sedayemodafean.org بودجه ۹۹

بودجه ۹۹ و ادامه مشکلات ایثارگران

در حالی که فقط چند روزی از آغاز سال نو گذشته و بدلیل تعطیلات نوروزی و حتی مهمتر از آن، شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر کشور، بسیاری از ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی غیرفعال هستند، در فضای مجازی و در میان کارشناسان اقتصادی کشور صحبت‌های پراکنده‌ای درباره بودجه امسال و اینکه برخی از نهادها با کسری بودجه مواجه خواهند بود به گوش میرسد. یکی از این نهادها بنیاد شهید و امور ایثارگران است که با وجود افزایش ۲۴ درصدی نسبت به سال ۹۸، بدلیل کسری اعتبار، تورم و کاهش درآمدهای نفتی با کسری منابع مواجه خواهد شد.

همانطور که در مقالات قبلی نیز اشاره داشتیم،‌ بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به کسری اعتبار ۱۰۶ هزار میلیارد تومانی دولت و پیش‌بینی تورم ۴۰ درصدی و کاهش ۶۶ درصدی درآمدهای نفتی در سال جدید، اکنون که با شیوع گسترده کرونا هم درگیر هستیم، نمیتوانیم پاسخگوی تمام نیازهای کشور در عرصه پزشکی و بهداشت و درمان باشیم. در این میان بنیاد شهید و امور ایثارگران که از حدود ۳ میلیون و نیم ایثارگر، آزادگان، جانبازان، فرزندان و والدین و همسران شهدا و خانواده ایثارگران را پوشش میدهد، در لایحه بودجه سال ۹۹، همچون سال گذشته مشمول افزایش ۲ هزار میلیارد تومانی بودجه نسبت به اعتبارات سال ۹۸ بوده و در حالی که بودجه مصوب دولت برای بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۱۳ هزار و ۹۳۷ میلیارد تومان بوده، رقم پیشنهادی دولت برای بنیاد شهید در سال جدید، ۱۶ هزار و ۷۲ میلیارد و ۵۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. با توجه به اینکه اشتغال و درمان مهم‌ترین اولویت‌های این نهاد وابسته به ریاست جمهوری است و برای حل مشکل اشتغال فرزندان شاهد و همچنین برای آن تعداد از رزمندگان و جانبازان ۸ سال دفاع مقدس که حالا گرفتار بیکاری هستند، لازم است حداقل سالانه ۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود چرا که نرخ بیکاری در جامعه ایثارگری و خانواده ایشان از متوسط جامعه عمومی بیشتر است. با یک نگاه کلی به ارقام ارائه شده به این نتیجه میرسیم که بودجه اعلام شده، به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای جامعه ایثارگران و خانواده‌های شهدا نیست.

در همین ارتباط هنگامی که صحبت‌های برخی نمایندگان مجلس را هم که می‌شنویم به همین نتیجه‌گیری میرسیم که بودجه سال ۹۹ بنیاد شهید و امور ایثارگران پاسخگوی نیاز جامعه ایثارگران نیست. چندی پیش،‌ حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بنیاد شهید به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد تاکید کرد اعتبارات تعیین شده در بودجه ۹۹ پاسخگوی نیاز این بخش نخواهد بود. ایشان یادآور شد در حال حاضر بنیاد شهید و امور ایثارگران به حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا بتواند حق بیمه جانبازان، ایثارگران و بیمه کامل افراد معسر را پرداخت کند و حداقل حقوق و تسهیلات را به آنها بپردازد.

در عین حال با توجه به بالا رفتن سن بسیاری از جانبازان و ایثارگران، اختلال در خدمات درمانی جانبازان که در سالهای اخیر بسیار زیاد شده، و همچنین تامین با وقفه داروهای این عزیزان، به مهم‌ترین اعتراضات سال‌های اخیر جامعه ایثارگری تبدیل شده و ایثارگران و جانبازان همواره اعلام کرده‌اند که بنیاد شهید با نادیده گرفتن شان و منزلت این قشر، با بیمه‌های ناکارآمد برای ارائه خدمت به جامعه ایثارگری عقد قرارداد کرده و همین اتفاق، مشکلات جدی در تامین دارو، به خصوص برای جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان، رقم زده است. مضافا، این بیمه‌ها، همواره پرداخت هزینه‌های درمانی جامعه ایثارگری را به تاخیرهای بسیار طولانی موکول کرده‌اند.

یکی دیگر از موارد و تعهداتی که به احتمال فراوان با توجه به میزان ناچیز افزایش بودجه بنیاد برای سال ۹۹ با مشکلات جدی روبرو خواهد شد، پرداخت مطالبات معوق ایثارگران، ارائه خدمات کامل به جانبازان و خانواده شهدای مدافع حرم و پرداخت حقوق جانبازان فاقد شغل است.

قبلا هم این پیشنهاد را داده بودیم که دولت باید دست به اصلاحات ساختاری بزند و تنها به شعار «افزایش بودجه» اکتفا نکند. واقعیت‌های اقتصادی کشور در حال حاضر هیچ همخوانی با بودجه اعلام شده ندارد و مسئولین و مقامات کشور نه تنها باید با شفافیت و صداقت بیشتری با مردم و بخصوص جمعیت ایثارگران و جانبازان سخن بگوید، بلکه نگاه واقع‌بینانه‌تری به شرایط نامطلوب خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران داشته باشد تا به امید خداوند متعال، سال ۹۹ سالی باشد برای پایه‌ریزی سیاست‌های صحیح و اعمال قوانینی که قشر مستضعف را در اولویت قرار دهد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.