sedayemodafean.org بنیاد شهید قاسم سلیمانی

بنیاد شهید قاسم سلیمانی؛ پناهگاهی برای ایثارگران؟

هفته گذشته خبری که در میان ترافیک خبری مربوط به بالا رفتن قیمت پراید و حادثه ناوچه کنارک گم شد، شکل گیری بنیاد شهید قاسم سلیمانی بود. گویا بنیاد مذکور نهادی است که برای زنده نگه داشتن یاد سردار دل‌ها ایجاد شده و ریاست آن به دختر عالیقدر آن بزرگوار، زینب سلیمانی، سپرده شده است. به دلیل همین بازتاب خبری کم، سوالاتی در ذهن برخی ایجاد شده که باید به آنها پاسخ داده شود. تا زمانی که اطلاع‌رسانی‌ بیشتری در رسانه‌ها و از طرف مسئولین و مقامات در مورد بنیاد شهید سلیمانی بشود، سعی خواهیم کرد از طریق منابع خبری وبسایت صدای مدافعان بیشتر در مورد این بنیاد اطلاعات کسب کنیم. جای تعجب است که رسانه‌ها از انتشار اطلاعات و جزئیات بیشتر در مورد ایجاد این بنیاد خودداری کردند و فقط به پیام تبریک حجت‌‌الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌‌ها، به خانم زینب سلیمانی بسنده کردند.
سوالی که در ذهن طرح می‌شود اینست که با وجود بنیادها و نهادهای فرهنگی و ارزشی در کشور، بنیاد شهید سلیمانی چه هدفی را می تواند دنبال کند؟ علاوه بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهید سلیمانی، شاید مهمترین دستورکار این بنیاد تازه تاسیس می تواند رسیدگی به امور ایثارگران و جانبازان باشد. با توجه به کم کاری‌های بنیاد شهید، جای خالی یک بنیاد مستقل که به امور همه مدافعان رسیدگی کند ضروری به نظر می رسد و چه گزینه‌ای بهتر از بنیاد شهید قاسم سلیمانی که خود هم جنگ تحمیلی را درک کرده بودند و هم در کنار مدافعان حرم بودند و خود از جمعیت جانبازان محسوب می شدند.
انشاالله بزودی سرکار خانم زینب سلیمانی، در مقام ریاست بنیاد شهید سلیمانی اطلاع‌رسانی‌های لازم را در خصوص اساسنامه و برنامه‌های بنیاد ارائه دهند. امیدواریم خانم سلیمانی از همکاری ایثارگرانی که هم با واقعیت‌های حضور در جبهه‌ها آشنایی دارند و هم از مشکلات زندگی روزمره جانبازان باخبرند کمال استفاده را بنمایند تا خدایی ناکرده بنیاد شهید سلیمانی به سرنوشت دیگر نهادهای فرمایشی دچار نشود و از بدنه ایثارگران و مشکلات آنها فاصله نگیرد.
امید است همانطور که سردار سلیمانی در زمان حیات پربرکت خود، یار و یاور ایثارگران و مدافعان حرم بود، بنیاد آن شهید سلیمانی هم جای خالی آن سردار دلها را تاحدی پرکند و پناهگاهی برای رزمندگان دیروز و امروز و فردا باشد. متاسفانه بنیاد شهید باید رانتخواری‌هایی که در سالهای اخیر داشته، تبدیل به نهادی شده که نه تنها حامی جامعه جانبازان و ایثارگران نبوده بلکه با آمیخته شدن در فساد مالی و سوءمدیریت اداری، عملا موضوعیت خود را برای اکثر ایثارگران و خانواده شهدا از دست داده است. چه بسا به دلیل این عملکرد ضعیف بنیاد شهید، ایجاد بنیاد شهید سلیمانی امری لازم و ضروری بوده که به توصیه مقام معظم رهبری انجام شده است.
به هر ترتیب ما به عنوان عضو کوچکی از جامعه ایثارگران،‌ جانبازان و خانواده‌های محترم شهدا، امیدواریم که این بنیاد هم همچون خود شهید سلیمانی یار و یاور مدافعان و همه ایثارگران باشد. با توجه به محبوبیت بی‌نظیر سردار سلیمانی در میان همه اقشار مردم، منابع مالی بنیاد سلیمانی هم می تواند از طریق همین مردم تامین شود. امید ما این است که این بنیاد با تکیه بر منابع مالی مردمی و دوری از منابع دولتی، مانند سردار دل‌ها که یک شخصیت مردمی بودند، تبدیل به یک نهاد مردمی شود. حاج قاسم محبوب دل میلیونها انسان بوده و هست و بسیاری از عاشقان ایشان حاضرند با کمک‌های مالی خود، بنیاد سردار سلیمانی را تامین مالی کنند. در مقابل اما وابستگی به کمک‌های دولتی میتواند باز هم به همان رانت‌خواری‌ها و فسادها و سوءمدیریتی‌هایی بیانجامد که بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال حاضر با آن درگیر است.
 

۳ نظر

  1. انشالله که خداوندراهگشای زینب خانم باشه وهمچون پدرش مجاهدی نستوه برای این انقلاب وقدوم واعمالش منشاخیروبرکات برای جانبازان ورزمندگان ستمدیده دوران دفاع مقدس باشد.ازخداوندمنان برای این مهربانوی ایران زمین آرزوی سربلندی وموفقیت میکنم .

    1. سپهبدحاج قاسم سلیمانی همیشه وتاقرنها دریادتمام ایرانی هاخواهی ماند.امروزهمه پدران ومادران آرزودارندکه مثل توجوانانشان راتربیت کنند.یادونامت.تاابد گرامی باد

  2. بسم الله الرحمن الرحیم
    بنده از رزمندگان دوران دفاع مقدس هستم و بسیار علاقمندم در بنیاد شهید حاج قاسم سلیمانی در راستای تکوین تفکرات شهید و ماموریت بنیاد در کنار سایر برادران و خواهران خود بصورت داوطلبانه انجام وطیفه نمایم.
    مهدی آذر

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *