sedayemodafean.org انهدام هواپیمای اوکراینی

خدمتگزاران خط مقدم سپاه را قربانی نکنیم

سخنان امام خامنه‌ای در نماز جمعه تهران برای همه عاشقان ولایت و نظام دل گرم کننده بود و یادآور این مهم شد که در هر شرایطی نباید نام و راه سردار سلیمانی را از یادها و خاطره‌ها برد. متاسفانه حادثه ناگوار انهدام هواپیمای اوکراینی و شهادت تعداد زیادی از هموطنانمان باعث شد که موضوع مهم شهادت حاج قاسم تا حدی به حاشیه برود که البته به حمدالله با بیانات صریح امام خامنه‌ای در نماز جمعه تهران، یاد و خاطره شهید سلیمانی بار دیگر زنده شد. اما در این میان نگرانی مدافعان ولایت و سربازان انقلاب، توطئه‌هایی است که علیه خدمتگزاران خط مقدم پدافند هوایی سپاه سازماندهی می شود. متاسفانه در چند روز اخیر خبرهایی در مورد دستگیری‌هایی هست که نشان می دهد برخی دست‌های پنهان در دولت و متاسفانه در خود سپاه قصد دارند خدمتگزارانی را قربانی کنند که در آخرین مرحله تصمیم گیری و عملیات سپاه قرار دارند. باید هشیار باشیم که در هجمه‌ای که علیه نیروهای مخلص سپاه به راه افتاده نباید سربازان خط مقدم مقابله با دشمن را قربانی کنیم، بلکه با ریشه یابی، باید عوامل و افراد کلیدی که باعث و بانی اصلی این حادثه ناگوار بوده‌اند پاسخگو باشند.

واقعیت این است که در پی تحولات روزهای گذشته، بازار اخبار راست و دروغ در خصوص عاملان شلیک اشتباهی و سناریوهای موازی داغ و داغتر شد. روزی نیست که شایعه‌ای جدید در مورد چگونگی و دلایل رخ دادن این اتفاق ناگوار در رسانه‌های خارجی و داخلی و بخصوص در فضای مجازی نخوانیم. در مقابل، متاسفانه رسانه‌های نزدیک به نیروهای انتظامی و سپاه، عکس‌العمل قوی نسبت به هجمه و جنگ رسانه‌ای نداشته‌اند و توانایی لازم را در شفاف سازی و ایجاد ارتباط با مردم در مورد اخبار و شایعات پخش شده نشان نداده‌اند.

عاشقان ولایت نباید قیاس به نفس کنند و چون اظهارات و توضیحات مطرح شده در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی را اقناع کننده می یابند فکر کنند که بقیه جامعه هم اقناع شده. به همین علت باید روشنگری‌ها و اطلاع رسانی‌ها بهتر و حرفه‌‌ای‌تر صورت گیرد. در این راستا باید سوالاتی که در ذهن مخاطبان عادی مطرح می شود را مطرح کرد و به آنها پاسخ داد. اصلی‌ترین سوالی که طرح می‌شود این است که دلیل عدم شفافیت خبری در زمینه انهدام هواپیما از همان ابتدا چه بود؟‌ آیا جریانی در خارج یا داخل سپاه بوده که کم کاری‌های خود را با قربانی کردن اپراتورها یا نیروهای میانی پناه کرده؟ سردار حاجی‌زاده گفته است که از ابتدا، موضوع انهدام هواپیما، با ستاد کل و نهادهای عالی‌رتبه در میان گذاشته شده ولی چرا هیچکس برای ۷۲ ساعت مطلبی در این زمینه به مردم نگفت؟

 ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام اینکه انهدام هواپیمای اوکراینی ناشی از خطای انسانی بوده اظهار داشت «به جهت برخی اخبار از مشاهده اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی کشور و شناسائی برخی تحرکات هوایی در صفحات راداری، مجموعه پدافند هوایی حساسیت بیشتری پیدا کرد و در نهایت با چرخش نابهنگام و نزدیک شدن هواپیمای مسافربری به یک مرکز حساس نظامی بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار می گیرد.» این در حالی بود که سردار حاجی‌زاده در سخنان خود گفت که هواپیما از مسیر عادی خود تغییری نداده بود ولی ایشان هم مقصر اصلی را اپراتور قلمداد کرد. ولی آیا حقیقا رواست که جان برکفان ولایت و نظام را که در خط مقدم مبارزه با دشمن قرار دارند مقصر بدانیم و خدایی ناکرده قصد قربانی کردن آنها را داشته باشیم؟ آیا نباید عاملان اصلی این فاجعه شناسایی شوند؟ عاملانی که باعث عدم هماهنگی پایگاه‌های پدافندی و قطع ارتباط‌ها و عدم برنامه‌ریزی برای متوقف کردن همه پروازهای مسافری شدند؟

سردار حاجی‌زاده همچنین گفت بود که «به سامانه اعلام شده کروز شلیک شده» و «سیستم ارتباطی اپراتور با اختلال مواجه بود» و «شاید جمینگ باعث شده.» ولی ایشان بعدا عملا این فرضیه جمینگ را باطل دانستند. ولی آیا واقعا جمینگ اتفاق افتاده؟ با توجه به قدرت فنی پدافند دفاع ما،‌ جمینگ و یا اختلالات دیگری همچون عدم ارتباط این یگان پدافندی با دیگر یگان‌ها و با شبکه سراسری، به خودی خود بوجود نمی آید و قطعا کسانی بسیار فراتر از اپراتور مسئول و پاسخگو هستند.

فراموش نکنیم که سرمایه نظام و انقلاب، مدافعان از جان گذشته خط مقدم سپاه هستند و نباید این سرمایه‌ها را قربانی کنیم. این سربازان نظام و ولایت از هیچ ایثارگری فروگذار نمی کنند و باید مراقب باشیم که اتهامات واهی و قربانی کردن این عناصر مخلص حسینی، تنها خیانت به آرمان‌های امام (ره) و انقلاب است.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.