sedayemodafean.org شهادت مرزبانان

مرزبانان را دریابیم

هفته گذشته پس از درگیری مرزی میان مرزبانان و اشرار در مرزهای شمال غربی کشور، که شهادت سه تن از مرزبانان غیور کشور را به همراه داشت، بار دیگر موضوع امنیت مرزهای کشور و بخصوص مرزبانان، به سرخط خبرها آمد. موضوعی که در سالهای اخیر تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی نیروهای مسلح و مقامات امنیتی کشور شده و ما در صدای مدافعان به همراه برخی دیگر از رسانه ها بارها به تجزیه و تحلیل آن پرداخته ایم. در این میان مهمترین سوالی که باید به آن پاسخ داده شود آن است که چه شد که از مرزبانان و واحدهای مرزی غافل شدیم و آیا اولویت‌بندی‌های اشتباه ما و تمرکز بر اهداف بلندپروازانه فرامرزی باعث نشده که از مرزها و مرزبانانمان غافل شویم؟

قبل از هر چیر باید اذعان کنیم که ارتش، سپاه و ناجا به عنوان ارگانهای نظامی-امنیتی اصلی کشور در چند سال گذشته اقداماتی در راستای امن کردن مرزهای کشور انجام داده اند که بخش هایی از این اقدامات محرمانه بوده و نمیتوان آنها را علنی کرد،‌ اما با توجه به شهادت بیش از ۲۵  مرزبان ناجا طی ۹ ماه گذشته، واقعا باید دید در چه حد میتوان به صحبتهای تکراری فرماندهان نظامی کشور مبنی بر آرامش و امنیت مرزها و مرزبانان حساب کرد؟

البته پیش از گفتگو در ارتباط با امنیت مرزی کشور باید به چند نکته مهم توجه داشت که نشان از وسعت و اهمیت مرزهای ما با کشورهای همسایه دارد. ما با داشتن بیش از ۸۷۰۰ کیلومتر خط مرزی، با ۷ کشور مرز خشکی داریم و با ۶ کشور دیگر از مرز آبی و دریایی برخورداریم. در این میان نیز از بین ۳۱ استان کشور، ۱۶ استان ما استان‌های مرزی محسوب می‌شوند که براساس آخرین سرشماری سراسری، بیش از ۴۵ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده‌اند، اما متاسفانه شهرهای مرزی کشور شرایط اقتصادی بسیار نابسامانی در مقایسه با دیگر شهرها و استانهای کشور دارند.

تمام آمارهای رسمی اخیر حاکی از این مهم دارد که مناطق مرزی کشور در حال حاضر بیشترین محرومیت، بیکاری و پایین ترین سطح کیفیت زندگی را در کشور دارند و فاصله این مناطق با استان های مرکزی سالانه سبب بیشترین مهاجرت ها به مراکز استان ها و شهرهای مرکزی کشور می‌شود که یکی از دلایل آن احساس ناامنی شهروندان و روستا نشینان مناطق مرزی کشور است.

همانطور که قبلا هم در مقاله‌ای در همین ارتباط گفتیم، با وجود تهدیدات موجود که شامل گروهک های تروریستی و اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر میشود، شهادت ۲۵ مرزبان کشور در طول فقط ۹ ماه به هیچ وجه قابل توجیه نیست. مسئولین و فرماندهان نیروهای مسلح باید بدانند که در صورت بروز شدن تجهیزات مرزبانان و استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها در نقاط صفر مرزی و همچنین آموزش‌های لازم برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر مرزبانان از این تجهیزات، قطعا شاهد کاهش شهادت مرزبانان خواهیم بود . در این رابطه ضروریست که مجلس، دولت و ارگانهای نظامی-امنیتی کشور بودجه‌ای ویژه برای تجهیز هرچه بیشتر مرزبانان در اختیار آنها قرار دهند تا در مقابل اشرار و تروریستها برتری فنی و فردی داشته باشند.‌

در انتها بهتر است با سخنانی از مقام معظم رهبری این متن را به پایان ببریم تا برایمان یادآور اهمیت و ارزش والای فداکاری‌های این جوانان غیور کشور باشد که برای حفظ جان من و شما جان خود را در مبارزه با تهدیدهای مرزی از دست میدهند. رهبری چندی پیش در دیدار با خانواده های تنی چند از شهدای مرزبان کشور فرمودند: «آنها ــ طفلکها ــ دیده هم نمی‌شوند! شما در خانه‌هایتان نشسته‌اید؛ از مرز چه‌خبر دارید؟ شما پسرتان را، دخترتان را می‌فرستید مدرسه، می‌آید، نگران نیستید؛ خودتان می‌روید محل کار و می‌آیید، نگران نیستید..»

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.