sedayemodafean.org آقازاده‌های نظامی

آقازاده‌های نظامی؟

در حالی که اخبار کرونا تقریبا تمام صفحات روزنامه‌ها و وبسایتهای خبری را پر کرده، ماه گذشته در مورد فرزند یکی از فرمانده‌هان ارتش خبری منتشر شد که نه تنها در داخل کشور باعث تاسف و نگرانی شد، بلکه یکبار دیگر بهانه‌ایی شد برای رسانه‌های سودجو و معاند تا دست به شیطنت‌های همیشگی خود بزنند. خبر در مورد عمار صالحی، فرزند سرلشگر عطاءالله صالحی، فرمانده کل پیشین ارتش بود که یک زخمی قدیمی را در دل برخی از دلسوران نظام باز کرد. زخمی که هر از گاهی در خبرها و مقالات تحلیلی در ارتباط با «آقازاده‌های نظامی» میخوانیم و شاید گهگاهی خیلی راحت از آن عبور میکنیم اما اگر عمیق‌تر به این موضوع نگاه شود شاید بتوان با جلوگیری از چنین مواردی، از اعتبار و حیثیت فرمانده‌هان دلسوز نیروهای مسلح دفاع کرد تا بازیچه دست شیطنت‌های بدخواهان داخلی و خارجی نشوند.

 روز سه‌شنبه، ۲۷ اسفند ماه بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، خبر مربوط به حکم عمار صالحی را اعلام کرد. فرزند سرلشگر صالحی، در پرونده بانک سرمایه به مشارکت در دریافت غیرقانونی ۱۱۰ میلیارد تومان وام از این بانک متهم شده بود. اتهام عمار صالحی در این پرونده معاونت در اخلال اقتصادی اعلام شد و گفته شد که علاوه بر حکم زندان، وی به محرومیت دائم از خدمات دولتی هم محکوم شده است. سخنگوی قوه قضائیه در خصوص این حکم که از سوی دادگاه ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی صادر شد گفت: «برخی از مدیران این مجموعه‌ها با تبانی با افراد سودجو و فرصت طلب، اموال قابل توجهی از فرهنگیان را به باد دادند و دستگاه قضا تلاش کرد این اموال را به فرهنگیان برگرداند.

صدای مدافعان قبلا نیز در مورد برخی پرونده‌های فساد در میان برخی از فرزندان فرمانده‌هان نیروهای مسلح مطالبی را منتشر کرده بود. به طور کلی در سالهای اخیر خبرهای ضد و نقیض زیادی در رسانه‌های مختلف مبنی بر فساد مالی میان برخی فرمانده‌هان سپاه و بخصوص فرزندان آنها شنیده و خوانده‌ بودیم. یکی از آخرین موارد، پرونده محمد رضا جهانبانی و یا همان پرونده فساد مالی حسین هدایتی بود که در آن نام فرزند سردار عزیز جعفری و برخی از افراد منسوب به فرماندهان سپاه دیده میشد. محمد رضا جهانبانی کارشناس حسابداری بود که با چندین شرکت و اخذ تسهیلات کلان، با بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان کار اقتصادی به منظور واردات کالای اساسی می کرد. وی نیز به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور محاکمه شد و یکی از چهره‌های مطرح در پرونده بزرگ فساد در بانک سرمایه است که با ثبت شرکت‌های صوری، تسهیلات کلانی از بانک سرمایه دریافت کرد. در خصوص این پرونده بزرگ فساد مالی متاسفانه نام فرزند سردار عزیز جعفری هم مطرح شد و رفع اتهامی در این خصوص صورت نگرفت.

در مورد پرونده اخیر باید گفت که با نگاهی به ارتباطات فامیلی آقای عمار صالحی شاید بشود بیشتر به عمق موضوع پی برد. ایشان که نام کاملشان عمار صالحی لشکاجانی است، برادر خانوم فاطمه صالحی میباشند که مشاور مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان و از اقوام محمد شریعتمداری، وزیر تعاون دولت حسن روحانی هستند. همین ارتباطات خانوادگی از بدو تشکیل این پرونده سوالات بسیاری را در ذهن مردم ایجاد کرده بود. در این میان و در مورد پرونده فساد بانک سرمایه، خبرهایی از شراکت محسن جعفری نجف آبادی هم حکایت داشت که البته به دلایلی نه در متن کیفرخواست و نه در بخش تحقیقات به طور مستقیم از وی نامی برده نشد. مشکل اینجاست که شغل و کار تعدادی از این افراد که از خانواده‌های نظامی میایند مشخص نیست و همین امر به علاوه پرونده‌های مذکور باعث شده از الفاظی مانند «آقازاده‌های نظامی» در وصف آنها استفاده شود.

واقعیت این است که بدنه سپاه از این اتهامات مبراست و چنین فسادهایی تنها در مورد تعداد معدودی از منسوبان فرماندهان سپاه طرح شده است. متاسفانه اما ورود برخی از منسوبان فرماندهان فداکار سپاه به پرونده‌های فساد باعث شده که معاندان کل سپاه را زیر سوال ببرند و نکات مثبت به حاشیه برود. اتفاقا موضوعی که در بسیاری از رسانه‌ها بازتاب پیدا نمیکند، این است که تعدادی از فرزندان فرمانده‌‌هان سپاه و ارتش هستند که در راه پدران خود قدم بر میدارند و با ملحق شدن به نیروهای مسلح نام خود را در تاریخ فداکاری‌ ها و خدمات کشور جاودانه میکنند.

ما بارها گوشزد کردیم که در حال حاضر مهمترین موضوع ایجاد فضایی پاک و انقلابی در داخل نیروهای مسلح است تا رسانه‌های معاند و دشمنان نتوانند در این گیرودار خبری و تنش‌های بین‌المللی و با توجه به شهادت حاج قاسم، نیروهای مسلح و بخصوص سپاه را در تنگنا قرار دهند. از آنجایی هم که فرزندان بسیاری از ایثارگران و جانبازان دفاع مقدس در نیروهای مسلح مشغول به کار هستند باید در راستای حفظ نام پاک این عزیزان نیز بکوشیم و اجازه ندهیم برخی از آقازاده‌‌های کشوری و لشکری نام پاک پدرانشان را خدشه‌دار کنند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.