sedayemodafean.org سردار سلامی

پستی و بلندی‌های سپاه طی یک سال فرماندهی سردار سلامی

تقریبا یک سال از انتصاب سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه می‌گذرد. ما در صدای مدافعان در پی انتصاب سردار سلامی مقاله‌ای با عنوان «سلامی با بوی خوش آشنایی» منتشر کردیم و اکنون هم زمان مناسبی است تا نگاهی به کارنامه یک ساله ایشان بیاندازیم.

 کارنامه درخشان عملیاتی و آموزشی سردار سلامی مقام معظم رهبری را بر آن داشت که ایشان را جانشین سردار جعفری کنند. ایشان از نظر سردار سرلشکر قاسم سلیمانی نیز جایگاه بالایی داشتند. سردار دلها در مراسم معرفی سردار سلامی گفتند «سرلشکر سلامی به پاکی و سعه‌ صدر در سپاه شهرت دارد، پاکی را به خوبی در او می‌بینیم و من او را در پاکی به شهید باکری تشبیه می‌کنم.» چه بسا دست تقدیر این بود که چند ماه بعد، سردار سلیمانی به شهادت برسند و بدون شک هم مهمترین اتفاقی که طی یک سال گذشته در قلب سپاه افتاد، شهادت سردار سلیمانی بود.

با نگاهی به کارنامه یکساله سردار سلامی، در حوزه بین المللی و فعالیتهای برون مرزی میتوان از تنشهای نظامی در خلیج فارس، انهدام پهپاد آمریکایی و انتقام سخت و حمله به پایگاه نظامی عین‌السد بعنوان رویدادهای مهم سال و تصمیمات استراتژیکی که سردار سلامی در گرفتن آنها سهیم بودند، اشاره کرد. در داخل کشور نیز طبیعتا موضوع اعتراضات خیابانی و حضور نسبتا با تاخیر سپاه در خیابانها از موضوعات قابل اشاره یک سالی هستند که سردار سلامی به عنوان فرمانده کل سپاه انجام وظیفه میکنند.

علاوه بر نقش پررنگ سپاه در خویشتن داری و مدیریت تنشهای مربوط به نفتکشها در خلیج فارس،‌ طی یک سال گذشته سردار سلامی با چالش بزرگی روبرو بود که آن دخالت و یا عدم دخالت سپاه در اعتراضات آبان ماه بود که در بسیاری از مناطق کشور به آشوب‌های خیابانی تبدیل شد و به شهادت تنی چند از عزیزان مدافع حرم انجامید. متاسفانه پس از بازگشت آرامش به کشور، برخی از دولتی‌ها بطور منافقانه انتقاداتی به نیروهای مخلص سپاه و مدافعان وارد کردند و در ماجرای اقدامات امنیتی و احیانا برخوردها علیه آشوبگران، مسئولیت‌ها و تقصیرها را به گردن نیروهای سپاه انداختند تا کم‌کاری‌های خود را پنهان نمایند.

پس از اتفاقات تلخ آبان ماه، ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی مطمئنا سخت‌ترین چالش سردار سلامی بعنوان فرمانده کل سپاه بود که متاسفانه در این خصوص انتقاداتی هم به ایشان وارد است. در این مورد حرف و حدیث‌های زیادی در مورد نقش سپاه و فرمانده‌هان سپاه منجمله سردار سلامی مطرح شده و همانطور که قبلا هم در پی دستگیری تعدادی از مسئولان سامانه پدافند موشکی گفتیم، برخی عناصر در دولت و حتی سپاه قصد دارند خدمتگزارانی را قربانی کنند که در آخرین مرحله تصمیم گیری و عملیات سپاه قرار دارند. در این خصوص هرچند سردار سلامی سخنرانی خوبی در مجلس شورای اسلامی داشت، ولی نحوه جلو انداختن سردار حاجی زاده و به گونه‌ای قربانی کردن ایشان و برخی دیگر از عناصر خدوم نظام، تاثیری منفی بر روحیه بدنه سپاه گذاشت.

باید توجه داشت که بسیاری از انتقاداتی که در داخل و در میان عناصر ارزشی به سپاه میشود، ریشه در همین نوع برخوردها و قربانی کردن‌ها داشته است. برخی از فرماندهان سپاه که اکنون بازنشسته شده‌ و یا به حاشیه رانده شده‌اند می‌گویند در دهه شصت در سپاه عناصر فداکاری بودند که الان یا حضور ندارند یا تعدادشان زیاد نیست (برای مثال، رجوع شود به مصاحبه سردار عزلتی مقدم) واقعیت این است که اکنون هم عناصر ایثارگر و فداکار بیشماری در سپاه حضور دارند و در خط اول مقابله با دشمن مشغول خدمت هستند. ولی جا دارد در بزنگاه‌هایی که آبرو و خدمات این عزیزان در معرض خطر است، کلیت فرماندهی سپاه تمام قد وارد شود و بجای جلوانداختن و قربانی کردن این عزیزان، به اطلاع‌رسانه و روشنگری بپردازد. با روحیه و ایمانی که در سردار سلامی سراغ داریم، امید بسیار داریم که این مهم عملی خواهد شد.

در آخر هم جا دارد یادی کنیم از خدمات بچه‌های سپاه در هفته‌های اخیر. اکنون که کشور بعلت شیوع کرونا در شرایط نیمه آماده باش است نیروهای مردمی و دولتی دست به دست هم داده‌اند تا بتوانیم برای همیشه از شر این ویروس منحوس رها شویم و بار دیگر نقش پررنگ سپاه را میتوان در این جنگ نابرابر دید. در این راستا برای سردار سلامی و همه فرماندهانی که به هماهنگی برنامه‌ها برای مقابله با کرونا می‌پردازند آرزوی موفقیت می کنیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.