sedayemodafean.org سردار شهید توسلی

میراث سردار شهید توسلی و فاطمیون را دریابیم

نهم اسفند مصادف بود با پنجمین سالگرد شهادت سردار شهید علیرضا توسلی که در سال ۱۳۹۳ در شهر درعا در سوریه به شهادت رسید. سردار توسلی که متولد افغانستان بود فرمانده و از بنیانگذاران لشکر فاطمیون بود. وی در جریان آزادسازی تپه مهم و استراتژیکی تل قرین در حومه درعا در سوریه و نزدیکی ارتفاعات جولان به شهادت رسید و پیکر پاکش در شهر مقدس مشهد به خاک سپرده شد. با گذشت بیش از یک سال از شکست داعش و بازگشت بسیاری از مدافعان حرم به وطن، رسیدگی به تمام دلاور مردان مدافع حرم و بخصوص لشکر فاطمیون از اهمیت خاصی برخوردار است.

همانطور که در متنی که سال گذشته با عنوان «فاطمیون، مظلوم‌ترین در میان مظلومان» هم یادآور شدیم، بسیاری از مدافعان حرم لشکر فاطمیون که از برادران افغان ما بوده و پا به پای برادران ایرانی، پاکستانی، و عرب خود علیه داعش جنگیده و شهید دادند، پس از بازگشت به کشورهای محل سکونت خود، چه ایران و چه افغانستان، با بی‌مهری مسئولین و مردم مواجه شده و روزهای سختی را سپری کرده و می‌کنند.

باید توجه داشت که فاطمیون از بهترین رزمندگان در میان مدافعان بوده و هستند و در واقع تخصص این افراد، سربازی و جنگ‌آوری و شرکت در عملیات‌های جهادی می باشد. با این وجود نباید به این عزیزان همچون یک ابزار نگاه کرد و هروقت احتیاجی به آنها نبود آنها را فراموش و یا مرخص کرد. باید یادآور شد که در صورت چنین برخوردی، متاسفانه برخی از این عزیزان جذب دیگر گروه‌ها و جریان‌ها خواهند شد. بسیاری از نیروهای فاطمیون در وضعیت مال مناسبی نیستند و با توجه به عدم حمایت‌های قانونی دولت ایران از آنها، بسیاری از اوقات ناچار به پذیرش تعهداتی از سوی گروه‌ها و جریان‌های دیگر می‌شوند. برای مثال اخبار تایید نشده‌ای هست که بیش از ۱۰۰۰ تن از نیروهای فاطمیون در لیبی به کار گرفته شده‌اند.

برخی منابع خبری جهان عرب عنوان کرده‌‌اند که ارتش خودخوانده ملی لیبی دست به استخدام بیش از هزار تن از اعضای لشکر فاطمیون نموده که پس از شکست داعش، و با توجه به عدم دریافت حقوق و مزایایی‌شان،‌ بی‌کار هستند. سایت خبری المناره که اخبار مربوط به لیبی و منطقه را پوشش می‌دهد، در توئیتی با تائید این خبر اعلام کرد که گروه‌هایی از تیپ فاطمیون از طریق فرودگاه بنینا وارد لیبی شده‌اند.

هنگامی که شهید سردار توسلی که بسیاری از همرزمانش وی را به نام ابوحامد می‌شناختند، تیپ فاطمیون را تشکیل می‌داد، مطمئنا تصور نمی‌کرد که سربازانش روزی برای نیروهای غیر شیعه و در راهی جدا از راه اولیا و معصومین قدم بردارند. قبلا هشدار داده بودیم که لشکر فاطمیون را دریابیم تا امروز با چنین اخباری مواجه نشویم.

پیش از فرو کشیدن ناآرامی‌ها در سوریه و زمانی که تکفیری‌ها، به لطف حضور مدافعان حرم، نفس‌های آخرشان را می‌کشیدند، بودند بسیاری از کارشناسان افغان که در مورد سرنوشت اعضای فاطمیون پس از پایان ماموریت آنها ابراز نگرانی میکردند. البته برخی از ناظران هم ابراز امیدواری می‌کردند که چون فاطمیون از تخصص لازم برای شرکت در جنگ‌های نامتعارف برخوردارند، احتمال استخدامشان توسط ارتش افغانستان وجود داشته باشد. اما متاسفانه بی‌مهری‌ها به فاطمیون در ایران تمام نشد و در کشور خودشان و از سوی دولت افغانستان هم ادامه یافت.

با توجه به دشواری‌های فوق‌الذکر که برای نیروهای فاطمیون پیش آمده، ضروری است بنیاد شهید و دولت به وعده‌هایی که به این عزیزان داده‌اند عمل کنند و حداقل آزادی و امنیت را برای این عزیزان و خانواده‌هایشان فراهم نمایند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.