sedayemodafean.org سازمان پدافند غیرعامل

هجمه‌های غیرمنصفانه علیه سازمان پدافند غیرعامل

این روزها وضعیت کشور یادآور دورانهای بحرانی جنگ تحمیلی است،‌ البته با این تفاوت که در آن سالها مردم شاهد مدیریت جهادی مسئولان بودند ولی اکنون دولت به گونه‌ای منفعل عمل می کند و رفتار کابینه روحانی به بحران‌ها دامن می زند. به هر حال در شرایط بحرانی کنونی ما نیازمند بازگشت به همان مدیریت جهادی زمان جنگ هستیم و برای این منظور، به تحرک درآوردن نهادهای مربوطه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از لزوم حضور پررنگ‌تر سازمان پدافند غیرعامل سخن می‌گویند ولی باید توجه داشت که در کنار برادران پدافند غیرعامل، سازمان مدیریت بحران کشور هم باید جهادی‌تر عمل کند و همه مشکلات را نمی‌توان متوجه تنها یک سازمان دانست.

علاوه بر پدافند غیرعامل و سازمان مدیریت بحران، هلال احمر هم نقش خودش را باید ایفا کند که متاسفانه به نظر می‌رسد که کم کاری‌های رئیس جمهور، مسری بوده و همه را مبتلا کرده است. البته باید توجه داشت که شرایط کنونی بحرانی و نیمه جنگی است و با توجه به وضع موجود، شایسته است سازمان پدافند غیرعامل در خط مقدم مقابله با بحران باشد زیرا به هر حال بچه‌های نیروهای مسلح از صلاحیت بیشتری برای حضور در صحنه برخوردارند. به همین علت هم هست که حساسیت‌ها بالا رفته و مردم می‌پرسند مقامات ارشد سازمان پدافند غیرعامل این‌روزها کجا هستند؟

سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال ۱۳۸۲ بر اساس فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شد. این نهاد زیرمجموعه‌ی ستاد کل نیروهای مسلح، مسئول پیشگیری و مقابله با تهدیداتی است که به نوعی به امنیت ملی گره خورده. سردار غلامرضا جلالی، رئیس این سازمان گفته است «سازمان پدافند غیرعامل کشور مأموریت سیاستگذاری، برنامه ریزی، هدایت، سازماندهی، نظارت و راهبری موضوع پدافند غیرعامل و آمادگی و ارتقای مقاومت ملی، پایش تهدیدات، تسهیل مدیریت بحران و تداوم کارکردهای ضروری کشور و صیانت و کمک به اداره مردم در راستای مصون سازی کشور در برابر انواع تهدیدات دشمن را برعهده دارد.»

باید توجه داشت که بسیاری از انتقاداتی که در شرایط کنونی به سازمان پدافند غیرعامل ابراز شده منصفانه نیست. یکی از نقدهای مطرح شده این است که چرا سردار جلالی در تاریخ ۲۴ بهمن وجود ویروس کرونا در کشور را تکذیب کرد؟ اشاره به اظهارات سردار جلالی است که گفته بودند «هیچ مورد اثبات شده‌ای در خصوص ورود کرونا به کشور نداشتیم.» واقعیت این است که هدف قرار دادن سردار جلالی در این مورد در واقع قربانی کردن یک عنصر خدوم از مجموعه نظام است، زیرا سردار جلالی نیز همچون دیگر عزیزانی که مسئول مدیریت بحران در کشور بودند باید راه‌کارهای کلی نظام را به اجرا در می‌آوردند و با توجه به شرایط حساس سیاسی کشور و نزدیکی انتخابات، راه دیگری جز ایجاد آرامش در کشور نداشتند. در این رابطه باید مراقب توطئه‌ها و آدرس دادن های غلط بود.

در مقابل انتقادهای غیر منصفانه فوق، البته این انتقاد منطقی هم به سازمان پدافند غیرعامل وارد است که چرا هنوز طرح‌ منسجمی برای مقابله با بحران کرونا ارائه نداده و اگر ارائه داده، چرا این موضوع را رسانه‌ای نکرده است؟ انتظار به حق مردمی از این سازمان این است که طرحی جامع و عملی برای مهار شیوع کرونا ارائه دهد. با توجه به توانایی‌های تخصصی موجود در این سازمان، این طرح باید زود‌تر از اینها ارائه می‌شد. البته مقامات مربوطه، مسائل امنیتی را علت رسانه‌ای نشدن فعالیت‌های پدافند غیرعامل دانسته‌اند که البته این توجیه منطقی به نظر نمی‌رسد. در ضمن صحبت‌هایی هم مطرح شده مبنی بر اینکه کرونا یک سلاح بیولوژیک برای ضربه زدن به اقتصاد کشور است. طرح این شبهه‌ها در کنار عدم حضور میدانی عزیزان پدافند غیرعامل پیام خوبی برای مردم ندارد و به افزایش دلهره عمومی در این شرایط حساس می‌انجامد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.