sedayemodafean.org انتخابات مجلس

‌مجلس جایی برای کاخ نشینان نیست

در حالی که روزهای پر التهاب پیش از انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را میگذرانیم و فقط ساعاتی تا انتخابات مانده، و در حالی که امیدوار هستیم که مردم همیشه در صحنه یکبار دیگر و اینبار در پای صندوق‌های رای حماسه آفرینی کنند، با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، توجه بسیاری از رسانه‌ها به برخی از نامزدهای انتخاباتی معطوف شده که میلیاردها تومان برای تبلیغات خرج کرده‌اند و با ماشین‌های لوکس و میلیاردی خود به این شهر و آن شهر میروند تا به قشر مستضعف و کارگرانی که برخی از آنها ماه‌ها است حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند، وعده و وعید داده تا رای بیاورند. متاسفانه افرادی که از همان دسته کاخ‌ نشینان هستند برای چند روز به گدایی رای کوخ‌نشینان می پردازند و بعد از انتخابات برای چهار سال هیچ یادی از آنها نمی‌کنند.

پدیده کاخ نشینی و اشرافیگری یکی از آفت‌هایی است که بنیانگذار انقلاب، خمینی کبیر درباره آن به مسئولان هشدار داده بودند. امام (ره) در وصیت‌نامه خود چنین فرمودند که «آن روزى که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزى که رئیس جمهور ما خداى نخواسته، از آن خوى کوخ‏ نشینى بیرون برود و به کاخ‏ نشینى توجه بکند، آن روز است که انحطاط براى خود و براى کسانى که با او تماس دارند پیدا مى‏ شود. آن روزى که مجلسیان خوى کاخ ‏نشینى پیدا کنند خداى نخواسته، و از این خوى ارزنده کوخ ‏نشینى بیرون بروند، آن روز است که ما براى این کشور باید فاتحه بخوانیم.»

کاندیداها یا همان نامزدهای حضور درمجلس که هفته‌های گذشته را با انجام تبلیغات وسیعی در برخی محافل، مساجد، خانه‌ها و حتی فضای مجازی سپری کرده‌اند، میلیاردها تومان برای ورود به مجلس هزینه کرده‌اند. برخی از این نامزدها حتی دست به تبلیغات زود هنگام زده بودند که البته بر اساس ماده ۵۶ قانون و استفساریه مربوطه، ممنوع است. آذربایجان شرقی و حداقل سه استان دیگر شاهد تبلیغات زود هنگام برخی از کاندیداهای مجلس بودند که متاسفانه با برخورد نهادهای نظارتی روبرو نشدند. روی صحبت ما اما با کسانی که از هفته‌های پیش تبلیغات زودهنگام خود را آغاز کرده‌‌اند نیست. بلکه روی سخن ما با افرادی است که هزینه‌های نجومی کرده‌اند تا تبلیغات وسیع‌تر و موثرتری داشته و بتوانند به مجلس ورود کنند.

طبق تحقیقات صدای مدافعان، امسال کمترین هزینه برای ورود به انتخابات، حدود ۵۰ میلیون تومان بوده است، اما برخی رسانه‌ها گزارش‌هایی از تبلیغات ۲ میلیارد تومانی برخی نامزدها منتشر کرده‌‌اند. این در حالی است که اگر مجموع حقوق دریافتی نمایندگان مجلس را در چهار سال حساب کنیم، ‌به ۲۰۰ میلیون تومان نخواهد رسید و حالا اینکه چرا برخی حاضرند این مبالغ کلان را برای ورود به مجلس هزینه کنند، جای سوال دارد. مطمئنا نفوذ سیاسی و اقتصادی در نهادها و شرکت‌ها برای قدرت طلبان انگیزه مضاعف است. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که هنگامی که از هزینه تبلیغاتی برای نامزدهای انتخابات مجلس صحبت می‌شود‌ باید‌ منطقه حوزه انتخابیه این افراد‌ را هم د‌ر نظر گرفت. مطمئنا هزینه‌ها تبلیغات برای نامزدهای تهرانی نمی‌تواند‌ با هزینه کاندیداها از یک شهر کوچک یکسان و برابر باشد‌.

