sedayemodafean.org ‌تا دیر نشده به داد مدافعان برسید

‌تا دیر نشده به داد مدافعان برسید

 در دو ماه گذشته صدای مدافعان به دفعات به مسئله کرونا و تاثیر آن در میان جمعیت ایثارگران و جانبازان پرداخته و در خصوص خطرات این ویروس منحوس به طور خاص بر روی جانبازان ریوی تاکید نموده است. مقاله‌ای که هفته گذشته تحت عنوان «صدای تنفس مدافعان را می شنوید؟»‌ منتشر کردیم با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی خوانندگان روبرو شد که اکثرا شامل نارضایتی خانواده‌های این عزیزان از مسئولین، بخصوص بنیاد شهید بود. برخی از این عزیزان از آمار بالای مبتلایان و مرگ و میر میان ایثارگران میگفتند و اینکه طبق شنیده‌هایشان از بیمارستانهای محلیشان تعداد فوت شدگان جانباز بسیار بالا بوده است. البته با توجه به درصد بالای بیماریهای ریوی و قلبی میان جانبازان،‌ و همانطور که ماه گذشته هم طبق آمار رسمی وزارت بهداشت گفتیم، اینکه آمار قربانیان کرونا در میان جانبازان و ایثارگران نسبت به آمار کشوری مبتلایان بیشتر بوده است قابل پیشبینی بود، ولی عدم اطلاع رسانی و تعامل بنیاد شهید با خانواده جانبازان امر قابل قبولی نبود.

البته در ارتباط با چالشهای مربوط به ویروس کرونا و برای درک بهتر موضوع،  قبل از اینکه به نظرات مخاطبانمان در این مورد بپردازیم شاید بد نباشد نگاهی مختصر به آماری داشته باشیم که چند هفته پیش منتشر کردیم. طبق آمار رسمی ستاد ملی مقابله با کرونا، از مجموع ٧۰۰٢٩ نفر در سراسر کشور که آلوده به این ویروس شده‌اند حدود ۵/۵ درصد از این تعداد را جانبازان و خانواده شهدا تشکیل می دهند که از این ۵/۵ درصد، چهل و پنج درصد از آنها از اقشار مختلف جانبازان هستند و ۵۵ درصد باقی مانده نیز از بین خانواده معظم شهدا اعم از اولیای بزرگوار شهید و همسر و فرزندان شهدا هستند. این در حالی است که تعداد بستری شدگان در بیمارستان‌ها در کشور ٣٩٨٧ نفر می‌باشد که از این تعداد نیز حدود ٢٧ درصد از جانبازان معزز و خانواده مکرم شهدا می باشند که به کرونا مبتلا و در بیمارستان‌ها تحت نظر و معالجه قرار دارند.

فرزند یکی از جانبازانی که بدلیل ابتلا به کرونا فوت شد برای ما نوشت:‌ «پدر من ریه‌هاش رو در ٨ سال دفاع مقدس برای مردم ایران سپر کرد و یک ماه پیش ویروس کرونا نفس‌های پدر فداکارم رو قطع کرد و برای همیشه مارو تنها گذاشت و حرف از حمایت میزنید شما؟ بدون هیچ امکانات و رسیدگی، روی تخت سرد بیمارستان آخرین نفس‌هاش رو کشید». مخاطب دیگری که وی نیز فرزند یکی از جانبازان از دست رفته بود در صفحه اینستاگرام صدای مدافعان نوشت: «پدر‌من جانباز شیمیایی بود و ۳۲ روزه که بخاطر کرونا فوت کرده. تو خلاصه پرونده بیمارستان و نامه‌ای که رییس علوم پزشکی استان اردبیل به ما داده نوشته شده که به علت اینکه ریه‌هاش بخاطر شیمیایی بودن ضعیف شده بوده، کرونا حالشو بدتر کرد و نهایتا هم فوت شد اما دلیل فوتش را چیز دیگری ثبت کردند.» متاسفانه ده‌ها پیام این چنین از فرزندان جانبازانی دریافت کردیم که در چند ماه گذشته به دلیل ابتلا به کرونا به لقاءالله پیوستند. تقریبا تمام آنها از عدم رسیدگی و توجه به پدران خود در طول درمان و مشکلاتی که پس از فوت پدرانشان برای آنها ایجاد شده میگفتند.

