sedayemodafean.org بنیاد پیشکسوتان دفاع مقدس، مدافعین حرم و امنیت کشور

تشکیل هلدینگ پیشکسوتان دفاع مقدس به سود چه کسیت؟

ماه گذشته در میان اخبار مربوط به ایثارگران و جانبازان، خبری در برخی رسانه‌ها منتشر شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد اما بدلیل عدم انتشار جزئیات و اطلاعات بیشتر، به جای آنکه باعث امیدواری شود، کمی نگران کننده بود. خبر در ارتباط با تشکیل هلدیگ بزرگ اقتصادی توسط بنیاد پیشکسوتان دفاع مقدس، مدافعین حرم و امنیت کشور، بود. بنیادی که حتی میان جمعیت ایثارگران و جانبازان، کمتر کسی نام آن را شنیده و یا از وظایف و اهداف آن باخبر است. سوالی که ما و بسیاری از مخاطبان سایت صدای مدافعان مایلیند پاسخ آن را بدانند این است که چرا نام سازمانی که از سال ۹۳ تا به حال فعال بوده و آنگونه که در خبرها آمده ساختار سازمانی نیز دارد، کمتر در رسانه‌ها پوشش داده شده و اطلاعات و اخبار مربوط به فعالیتهایش تا این حد محدود است.

یکی از معدود مطالبی که در خصوص این بنیاد منتشر شده،‌ گزارشی است در بولتن نیوز. بر اساس گزارش بولتن نیوز، کلیه خدمات این بنیاد به استناد سند راهبردی خدمات‌رسانی به جامعه رزمندگان، به شماره ۴۱۹۸۵ مورخه ۱۳۹۴/۰۴/۲۳ در جلسه هیئت‌وزیران مصوبه‌ ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ به استناد ماده‌ ۴۴ برنامه پنجم ماده‌ ۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوبه‌ ۹۴ بر اصول چهارگانه عدالت‌گستری، مهرورزی، خدمات‌رسانی به بندگان خدا در عرصه‌ ایثار، جهاد و شهادت نهادینه و راه‌اندازی شده است.

در ادامه این گزارش به راه اندازی هشت شرکت مادر تخصصی اشاره شده که قرار است تا چهارده هلدینگ گسترش یابد. در عین حال در این گزارش به قرارگاه جهادی سردار شهید سلیمانی اشاره شده است. تا جایی که ما اطلاع داریم این قرارگاه و قرارگاه‌های تابعه با مشارکت طلاب، مبلغین و دانش آموختگان حوزوی ایجاد شده و لزوما با سایر فعالیت‌های مربوط به تشکیل هلدینگ‌های بنیاد مذکور ارتباطی ندارد.

به گفته سرتیپ پاسدار دکتر محمدعلی حمیدی نصر، که ریاست این بنیاد را بر عهده دارد،‌ بنیاد پیشکسوتان دفاع مقدس و مدافعین حرم و امنیت کشور, وظیفه رسیدگی به «امور معیشتی، درمان، تحصیل، اشتغال فرزندان و خانواده‌ پیشکسوتان هشت سال جنگ تحمیلی و همچنین وظیفه تقدیر و تکریم عملی از آن‌‌ها را دارد.» وظیفه‌ایی که طبق اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، از وظایف بارز و اصلی بنیاد شهید است. بر اساس اساسنامه بنیاد شهید، این بنیاد وظیفه رسیدگی به «امور معیشتی و رفاهی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، حقوقی و قضایی خانواده‌های شاهد و ایثارگر و جانبازان را دارد.» مسئولین عزیز به یاد دارند که رهبر معظم انقلاب نسبت به ایجاد تشکیلات و کار موازی انذار داده بودند.

 آیا با توجه به وجود بنیاد شهید، این شبه ایجاد نمیشود که بنیاد پیشکسوتان دفاع مقدس و مدافعین حرم و امنیت کشور بنیادی است که با استفاده از نام ایثارگران و پیشکسوتان جنگ تبدیل به سازمانی اقتصادی شود که خدای ناکرده راه‌های فساد را بروی برخی از آقازاده‌های نظامی باز کند؟ هنگامی که در سال ۹۳ رهبری دستور تاسیس این سازمان را دادند نظر ایشان تشکیل سازمانی و بنیادی بود که بدنیال رفع مشکلات آن دسته از ایثارگران و مدافعان حرمی باشد که به دلایلی، منجمله حاد نبودن شرایط جسمی و بالا نبودن درصد جانبازی، از دریافت تسهیلات بنیاد شهید بازمانده‌اند، و نه بنیادی که فقط نام پیشکسوتان و ایثارگران را یدک میکشد لما اکنون با گذشت ۶ سال از تاسیس آن تبدیل به یک بنگاه اقتصادی شده است.

تنها نکته‌ای که در اظهارات سرتیپ نصر امیدوار کننده بود اشاره ایشان به ارائه خدمات لازم به جامعه جانبازان زیر ۲۵ درصد بود. همانگونه که شما خوانندگان سایت صدای مدافعان در جریان هستید، این قشر از رزمندگان دلیر میهن اسلامی از دید قوانین مربوطه حتی جانباز نیز محسوب نمی‌شوند. اگر این بنیاد به جای سنگ بزرگ هلدینگ‌های متعدد و قرارگاه‌های متنوع تنها به داد این دسته از عزیزان ما هم برسد اجرشان عندالله محفوظ خواهد بود.

ما همکاران سایت صدای مدافعان از سرتیپ محمد علی حمیدی نصر و دیگر مدیران این بنیاد انتظار داریم با شفافیت بیشتری عمل کنند و نه تنها اطلاعات بیشتری در مورد فعالیتهای این سازمان در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد بلکه در عمل نشان دهند که وجود این بنیاد باعث ایجاد تغییرات مثبت در زندگی پیشکسوتان و ایثارگران شده و فقط به برگزاری مراسم تقدیر و نکوداشت بسنده نکرده باشند.

با توجه به فساد گسترده در بسیاری از نهادها و سازمان‌های حتی دولتی و نگرانی‌های موجهی که در خصوص پرونده‌های فساد در زیرمجموعه‌های بنیاد شهید وجود دارد لازم است مجلس انقلابی ما بر فعالیت‌هایی که به نام رزمندگان اسلام و جامعه ایثارگران کشور است با حساسیت و دقت بیشتری ورود کنند و نظارت داشته باشند. اگر مجلس نمی تواند،‌ ما این تقاضا را از سایر نهادهای نظارتی حتی دفتر مقام معظم رهبری داریم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.