sedayemodafean.org کمیته تحقیق حادثه شناور کنارک

لزوم تشکیل «کمیته تحقیق حادثه شناور کنارک»

خبر شهادت ۱۹ تن از دلاورمردان ارتش در پی وقوع سانحه برای شناور کنارک یادآور فداکاری‌های پرسنل همیشه در صحنه نیروی دریایی ارتش بود که همواره به دور از جار و جنجال‌های رسانه‌ای، به وظیفه مقدس حفاظت از مرزهای آبی کشور می پردازند و در این راه از هیچ فداکاری فروگذار نیستند. شهادت این سربازان ایران اسلامی را به خانواده‌های این عزیزان و همه مردم همیشه در صحنه تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم.

در کنار بزرگداشت یاد این شهیدان، باید بر لزوم تشکیل «کمیته تحقیق حادثه شناور کنارک» نیز تاکید کنیم. اتفاقات اینچنینی که در اصطلاح نظامی به آتش خودی یاد می شود امر بی‌سابقه‌ای نیست و هم در کشور ما و هم در دیگر کشورها رخ می دهد و لزومی به مخفی کاری در این زمینه وجود ندارد. متاسفانه پس از وقوع این حادثه در روز بیست و یک اردیبهشت، رسانه ملی ما و خبرگزاری‌های معتبر کشور تا ساعتها هیچ خبری در مورد این اتفاق منتشر نکرده و مردم گزینه‌ای جز رو آوردن به فضای مجازی و رسانه‌های خارجی نداشتند. این سکوت خبری که نزدیک به ۱۰ ساعت به طول انجامید، باعث گمانه زنی‌ها و سوءاستفاده خبری دشمن شد که اگر مسئولان مربوطه درست برخورد می کردند، جلوی توطئه‌های عناصر معاند گرفته می شد.

واقعیت این است که اینگونه حوادث که به آن آتش خودی میگوئیم در طول تاریخ مدرن نظامی،‌ چه در مانورها و چه در میادین جنگی بارها اتفاق افتاده و جان هزاران نفر را گرفته. در روسیه، آمریکا، چین و بسیاری از قدرت‌های نظامی دیگر دنیا اشتباهات این چنینی در گذشته پیش آمده. به عنوان مثال و طبق آمار رسمی وزارت دفاع انگلیس،‌ نزدیک به ۱۵۰ نفر نظامی در آن کشور در دو دهه اخیر در رزمایشهای نظامی کشته شده‌اند. البته این به این معنا نیست که بخواهیم چشم بروی اینگونه حوادث و اشتباهات ببندیم و قطعا لازم است با تشکیل «کمیته تحقیق حادثه شناور کنارک»، دلایل اصلی این حادثه بررسی شود تا از تکرار آن در آینده جلوگیری شود. مطمئنا برادران ما در نیروی دریایی ارتش از همان ساعات اولیه این حادثه بررسی‌های خود را آغاز کرده و بزودی جزئیاتی از آنها منتشر خواهد شد. صحبت ما این است که با قبول مسئولیت و به موقع و اعتراف به اشتباهات اینچینی، راه سوءاستفاده‌ها بسته می شود و اعتمادسازی به نیروهای مسلح صورت می گیرد. همین اشتباه را نیروی هوایی سپاه در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی انجام داد که متاسفانه شاهدیم هنوز سپاه در این زمینه هزینه می دهد.

در همان ساعات پس از وقوع حادثه شناور کنارک که شاهد خلا خبری مطلق در صداوسیما و خبرگزاری‌های معتبر کشور بودیم،‌ رسانه‌های معاند جولان خبری دادند و مردم هم که امیدی به خبرگزاری‌های داخل نداشتند، مثل همیشه به آن رسانه‌ها توجه کردند. این در حالی بود که شبکه خبر و دیگر شبکه‌های سیما تا حتی ۱۱ ساعت پس از وقوع حادثه خبری در مورد آن پخش نکردند. اینکه چرا خبرگزاری فارس تا ساعت‌ها در مورد سانحه خبری منتشر نکرد و یا صداوسیما چطور با گذشت نصف روز همچنان سکوت اختیار کرده بود را نمیدانیم اما تا زمانی که سانسور خبری در کشور به این شکل وجود دارد، در جنگ رسانه‌ای هم نمیتوانیم انتظار غلبه بر دشمن را داشته باشیم.

در اینجا لازم است یادی هم بکنیم از ۱۹ شهید. خوشا به حال این دلاورمردان که در لباس خدمت و در لباس مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند، قهرمانانی همچون محمد اردنی قهرمان غواصی عمق جهان که به عنوان ناوبان دوم عرشه ناوچه کنارک انجام وظیفه کرد و به شهادت رسید. یاد همه این عزیزان گرامی باشد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.