sedayemodafean.org سربازان وظیفه

وضعیت پادگان‌ها در روزهای کرونایی

چندی پیش و به مناسبت روز ارتش،‌ صدای مدافعان مقاله‌ای در ارتباط با وضعیت سربازان وظیفه و نیاز به رسیدگی به وضعیت معیشتی آنان و ساختار کلی نظام وظیفه منتشر کرد. در پی انتشار آن مقاله پیام‌ها، نظرات و پیشنهادات زیادی به ما شد که در این میان بسیاری از مخاطبانمان از وضعیت نابسامان برخی از پادگانهای نظامی در شرایطی که کشور درگیر مبازره با کرونا بوده، ابراز نگرانی و تاسف کردند. حال که انشاالله کشور وارد دوران پس از کرونا می‌شود، مناسب دیدیم که مروری مختصر داشته باشیم بر وضعیت پادگانهای نظامی و وضعیت کلی سربازان.

موضوع وضعیت نامناسب سربازان در شرایطی کرونایی همواره برای مسئولان مربوطه آشکار بود ولی مدتی طول کشید که چند رسانه معتبر به اهمیت موضوع و نگرانی خانواده‌های سربازان پرداختند و توجه تعداد بیشتری از افراد جامعه را به موضوع جلب کردند. در همان حین اما و پس از گذشت بیشتر از یک ماه و فراگیرتر شدن کرونا در کشور، درحالی که برخی از مسئولین با صراحت از عدم وجود ویروس کرونا در پادگانهای نظامی کشور میگفتند، گزارش‌هایی مبنی بر مبتلا شدن تعدادی از سربازان در چند پادگان نظامی ارتش در برخی رسانه‌ها و در فضای مجازی منتشر می‌شد. البته در اوایل فروردین ماه دبیر قرارگاه بهداشت درمان و پیشگیری امام رضا (ع)، با صراحت تاکید کرد که «هیچ سربازی تا امروز در هیچ یک از پادگان‌های کشور مبتلا به کرونا نداشتیم و پرسنل و سربازان با سلامتی کامل مشغول انجام خدمت هستند.»‌ اما پس از گذشت فقط چند روز، رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، ناخدا یکم غلامرضا رحیمی پور، در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌های معتبر کشور گفت در حالی که در پادگان‌ها و اماکن نیروهای مسلح هیچ مورد فوتی نداشته‌‌ایم، ۵۴ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، که باعث ایجاد شبهه در میان خانواده‌های سربازان شد.

این اخبار ضد و نقیض در حالی منتشر میشد که هزاران سرباز و خدمه پادگانهای نظامی کشور یا مشغول گذراندن دوران خدمت خود بودند و یا برای اعزام به پادگان‌های خود آماده میشدند. البته تدابیری هم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در امکان نظامی و پادگان‌ها دیده شده بودند و بر خلاف برخی دروغ پردازی‌ها و شیطنت‌ها مبنی براینکه هیچگونه تمهیدی صورت نگرفته،‌ بر اساس گزارشهای موثق که به دست صدای مدافعان رسیده و شاهدین عینی، پس از شیوع ویروس کرونا، تجمعات در تمام پادگانهای کشور تا حد زیادی کاهش یافت و حتی برخی از آموزش‌‌های تیمی و دست جمعی کاهش و در برخی از موارد تعطیل شدند. به علاوه این اقدامات نیز،‌ طبق صحبتهای سردار تقی مهری، رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا،‌ «تمام مشمولان خدمت مقدس سربازی در ابتدای ورود تب‌ سنجی و معاینه شده و پس از غربالگری مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی در اختیارشان قرار داده شده»، که البته متاسفانه در برخی از پادگان‌های کوتاهی‌هایی در این زمینه انجام شده و مواد ضدعفونی و بهداشتی برای توزیع میان سربازان و خدمه در دسترس نبوده.»

سردار مهری در همان مصاحبه تاکید کرده بودند که از نظر ایشان «مکان‌های نظامی و انتظامی شاید از شهرها امن‌تر باشند، چراکه پروتکل‌ها به شدت رعایت می‌شود.» با وجود اینکه صحبتهای سردار مهری و برخی دیگر از فرماندهان ارشد در این ارتباط تا حدی باعث دگرمی بسیاری از سربازان و خانواده‌های آنها شده بود، اما همچنان این نگرانی در میان بسیاری از اولیا و خانواده‌های سربازان وجود داشته و دارد که در صورت شروع شیوع کرونا در پادگان محل استقرار فرزندشان باید چه واکنشی نشان دهند،‌ که متاسفانه چنین هم شد و خانواده‌هایی که فرزندانشان در پادگان‌های درگیر کرونا مشغول خدمت بودند هفته‌های بسیار سختی را گذراندند.

وضعیتی نامناسبی که پادگان‌های ما در دوران شیوع کرونا داشته، باید یادآور وضعیت کلی بهداشت و سلامت سربازان وظیفه باشد که متاسفانه در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار پایین است. گذشته باید درس عبرتی برای آینده باشد و ما هم با توجه به تجربیاتی که از دوران کرونا اندوخته‌ایم باید در جهت بهبود وضعیت بهداشتی پادگان‌ها گام برداریم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.