مسائل امنیتی، از پرداختن به تعداد دقیق و محل خدمت این عزیزان خودداری می‌کنیم. در چند ماه گذشته اما در سکوت خبری رسانه‌های داخلی و مقامات و فرمانده‌هان مربوطه، هراز چندی خبر شهادت عزیزان مدافع حرم را از منابع غیرایرانی دریافت کردیم.

برخی از خبرگزاری‌های عرب و انگلیسی‌ زبان منجمله خبرگزاری رویترز، دوویچه وله و خبرگزاری فرانسه برای چندمین بار خبر از حملات هوایی به مواضع سپاه و بچه‌های مدافع در سوریه را دادند. به گزارش رویترز، «حملات هوایی اسرائیل به مواضع سپاه در ماه‌های اخیر چندین کشته بهمراه داشته.» در همین راستا و هفته گذشته نیز مقامات امنیتی و شبه نظامیان محلی عراق مدعی شدند که طی یک حمله هوایی، سردار «مسلم شهدان» از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در مرز عراق و سوریه به شهادت رسیده است، رویترز هم با وجود اینکه به طور مستقل شهادت این فرمانده ایرانی را تأیید نکرده، مدعی شده که این گزارش از سوی منابع محلی نظامی و شبه نظامی تأیید شده است.

در این میان ما در تماسی که با روابط عمومی سپاه داشتیم آنها عنوان کردند اینگونه اخبار «مانورهای رسانه‌ای» غربی‌هاست ولی متاسفانه پاسخ قانع‌کننده‌ای درباره وضعیت سردار شهدان ندادند. سخنگوی وزارت خارجه هم پیش‌تر در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده عنوان کرد: گزارشی از این موضوع نشنیدیم و بیشتر خبرسازی به نظر می ‌آید. باید سخنگوی ستاد کل در این خصوص اظهار نظر کند و هیچ خبری در این خصوص به صورت موثق دریافت نکرده‌ ایم.

به هر حال در میان این هجمه‌های خبری و اخبار ضدونقیض و سکوت خبری در مورد شرایط فعلی مدافعان حرم در سوریه باید از مسئولین پرسید چگونه است که از تعداد شهدا و جانبازان مدافع حرم هیچ گونه آمار رسمی منتشر نمی‌شود؟ آیا مردم حق ندارند بدانند جوانان غیور و شهادت طلب این مرزوبوم که برای خاموش کردن آتش فتنه به آنسوی مرزها رفتند و جنگیدند و شهید شدند تا ما امروز نگران داعش و داعشی‌ها نباشیم، چند شهید داده‌اند و چرا همچنان مظلومانه در دیرالزور و شهرهای دیگر شهید می‌شوند؟

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.