sedayemodafean.org کرونا را هم شکست خواهیم داد

کرونا را هم شکست خواهیم داد اما باز هم شرمسار جانبازانمان شدیم

در طی روزهای گذشته اخبار رسمی مربوط به ویروس کرونا حاکی از کاهش تعداد مرگ و میر در اکثر شهرها داشته و با وجود اینکه در برخی شهرهای بزرگ مانند تهران، آمار مبتلایان همچنان سیل صعودی دارد، شاید بتوان این نوید را داد که این ویروس کشنده تا حدی کنترل شده و بزودی شرایط بهتر خواهد شد. به هر ترتیب ماه‌های سختی را سپری کردیم و آمار مبتلایان به کرونا بخصوص در میان جانبازان و ایثارگران بالا بود و عزیزان بسیاری را از ما گرفت. در این شرایط لازم دیدیم نگاهی به عملکرد بنیاد شهید در ۳ ماه گذشته داشته باشیم و این سوال را مطرح کنیم که آیا میتوان به برخی از نهادهای مسئول و بخصوص بنیاد شهید در ارتباط با کمک‌رسانی به جامعه جانبازان و ایثارگران نمره قبولی داد؟‌ آیا جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های محترم شهدا از عملکرد بنیاد شهید در ارتباط با ویروس کرونا راضی هستند؟ سوالاتی که پاسخ مطلق به آنها شاید در این مقطع همچنان امکان پذیر نباشد اما بررسی‌های اولیه نشان از عملکرد ضعیف بنیاد و نهادهای مربوطه در هفته‌های اخیر داشته است.

در ابتدا باید یادی کنیم از جانبازان و ایثارگرانی که از دست داده‌ایم و مایلیم یادآور این موضوع هم باشیم که بسیاری از جانبازان دفاع مقدس سالهاست که در خانه قرنطینه بوده‌اند و سختی‌های این چند ماه گذشته برایشان فقط حکم روال عادی زندگی سالهای قبلشان را داشته است. برای ایثارگرانی که روزهای سخت جنگ را در خط مقدم سپری کرده‌اند و یا آزادگانی که سالها در اسارات بودند و جانبازانی که سالها با درد و رنج و مشکلات فیزیکی و روانی دست و پنجه نرم کرده‌اند، چند ماه اخیر تنها یادآور کوچکی از ایمان و ایستادگی آنها بود که با رشادت و صبری که در آنها سراغ داریم این روزها را هم پشت سر گذاشتند. جانبازانی مانند شیرالله قنبری جانباز شیمیایی و اعصاب و روان کرمانی،‌ و یا سید محمد جواد بهارلو تنها نمونه‌هایی از صدها جانباز خانه نشین هستند که سالهاست در قرنطینه‌اند.

واقعیت این است که در سه ماه گذشته کشور در یک جنگ تمام عیار شرکت داشت که تمام نهاد‌های دولتی و مردمی را به نوعی درگیر خود کرده بود. جدا از پزشکان و پرستاران و افراد شاغل در بیمارستان‌ها که در خط مقدم مبارزه با کرونا حضور داشتند،‌ کل کشور در از میان بردن کرونا بسیج شده بود. با وجود اینکه کار ما همچنان تمام نشده و این مبارزه همچنان ادامه دارد، برخی خبرهای منتشر شده، نوید روزهای بهتری در آینده را میدهد. براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت، و طبق گزارش مجله آنلاین دنیای اقتصاد، رقم فوتی‌های کرونایی در چند روز گذشته به ۶۰ نفر در روز کاهش داشته که این رقم کمترین سطح در ۷ هفته اخیر بوده است. و از سوی دیگر، در مجموع آمار مرگ روزانه در ۸ اردیبهشت ماه نسبت به آمار روز قبل از آن نیز افت ۲۱ درصدی را ثبت کرده است.

