sedayemodafean.org رزمایش ذوالفقار ۹۹

رزمایش ذوالفقار ۹۹ و محدودیت‌های مالی ارتش

هفته گذشته و از صبح روز پنجشنبه ۲۰ شهریور رزمایش مشترک نیروهای دریایی، هوایی، زمینی و پدافند هوایی ارتش به نام ذوالفقار ۹۹ در منطقه دوم دریایی جاسک آغاز شد و برای سه روز ادامه داشت. در این رزمایش که در سه مرحله اشراف اطلاعاتی، تاکتیکی و نمایش قدرت اجرا شد، برخلاف رزمایش‌های پیشین ارتش، نیروها و تجهیزات کمتری از نیروهای چهارگانه مورد استفاده قرار گرفت. هرچند مسئولان مربوطه از شیوع ویروس کرونا به عنوان چالش اصلی در برگزاری رزمایش یاد کردند ولی بنظر می‌رسد که محدودیتهای مالی ارتش هم در این زمینه نقش مهمی داشته است.

 همانطور که مطمئنا در رسانه‌ها نیز خوانده‌اید،‌ مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش با مشارکت نیروهای چهارگانه ارتش و قرارگاه پدافند هوایی در سواحل مکران از شرق تنگه هرمز و سواحل مکران تا مدار ۱۰ درجه شمالی اقیانوس هند برگزار شد. با توجه به محدودیت‌های مالی که در سالهای اخیر ارتش با آن روبرو بوده، حقیقتا نوآوری‌های بچه‌های صنایع دفاعی قابل ستایش است که خوشبختانه این دستاوردها در جریان رزمایش ذوالفقار ۹۹ هم مشهود بود. البته متاسفانه دشمنی‌ها و کوته‌نظری‌ها چند سال اخیر باعث ایجاد تقابل میان ارتش و سپاه شده و عملا منابع مالی ارتش را محدود کرده است. امید است با توجه به رهنمون‌های مقام معظم رهبری که از ارتش و سپاه به عنوان دو بال دفاعی نظام داد فرموده‌اند، کمتر شاهد این دو قطبی‌سازی‌ها و اجحاف‌‌ها باشیم.

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، امیر دریادار دوم شهرام ایرانی، سخنگوی رزمایش ذوالفقار، در یک جمع‌ بندی کلی از اقدامات انجام شده در این رزمایش گفت: «پرتاب انواع اژدر از انواع زیردریایی، پرتاب موشک‌های ساحل به دریا و سطح به سطح علیه اهداف شناور سطحی و همچنین موشک سطح به هوا که توسط نیروی پدافند هوایی بر علیه هدف نیروی نارنجی که نقش متخاصم را ایفا می‌کرد، با موفقیت به اجرا گذاشته و عملیاتی شدند.» سخنگوی این رزمایش همچنین گفت که «طراحی‌های متعددی در این رزمایش انجام شده که بسیاری از آنها را به دلیل رعایت ملاحظات رسانه‌ای نخواهیم کرد.»

یکی از نکات قابل توجه در این رزمایش البته این بود که در مقایسه با رزمایش‌های مشترک گذشته، نیروی هوایی ارتش با تعداد کمتری از هواپیماهای نظامی در رزمایش ذوالفقار  شرکت کرد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، گویا شیوع کرونا و برخی محدودیتهای بودجه‌ای دلیل این امر بوده است. در مجموع اما این رزمایش بدون حادثه و با موفقیت به پایان رسید. در این میان لازم به ذکر است که، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، از ساعات آغازین و مقدماتی تا مراحل اصلی رزمایش در منطقه حضور داشته و از نزدیک بر عملیات‌های مختلف انجام شده از قبیل تاخت آبخاکی و بیچینگ، عملیات رهگیری هواگردهای متخلف ،پرواز پهپادهای کمان و ابابیل و همچنین نمایش قدرت یکان‌های شناور سطحی و زیرسطحی و هوایی نظارت کرد.

 البته این تنها فرماندهان ارگان‌های نظامی ارتش و نظامیان نبودند که از دور و نزدیک و بخصوص از طریق رسانه‌های مجازی این رزمایش و اخبار مربوط به آن را دنبال میکردند. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با کامنت‌ها و نظرات خود با افتخار از قدرت نظامی ارتش کشور گفتند و عده‌ای هم با لهنی انتقاد آمیز از نبود تجهیزات و سازماندهی لازم سخن گفتند. یکی از مخاطبان سایت صدای مدافعان در کامنتی در توئیتر نوشت: «حقیقتاً رزمایش ذوالفقار برو بچه‌های غیور ارتش دل امتی را شاد کرده.» یک کاربر دیگر نوشت:‌ «رزمایش ذوالفقار ۹۹ بیشتر از رزمایش یک پیام برای کشورهای خلیج فارس (امارات) هست که در آن عملیات تسخیر ساحل دشمن انجام شد اما در این رزمایش، هم از نظر رسانه‌ای و هم پیاده سازی نیرو، بدون پشتیبانی  دِرو میشویم، و ای کاش که بهتر انجام می‌شد.» یکی از کاربران توئیتر این سوال را طرح کرد که «تخلیه ساحلی نیروها در رزمایش ذوالفقار ۹۹ یعنی چی و چه پیام واضحی به کشور‌های ساحلی خلیج همیشه پارس میدهد؟» عده‌ای هم عنوان کردند که استفاده از سلاح‌های چند نسل پیش برای دشمن فرضی و در کل استفاده از تجهیزات فرسوده در طول رزمایش شاید کار صحیحی نبود و باید سناریوهای واقع بینانه‌تری در طی عملیاتهای این رزمایش طرح میشدند.

یکی از این منتقدین کاربری به نام محمد ۵۲ بود که با انتشار عکسی از تجهیزات و برخی سلاح‌های استفاده شده نوشت:‌ «تجهیزات مورد استفاده نیروها در رزمایش ذوالفقار ۹۹ متعلق به سال ۱۹۶۰ است و این نباید باعث بشود به کل همه چیز رو زیر سوال ببریم چون در همین رزمایش پهپاد سیمرغ هدف رو با بمب نقطه زن زد و رهگیری دو پهپاد دشمن را داشتیم و اینجاست که کشورهای  نظاره‌ گر با دیدن این تناقضات تَرَک بر میدارند.» به هر حال نکات مثبت و منفی زیادی همیشه در اینگونه رزمایش‌های نظامی وجود دارد و ارتش و در مجموع نیروهای مسلح کشور باید با مشاهده اشتباهات و ضعف‌های احتمالی و یادگیری از آنها به موضوع نگاه کرده و فقط جنبه تبلیغاتی رزمایش را در نظر نگیریم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.