sedayemodafean.org سمئولان محترم

در این میان تعداد زیادی از سوالات مربوط به این بود که آیا جانبازانی که بدلیل کرونا شرایط جسمانیشان حادتر شده و فوت میکنند شهید محسوب می شوند یا خیر. پاسخ کوتاه ما به این عزیزان این بود که تا امروز که ما در خدمت شما هستیم هیچ دستورالعمل مشخص و رسمی در این ارتباط صادر نشده اما شنیده‌ها حاکیست که جانبازان ۷۰ درصد به بالا که بر اثر ابتلا به کرونا فوت شده‌اند شهید محسوب خواهند شد که البته در این زمینه هم هنوز دستوری رسمی صادر نشده که امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق رخ دهد تا خانواده‌های این عزیزان از بلاتکلیفی درآیند. دوستی که در این زمینه با بنیاد شهید تماس گرفته بود برای ما نوشته است:‌ «بنیاد هم به ما چیزی نمیگن تنها چیزی که میگن اینه که پرونده باید بره تهران اونجا تصمیم میگیرین. الان ما خانوادمون بابامونو از دست دادیم امیدواریم حق بابام ضایع نشه و شهید اعلام کنن اونایی که بعلت جانیاز شیمیایی بودن کرونا گرفتن و فوت کردن حداقل اگه شهید بشه آروم میشیم که بابام در راه کشورمون و اسلام شهید شد.»

مقالات مربوط:‌

 البته مشکلات جامعه ایثارگران در چند ماه گذشته فقط محدود به ویروس کرونا نبوده و در مجموع نارضایتی این عزیزان اکثرا مربوط به چالشهای اقتصادی و معیشتی آنهاست. یکی از جانبازان در پاسخ به مقاله ما در کامنت خود به مزاح نوشته است:‌ «بله بنیاد شهید آنچنان به من جانباز خدمات می دهد که منو شرمنده خود کرد. تمام داروخانه‌های سراسر کشور دفترچه ما را می پذیرند…تمام بیمارستانها کشور برای بستری شدن ما را پذیرش می کنند،‌ بجز (بیمارستان بیماران اعصاب و روان) همدان که آن هم مسئولان بنیاد شهید قول دادند، این هماهنگی انجام شود. حقوق ما جانبازان بالای بیست میلیون تومان است، انقدر زیاد است که نمی توانیم با آن همه پس انداز چکار کنیم. خلاصه بعید می دانم در کشور جانبازی باشد که مشکل داشته باشد و در پایان باید بگم لعنت بر مسئولان دزد و بی کفایت بنیاد شهید که دارند خون شهدا و جانبازان را می خورند..از طریق گوگل سرچ کنید اختلاس در بانک دی ببینید چه میاد بالا. سرچ کنید اختلاس دزدی در نسخه‌های شهدا و جانبازان بنیاد شهید ببینید چه بالا میاد…»

همانطور که گفتیم اینها فقط نمونه‌هایی از حرف‌های دل جانبازان و خانواده‌های ایثارگران و شهداست که با عشق و فداکاری زندگی خود را پای وطن و اسلام گذاشتند ولی امروز از ساده ترین خدمات محرومند. برای چندمین بار عاجزانه از مجلس یازدهم شورای اسلامی که در شرف آغاز به کار خود از ۸ خرداد ماه است و همچنین نهادهای مسئول، بخصوص بنیاد شهید و امور ایثارگران، میخواهیم تا به صدای جامعه ایثارگران و جانبازان و خانواده‌های شهدا گوش کنند و به دردها و مشکلات آنها رسیدگی کنند تا ما بیش از این شرمنده شهدا و ایثارگرانمان نشویم.

بیشتر بخوانید:‌

سال ۹۸ سالی سخت برای جمعیت جانبازان و ایثارگران

مجلس شورای اسلامی و ایثارگران

چرا مسئولان توجه لازم را به وضعیت اشتغال ایثارگران نمی کنند؟

چرا بودجه درمانی ایثارگران همچنان قربانی بازی‌های جناحی میشود؟

سکوت ایثارگران را با رضایتشان اشتباه نگیریم

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.