sedayemodafean.org آمار مرگ و میر کرونا

کرونا ۱۰ برابر بیشتر از جانبازان نخاعی و شیمیایی قربانی می‌گیرد

چند هفته پیش و در حالی که کشور با موج جدیدی از ویروس کرونا روبرو بود مطلبی در مورد آخرین وضعیت جامعه ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا منتشر کردیم و از آمار بالای مبتلایان و سکوت خبری در این مورد گفتیم. متاسفانه در هفته‌های اخیر شاهد درصد بالای شهادت جانبازان شیمیایی و نخاعی بوده‌ایم که بنظر می‌رسد به گسترش کرونا مرتبط باشد، ولی متاسفانه آمارهای منتشر شده شفاف نیست و نه مسئولان و نه رسانه‌ها دلیل فوت جانبازان و ایثارگران را که اکثرا کرونا بوده اعلام نمیکنند. البته براساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط صدای مدافعان تخمین زده میشود که از میان ۵۰ هزار جانبازان شیمیایی و نخاعی کشور، دستکم ۱۵۰۰ نفر (۳ درصد جمعیت این گروه) در هشت ماه گذشته قربانی کرونا شده‌اند که در مقایسه با جمعیت آسیب‌پذیر کشور، ده برابر بیشتر، و در مقایسه با کل جمعیت، ۳۰  برابر بیشتر است. در ادامه مناسب دیدیم یادی کنیم از برخی از جانبازانی که در چند هفته اخیر از میان ما رفته و آسمانی شده‌اند.

یکی از دلاورمدرانی که به تازگی به جمع یاران شهیدش پیوست اسدالله صدرزاده جانباز ۷۰ درصد بود که هفته گذشته در ۵۵ سالگی پس از ابتلا به کرونا آسمانی شد. وی که همیشه خنده بر لب داشت و با وجود محدودیت‌های فیزیکی ناشی از جانیازیش امید به زندگی در وی موج می‌زد، تنها یکی از نزدیک به چهارصد جانباز کرونایی است که ما در چند ماه اخیر از دست داده ایم.

در راستای افزایش آمار مرگ و میر کرونا در کشور چند روز پیش دکتر زالی فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در مصاحبه‌ای گفت  «از ابتدای مهرماه سال جاری تا کنون برای ۹ بار رکورد مرگ و میر و موارد جدید ابتلا به کرونا در تهران شکسته شده». وی همچنین به این نکته اشاره کرد که «برای پنجمین روز متوالی، عدد بستری شدگان کرونایی از شش هزار نفر پایین تر نیامده، و بیش از ۷۰۰ نفر نیز با حال عمومی وخیم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند».

اینگونه گزارش‌های آماری و اخطارها از سوی مسئولین وزارت بهداشت و دیگران در حالی منتشر می‌شوند که به نظر در سطح جامعه اخطارها جدی گرفته نمیشوند و مردم با شرکت در مراسم و گردهمایی‌های مختلف به بهبود وضعیت کمکی نمی‌کنند. متاسفانه در چنین شرایطی، این آسیب پذیرترین اقشار جامعه مانند جانبازان و افراد مسن‌تر هستند که بیشترین لطمه را می‌خورند. تصادفی نیست که از میان هر ۲۵ نفر قربانی کرونا،‌ یک نفر از میان ایثارگران و جانبازان بوده‌اند.

در همین ارتباط با یکی از همکاران پزشکمان تماس گرفتیم تا در مورد تبعات درگیر شدن ریه‌های یک جانباز شیمیایی به کرونا بیشتر بدانیم. دکتر  ساعی که سالها در خدمت جامعه جانبازان و ایثارگران بوده و تجربه خدمت در جبهه‌های جنگ را هم دارد به صدای مدافعان گفت:‌ جانبازان شیمیایی بدلیل ضعف شدید ریه‌ها و آسیبی که تنفس گاز خردل به ریه‌ها زده است به محض ورود ویروسی مانند کووید ۱۹ مشکلات تنفسی شدیدتری بیشتری پیدا می‌کنند. وقتی جانباز بخشی از ریه‌های خود را از دست داده است، احتمال ابتلای وی به اینگونه بیمارهای تنفسی و ریوی هم بیشتر است و بدلیل ضعف سیستم ایمنی بدن در جانبازان و افراد مسن، ویروس براحتی باعث فوت بیمار میشود.

یکی دیگر از قربانیان جانباز این ویروس منحوس حاج عباس چراغعلی جانباز ۷۰ درصد دفاع مقدس بود که سال‌ها با درد و صدمات ناشی از مجروحیت‌هایش زندگی کرد که به گفته نزدیکان وی پس از ابتلا به ویروس کرونا و بستری شدن در بیمارستان ماه گذشته برای همیشه آسمانی شد و به آرزوی دیرینه اش یعنی شهادت رسید.

قبلا هم گفته بودیم که متاسفانه در زمینه خدمت‌رسانی به جامعه ایثارگران و جانبازان و خانواده‌های شهدا در ارتباط با بیماری کرونا، هیچ نهاد و سازمانی در هشت ماه گذشته در این آزمایش الهی نمره قبولی نگرفته و این وظیفه خانواده‌های ایثارگران و جانبازان را سنگین‌تر کرده تا تلاش کنند در حد امکان این بیماری را از عزیزان خود دور نگه داشته و از آنجایی که امیدی به بنیاد شهید و دیگر ارگان‌ها ندارند، خودشان به وضعیت پدران و همسران و برادران جانبازشان رسیدگی کنند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.