با این وجود، هزینه‌های میلیاردی برخی از کاندیداها این سوال را در ذهن مردم ایجاد کرده این هزینه‌ها چگونه تامین میشوند؟‌ واقعیت آن است که نه تنها هیچگاه پاسخ شفافی به این سوال داده نشده است بلکه اساسا هیچ قانون جامعی هم وجود ندارد که بتواند نامزدهای مجلس را به شفاف‌سازی یا محدودسازی هزینه‌های تبلیغاتیشان مجاب کند. البته سخنگوی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی، در همین ارتباط اخیرا گفته بود که «اگر کاندیداهای بهارستان در زمان تبلیغات انتخاباتی دست به هزینه‌های سنگین و خارج از عرف بزنند، شورای نگهبان به این مسئله ورود کرده و نوع تبلیغات‌شان در تایید و یا رد صلاحیت داوطلبین تاثیرگذار خواهد بود.» البته تا امروز گزارشی در این زمینه مبنی بر احراز تخلف و پیگیری شورای نگهبان منتشر نشده.

به هر حال این وظیفه ماست که کاخ نشینان را به مجلس راه ندهیم و به کسانی رای بدهیم که همدرد مردم هستند. کسانی که به معنی واقعی کلمه انقلابی هستند و کارنامه روشنی در زمینه کمک به قشر مستضعف جامعه بخصوص ایثارگران، جانبازان و خانواده‌های شهدا دارند. نمایندگان بسیاری بوده‌اند که در مجلس فعلی کارنامه بسیار ضعیفی در حمایت از جامعه ایثارگران و خانواده‌های شهدا دارند. نباید اجازه دهیم چنین افرادی باز هم به مجلس راه پیدا کنند. کسانی که تا دیروز به خاطر رای و کسب کرسی پارلمانی با هزینه‌های میلیاردی به دروغ دم از عدالت و برابری می زدند اما به محض ورود به مجلس حقوق‌های نجومی را برای خود و دوستان وزیر خود قانونی می‌کنند.

تیر ماه سال جاری بود که حجت‌الاسلام حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، با اشاره به برخی مشکلات جامعه ایثارگری از جمله اجرای ناقص بیمه تکمیلی، کمبود دارو و ویلچر برای جانبازان، تاکید کرد: «در گزارشی که از سوی نمایندگان ایثارگر مجلس به رئیس قوه قضائیه در قالب نامه ارسال شده است به ۴۲ مورد مصوبه ایثارگری اشاره شده است که دولت و بنیاد شهید و امور ایثارگران به آنها عمل نکرده است و در این خصوص منتظر پاسخ هیئت رئیسه مجلس هستیم.» متاسفانه هیچگاه پاسخ قانع کننده و شفافی از سوی هیئت رئیسه مجلس ارائه نشد و بسیاری از نمایندگانی که دم از حمایت از حقوق ایثارگران می زدند در این خصوص مثل همیشه سکوت کردند.

 ما قبلا هم در این خصوص هشدار داده بودیم. امید ما این است افرادی که به مجلس راه پیدا میکنند چون مرفهان بی‌درد نباشید و مانند مردم جامعه زندگی کنند تا درد آنان را بفهمند اما واقعا چند تن از نامزدهای انتخابات مجلس در هفته‌های گذشته به حاشیه نشینان و ساکنان مناطق محروم سر زده‌اند؟ چه درصدی از نامزدهای مجلس از شرایط ایثارگران و جانبازان و خانواده‌های آنها که در این چند سال گذشته با مشقت‌ها و مشکلات معیشتی بسیار زندگی کرده‌اند با خبرند؟‌ یادمان باشد هنگامی که به پای صندوق‌های رای میرویم فراموش نکنیم که چه وظیفه سنگینی بر عهده داریم و آن انتخاب مجلسی است انقلابی و مردمی که قشر مستضعف جامعه را در اولویت قرار دهد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.