sedayemodafean.org اوحدی در بنیاد شهید

نگاهی به کارنامه اوحدی در بنیاد شهید

تقریبا سه ما پیش بود که این سوال را مطرح کردیم که آیا سعید اوحدی به وضعیت بنیاد شهید سروسامان خواهد دهد؟ شاید پاسخ به این سوال در آن مقطع مشکل بود اما اکنون با گذشت سه ماه شاید بتوان یک جمعبندی کلی در مورد کارنامه آقای اوحدی در بنیاد شهید و امور ایثارگران داشت. خرداد ماه همین امسال بود که حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی رئیس سابق بنیاد شهید پس از هفت سال ریاست در بنیاد و کارنامه‌ای ناموفق، از سمت خود استعفا داد و آقای سعید اوحدی جای ایشان را در راس بنیاد گرفت. انتصابی که با توجه به کارنامه ضعیف آقای اوحدی در پستهای قبلیش کمی بحث برانگیز بود و با انتقادهای هم روبرو شد، اما حالا با نگاهی بر کارنامه نود روزه ایشان، میتوان گفت که با وجود برخی کمی و کاستی‌ها، اقدامات مثبتی در زمینه بهبود وضعیت معیشتی و خدماتی ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا صورت گرفته و قدم‌هایی در راستای از میان بردن برخی از مشکلات موجود در دوران ریاست حجت‌الاسلام شهیدی برداشته شده است. با این وجود همچنان مسیری سخت و طولانی در انتظار مسئولین بنیاد و بخصوص مرد شماره یک این سازمان است.
یکی از چالش‌هایی که آقای اوحدی از همان روز اول با آن روبرو بود موضوع شیوع ویروس کرونا و مرگ و میر بالا میان ایثارگران و جانبازان بود که متاسفانه با وجود تلاش‌های وی و همکارانشان، بهبود چندانی پیدا نکرد و در ماه‌های گذشته بخصوص در ماه‌های تیر و مرداد آمار فوت ایثارگران و جانبازان تغییری نداشت. متاسفانه با وجود تمام وعده‌هایی که توسط حجت‌الاسلام شهیدی و آقای اوحدی داده شده بود، فقط در دو ماه گذشته بیش از هفتاد تن از ایثارگران و جانبازان دفاع مقدس به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، جان به جان آفرین تسلیم کردند.
جدا از قضیه دردناک شیوع کرونا که همه چیز را در ماه‌های اخیر تحت شعاع قرار داده، آقای اوحدی و مدیران جدید بنیاد قدم‌های مثبتی هم برداشته‌اند. در وحله اول، امری که آقای اوحدی را تا حدی از حجت‌الاسلام شهیدی متمایز میکند حضور مستمر ایشان در تلویزیون و رسانه‌هاست که باعث دلگرمی بسیاری از ایثارگران و جانبازان شده است. آقای اوحدی از بدو ورود خود به بنیاد، در چند برنامه تلویزیونی شرکت داشته و با رسانه‌ها رابطه‌ای مستقیم و فعال داشته است. این حضور رسانه‌ای می تواند پاسخی باشد به مشکل عدم شفافیت گسترده در بنیاد شهید. همچنین پس از اینکه آقای اوحدی امور را بدست گرفتند، با کمک دولت توانستند بخشی از حقوق‌های معوقه جانبازان و ایثارگران را (که در برخی از موارد از سال ۹۱ پرداخت نشده بود)‌ به حساب‌های این عزیزان واریز کنند که خود قدم بزرگی محسوب می شد.
البته اینکه چرا بنیاد شهید با توجه به منابع گسترده‌ای که در سالهای اخیر به این سازمان اختصاص داده شده همچنان با کمبود بودجه روبرو بوده و نتوانسته حق و حقوق ایثارگران و جانبازان و خانواده‌های شهدا را در چند سال اخیر بپردازد، خود جای بحث و گفتگو دارد که ما قبلا در چهارچوب مبارزه با فساد در بنیاد شهید به این موضوع پرداخته بودیم. امیدواریم که آقای اوحدی هم با جدیت بیشتری به موضوع فساد در بنیاد و زیرمجموعه‌های این سازمان ورود کرده و اجازه امضای قراردادهای یکطرفه و جنجالی میان بنیاد و برخی شرکتهای بیمه و موسسات مالی را به سودجویان ندهد.

موضوع دیگری که در چند ماه اخیر آقای اوحد و مدیران بنیاد را به خود مشغول کرده موضوع  مسکن است. چالشی که در سه ماه گذشته آقای اوحدی و همکارانشان در راستای برطرف کردن آن تلاشهای زیادی کرده‌اند. به گفته اقای اوحدی و طبق آخرین وعده‌های داده شده، «پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت تدبیر و امید میزان زمینی که برای مسکن جامعه ایثارگران اختصاص داده می‌شود به ۶۰ هزار مترمربع برسد که این میزان معادل میزان زمینی است که طی ۱۵ سال گذشته به جامعه هدف این نهاد واگذار شده است.» با وجود اینکه قول‌هایی از این قبیل پیش‌تر هم از مسئولین و مدیران بنیاد شنیده بودیم، امیدواریم آقای اوحدی به وعده‌های خود در این زمینه عمل کنند.

در مورد رسیدگی به وضعیت اشتغال هم، به گفته خود آقای اوحدی، «بیش از ۱۳۰ هزار نفر از جامعه ایثارگران کشور اعم از دانشجو و دانش‌آموختگان در حال حاضر مشکل بیکاری دارند که از این تعداد ۳۰ هزار نفر را فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان بالای ۷۰ درصد تشکیل می‌دهند.»  موضوع اشتغال یکی از چالش‌های عمده ایثارگران و خانواده‌های شهداست که چند هفته پیش آقای اوحدی در راستای حل آن از تشکیل کارگروهی در بنیاد خبر داد. اقدام دیگری که با استقبال جامعه ایثارگران و جانبازان روبرو شده که ما نیز در گذشته بارها مستقیما از مدیران بنیاد خواستار چنین عملی شده بودیم،‌ برقراری ارتباط و دید و بازدید از خانواده‌های ایثارگران و شهداست. آقای اوحدی در همان برنامه دست خط که از شبکه ۵ سیما پخش شد این وعده را داد که به طور هفتگی به یک استان رفته و از ۳-۴ خانواده شهید دیدار خواهند کرد. البته امیدواریم که این دیدارها بدون درنظر گرفتن تمایلات حزبی و جناحی این عزیزان انجام شود و شامل تمام ایثارگران و خانواده‌های شهدا شود.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.