عکس از مجله دنیای اقتصاد

جدا از هر آمار و ارقامی اما این واقعیت را باید بپذیریم که بخصوص جامعه جانبازان و ایثارگران در چند ماه گذشته سختی‌های زیادی را متحمل شده. طبق آماری که منابع سایت صدای مدافعان در اختیار داشتند و در گزارش وبسایت «جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی» نیز منتشر شده، ۷.۵ درصد از قربانیان ویروس کرونا، از جانبازان هشت سال دفاع مقدس بوده‌اند. طبق مطالب درج شده در همین گزارش و همانطور که ما هم در صدای مدافعان پیشتر به آن اشاره کرده بودیم، تعداد مبتلایان به کرونا در جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به دیگر گروه‌های جمعیت‌شناختی بسیار بیشتر است.

 طبق آمار رسمی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، که به مراتب کمتر از برخی آمار غیر رسمی برخی رسانه‌ها میباشد، از مجموع ٧۰۰٢٩ نفر در سراسر کشور که آلوده به این ویروس شده‌اند حدود ۵/۵ درصد نفر از این تعداد را جانبازان و خانواده شهدا تشکیل می دهند که از این ۵/۵ درصد، چهل و پنج درصد از آنها از اقشار مختلف جانبازان هستند و ۵۵ درصد باقی مانده نیز از بین خانواده معظم شهدا اعم از اولیای بزرگوار شهید و همسر و فرزندان شهدا هستند که بیشتر آنها به ترتیب مقیم استان‌های تهران، اصفهان، گیلان، قم و مازندران بوده‌اند. این در حالی است که تعداد بستری شدگان در بیمارستان‌ها در کشور ٣٩٨٧ نفر می باشد که از این تعداد نیز حدود ٢٧ درصد از جانبازان معزز و خانواده مکرم شهدا می باشند که به کرونا مبتلا و در بیمارستان‌ها تحت نظر و معالجه قرار دارند.

در این میان و در دو ماه گذشته تعدادی از جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس و تنی چند از مدافعان حرم هم جان به جان آفرین تسلیم کرده و به شهادت رسیده‌اند که علت فوت آنها کرونا اعلام نشده اما گمانه زنی‌هایی مبنی بر اینکه که برخی از آنها مانند حاج یونس حبیبی، و عبدالرضا شفیعی که هر دو از مداحان اهل بیت نیز بودند، به علت مبتلا شدن به کرونا در فضای مجازی وجود دارد.

البته اینکه آمار قربانیان کرونا در میان جانبازان و ایثارگران نسبت به آمار کشوری مبتلایان بیشتر بوده است قابل پیشبینی بود. همانطور که بارها در چند ماه گذشته گفتیم، بدلیل مشکلات تنفسی و بیماری و کهولت سن، جانبازان و ایثارگران نسبت به ویروس کرونا بسیار آسیب‌پذیر هستند. از همین حین انتظار میرفت مسئولین و بخصوص نهادهای مربوطه، که بنیاد شهید در راس آنها قرار دارد، با یک برنامه ریزی دقیقتر و اختصاص منابع مالی و انسانی خود به آگاه سازی، و ارائه و توزیع مواد ضدعفونی، ماسک و اقلام پزشکی میان جانبازان و ایثارگران، در جهت پیشگیری و کاهش تعداد مبتلایان در میان جامعه ایثارگران بکوشد که متاسفانه چنین نشد. تجربیات شخصی جانبازانی که با ما در ارتباط بوده‌اند، و گزارش‌های رسانه‌های نزدیک به جامعه ایثارگران حاکی از آنند که کمکهای بنیاد شهید به چند مورد پیامک تلفنی و در برخی مناطق کشور توزیع محدود ماسک و مواد ضدعفونی میان جانبازان و خانواده‌های ایثارگران خلاصه شد و اکثریت جامعه ایثارگران کوچکترین کمکی از بنیاد شهید دریافت نکردند.

باید با هم صادق باشیم تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم. متاسفانه در زمینه خدمت‌رسانی به جامعه ایثارگران و جانباران و خانواده‌های شهدا در ارتباط با بیماری کرونا، هیچ نهاد و سازمانی در این آزمایش الهی نمره قبولی نگرفت. بنیاد شهید باز هم شرمنده ایثارگران و جانبازانی شد که وظیفه خدمت به آنها مهمترین دلیل ایجادش بود. هم ما و هم ایثارگران و جانبازان از حرف‌های تکراری خسته‌اند و دیگر امید چندانی به کمک از بنیاد ندارند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.