sedayemodafean.org سفرهای نوروزی

چرا دولت نیروهای مسلح را جدی نگرفت؟

با فراگیر شدن ویروس کرونا و بی‌توجهی تعداد زیادی از مردم به هشدارها و توصیه‌های ایمنی و بهداشتی مبنی بر خانه نشستن و پرهیز کردن از سفرهای نوروزی، هفته گذشته محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، اعلام کرد روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌‌ها ظرف ۲۴ ساعت انجام خواهد شد ولی متاسفانه به نظر نمی رسد که مسئولین اجرایی کشور توجهی به این دستورات داشته باشند. در حالی که تلاش‌هایی در این زمینه انجام شده است، اما بدلیل عدم همکاری برخی از نهادها و ناهماهنگی و تضاد میان صحبتهای مسئولین و مقامات، همچنان نه صحبتی از قرنطینه است و نه هیچ اجباری در خانه نشاندن مردم. این در حالیست که در اکثر کشورهایی که مانند ما در راس آمار تلفات کرونا قرار دارند با قرنطینه و اعمال به نوعی حکومت نظامی، شهروندان خود را مجبور به قرنطینه خانگی کرده‌اند.

قبلا هم گفتیم که افرادی که بیماریهای ریوی و قلبی دارند، بخصوص جمعیت جانبازان و ایثارگران در میان قشر آسیب‌پذیر هستند و تا امروز که این متن را منتشر میکنیم،‌ روز به روز به تعداد فوت شدگان در میان جانبازان و ایثارگران افزوده می‌شد. در همین حال نیز متاسفانه اخبار مربوط به شهادت بسیاری از پرستاران و پزشکان خط مقدم مبارزه با کرونا دل همه ما را به رنج آورده است.

در حالی که تعدادی از نیروهای انقلابی و بسیج به همراه کارمندان زحمتکش شهرداری در روزهای گذشته مشغول ضدعفونی کردن خیابانها و مراکز عمومی بوده‌اند، مردم با بی‌اعتنایی به هشدارها همچنان به سفرهای نوروزی میروند و در خیابانها تردد میکنند. با وجود صحبتهای فرمانده‌هان نظامی و برخی دیگر از مسئولین که به عمق بحران واقف هستند، به نظر میرسد هر مسئولی به نوعی ساز خود را میزند و هماهنگی در میان سیاست‌های اعمال شده وجود ندارد. این ناهماهنگی به وضوح در آخرین صحبتهای محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهود بود. به گفته ایشان،‌ «بعضی مسئولین اعلام کردند که به پیک این بیماری رسیده‌ایم ولی این گفته صحیح نیست. مطالعات همکاران ما در مورد اپیدمیولوژی نشان می‌دهد ما هنوز در شیب صعودی قرار داریم.» چطور میشود که در حالی که تقریبا یک ماه از شیوع گسترده کرونا در کشور میگذرد، مسئولین پزشکی، فرماندهان نیروهای مسلح و مسئولین دولتی نمیتوانند در مورد مقابله با کرونا همصدا باشند؟

برای درک بهتر موضع شاید بهتر باشد نگاهی دیگر به آخرین آمار قربانیان کرونا در سراسر جهان داشته باشیم. بر اساس آخرین آمار پایگاه اطلاعاتی “وورلدو میتر،” تا ساعات آغازین روز دوشنبه ۴ فروردین،‌ بیشتر از ۳۵۰۰۰۰ نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد بیش از ۱۵ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر تعداد فوتی‌ها، ۱۰۰ هزار و ۵۵۰ نفر از مجموع تعداد مبتلایان به ویروس کرونا بهبود یافته و توانسته‌اند این بیماری را شکست بدهند. در حال حاضر کشور چین که به عنوان مبدا شیوع این ویروس شناخته شده است و تا چند روز پیش با ۸۳ هزار مبتلا در رده نخست کشورهای جهان قرار داشت، جای خود را به ایتالیا داد و پس از این دو کشور، ایران، اسپانیا و آلمان در رده‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. در همین ارتباط ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، نیز در یکی از آخرین اظهارنظرات خود در این مورد هفته پیش گفت: «در هر ساعت، ۴۳ نفر از شهروندان ایرانی به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند که این آمار نشان‌دهنده قدرت اپیدمیک این ویروس است.»

نکته حائز اهمیت این است که مطمئنا در تمام کشورهای جهان آمارهای واقعی به مراتب بیشتر از آمار رسمی اعلام شده‌اند. به گفته نماینده سازمان بهداشت جهانی در خاورمیانه، در کشور ما امکان این وجود دارد که آمار واقعی ۵ برابر آمار رسمی اعلام شده توسط وزارت بهداشت باشد. تمامی این نکات نشان از اهمیت موضوع دارد و اینکه هنگامی که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از خالی کردن خیابانها و بستن مغازه‌ها می‌گوید، بی‌دلیل نیست. برخلاف سردار باقری و عده محدودی از مسئولین، متاسفانه دولت این موضوع را جدی نگرفته و رئیس جمهور کشور در یکی از آخرین اظهارات خود قرنطینه عمومی را گزینه مناسبی ندانستند در حالی که همانطور که اشاره شد، بسیاری از کشورها نوعی قرنطینه را در دستور کار قراد داده‌اند. آیا واقعا باز هم باید برای اعمال قرنطینه و نجات کشور از این فاجعه انسانی سپاه و نیروهای مسلح با قوه قهریه وارد عمل شوند؟‌ براستی چرا حسن روحانی در تضاد با صحبت‌های سردار باقری، گفت که هیچ گونه قرنطینه‌ای نخواهد بود. چرا دولت فرماندهی نیروهای مسلح را مورد توجه قرار نمی دهد؟ آیا باز هم  مقام معظم رهبری باید بدلیل بی کفایتی مسئولین و برای حل این معضل ورود کنند؟‌

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.