sedayemodafean.org برنامه‌های فراکسیون ایثارگران

نگاهی به عملکرد و برنامه‌های فراکسیون ایثارگران

با آغاز کار فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی، و حرف و حدیث‌های مربوط به آن در بدو تشکیل، اکنون نگاه بسیاری از ایثارگران و جانبازان به عملکرد و برنامه‌های این فراکسیون دوخته شده. رسانه‌ها نیز از این امر مستثنا نبوده و در هفته‌های اخیر پیگیر برنامه‌ها و عملکرد این فراکسیون بوده‌اند. همانطور که ماه گذشته در صدای مدافعان و دیگر رسانه‌های نزدیک به جامعه ایثارگران خواندید، حضور پرتعداد ایثارگران و فرزندان شاهد در مجلس یازدهم این نوید را داده که این مجلس توجه بیشتری به مطالبات و نیازهای جامعه ایثارگران داشته باشد. اکنون قصد داریم نگاهی خلاصه داشته باشیم به برنامه‌هایی که این فراکسیون برای بهبود وضعیت ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا در دستور کار خود قرار داده تا ببینیم آیا این نمایندگان میتوانند پاسخگوی انتظارات جامعه ایثارگران باشد با خیر.

 یکی از انتقاداتی که در یکی دو ماه اخیر در ارتباط با مجلس یازدهم در برخی از رسانه‌ها منتشر شده، تعداد بالای فراکسیون‌های در حال تشکیل بود. همانطور که مستحضرید، فراکسیون معمولا به گروه‌‌های همفکر میگویند که در داخل یک حزب یا مجمع گردهم می‌آیند. فرهنگ لغت هم در تعریف فراکسیون آورده است: «دسته ‌بندی‌هایی که درون یک حزب یا نهاد سیاسی همفکر برای دستیابی به هدف‌های معین پدید آید.» از آنجایی که با توجه به قوانین حاضر هر کدام از نمایندگان محترم مجلس یازدهم می‌توانند در ۵ فراکسیون عضویت داشته باشند، و حتی در شرایطی که هنوز اعتبارنامه‌‌شان تصویب نشده، آغاز به کار کنند، به نظر میرسد که در مجلس یازدهم این تعاریف چندان مورد توجه نمایندگان قرار نگرفته است.

طبق آماری که بدست صدای مدافعان رسیده، اکنون با گذشت سه ماه از آغاز کار مجلس یازدهم، تعداد فراکسیون‌‌های درخواستی در مجلس یازدهم به عدد ۹۲ رسیده است. جدیدترین این فراکسیون‌ها هم، فراکسیون «مهدویت»، فراکسیون «طب سنتی» و فراکسیون «مناطق محروم» است که هفته گذشته اعلام موجودیت کردند. اما بدون شک در این آشفته بازار، فراکسیون ایثارگران از پر اهمیت‌ترین بلوک‌‌های مجلس است. فراکسیونی که ماه گذشته اعضای‌ هیات رئیسه‌ آن انتخاب شدند و آقای‌ احمد امیرآبادی‌ فراهانی‌، جانباز عملیات کربلای ۵ به‌ عنوان رئیس، آقایان محمد صالح جوکار و سید جواد حسینی‌ کیا، نمایندگان مردم یزد و سنقر به‌ عنوان نواب اول و دوم، آقای سید کاظم موسوی، نماینده‌ مردم اردبیل به‌ عنوان سخنگو و اقبال شاکری‌ و علی‌اکبر بسطامی، نمایندگان مردم تهران و ایلام به‌ عنوان دبیران آن انتخاب شدند.

هفته گذشته در خبری که ما هم آن را انعکاس دادیم، احمد امیرآبادی فراهانی، رئیس فراکسیون در ارتباط با برنامه‌های این فراکسیون خبر از ایجاد ۴ کارگروه داد و به خبرنگار فاش نیوز گفت: «آنچه ما در بحث فراکسیون ایثارگران در دوره جدید به دنبال آن هستیم، کلان‌ نگری به مسائل ایثارگران است که بر اساس آن،‌ ما فضای حاکم بر فراکسیون (هیأت رییسه‌ی فراکسیون) را به سمت و سوی حل مشکلات اساسی جامعه‌ ایثارگری برده‌ایم. در این خصوص نیز ما چهار کارگروه تعریف کرده‌ایم: ۱-کارگروه مسائل فوری قوانینی مانند بحث اشتغال فرزندان ایثارگران، تحصیل‌، و بحث بانک و بیمه‌ی دی،‌ ۲-حل مشکل مسکن، ۳-کارگروهی که برای مسائل سال ۱۴۰۰ میباشد، ۴- و نهایتا کارگروه بحث برنامه‌ هفتم است.»

در همین ارتباط نیز نماینده مردم قم این وعده را داد که «در مورد چالشهای دیگر جامعه ایثارگران با بنیاد شهید و امور ایثارگران هماهنگی‌هایی شده است.» بخصوص در زمینه مسکن که آقای مهندس سعید اوحدی، رئیس محترم بنیاد شهید هم پیش‌تر وعده داده بود تلاش‌هایی صورت گرفته و جامعه ایثارگران در انتظار عملی شدن این قول‌ها هستند. چند هفته پیش آقای اوحدی در زمینه تهیه مسکن گفته بود که «پیش بینی شده که تا پایان دولت تدبیر و امید میزان زمینی که برای مسکن جامعه ایثارگران اختصاص داده می‌شود به ۶۰ هزار متر مربع برسد که این میزان معادل میزان زمینی است که طی ۱۵ سال گذشته به جامعه هدف این نهاد واگذار شده است.» البته مشکل مسکن ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا موضوعی نیست که به این راحتی‌ها از میان برود و با توجه به وعده‌های عملی نشده بنیاد شهید و نمایندگان مجلس در گذشته، بسیاری از ایثارگران و مخاطبان سایت صدای مدافعان امید چندانی به بهبود وضعیت مسکن ندارند.

در زمینه اشتغال هم اقدامات مثبتی صورت گرفته است ولی با توجه به مشکلات زیرساختی در حوزه تولید و اشتغالزایی، چالش‌های زیادی پیش رو می باشد. در همین چند روز گذشته تفاهم‌‌‌نامه همکاری مشترک بین بنیاد شهید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امضا شد که هدفش کمک به تأمین اشتغال ایثارگران، کمک به اشتغال پایدار شاغلین کسب‌ و کارها و ساماندهی و توسعه طرح‌های خود اشتغالی و کارآفرینی ایثارگران بوده است. این در حالی است که کارشناسان اقتصادی تاکید می‌کنند بنیاد شهید بجای امضای تفاهم‌نامه با نهادهای دولتی، باید با بخش خصوصی وارد مذاکره شود زیرا تولید و کارآفرینی واقعی در دست شرکت‌ها و کسب و کارهای خصوصی است.

فراکسیون ایثارگران باید توجه داشته باشند که سربازانی که در جبهه‌های حق علیه باطل جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و می‌گذارند، در پی دریافت کمک خرجی نیستند و آماده‌اند تا در خط مقدم تولید و سازندگی باشند. در این راستا، نمایندگان مجلس باید در تعامل با فعالان اقتصادی بخش خصوصی، ظرفیت‌های اشتغالزایی برای جامعه ایثارگران و خانواده شهدا را کشف کرده و در راستای بالفعل کردن این ظرفیت‌ها برآیند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.