sedayemodafean.org فرماندهان دفاع مقدس

در فراق همت‌ها و سلیمانی‌ها

حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت از فرماندهان عملیات محمد رسول‌الله (ص) بودند. عملیاتی که حدود ۳۸ سال پیش و در دیماه سال  ۶۰  با موفقیت رزمندگان اسلام به پایان رسید. این دو مانند بسیاری دیگر از فرماندهان جوان دوران ۸ سال جنگ تحمیلی این عملیات و عملیات‌های دیگری را مدیریت کردند. حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت فقط نمونه‌ای از صدها تن از فرماندهانی بودند که با وجود سن و سال کمشان در آن سالها به عشق ایران اسلامی و برای حفظ مرزهای کشور از صدام جنایتکار در چند عملیات حیاتی شرکت کرده و بسیاری از آنها شهید شدند. این عاشقان ولایت که از همرزمان سردار سلیمانی نیز بودند امروز جای خالیشان حس میشود. با شهادت سردار، بار دیگر حس دلتنگی عجیبی میان ایثارگران و جانبازان جا مانده از قافله شهادت فراگیر شده.

از خصوصیات حاج ابراهیم همت و حاج احمد متوسلیان مطلب زیاد گفته و نوشته شده است و حالا با شهادت سردار شهید سلیمانی، چیزی که نیاز مبرم به آن این روزها بیشتر از هر زمان دیگری حس میشود وجود سرداران و فرماندهانی است با خصوصیات آن سه و برخی دیگر از فرماندهان شهید سالهای جنگ. پس از انتشار اخبار مربوط به آقازاده‌های نظامی و کاخ‌های آنچنانی که برخی فرماندهان سپاه در آنها سکونت دارند، یادآوری خصوصیات اخلاقی-اعتقادی برخی از بزرگمردان ۸ سال دفاع مقدس امثال همت و متوسلیان میتواند خالی از لطف نباشد.

با شهادت سردار سلیمانی یکی دیگر از فرماندهان دفاع مقدس را از دست دادیم که شباهت زیادی به حاج احمد و حاج ابراهیم داشت. همانطور که قبلا هم گفتیم میتوان ویژگیهای مشترک این فرماندهان را براحتی مشاهده کرد. حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت مانند سردار سلیمانی مردانی بودند که هرگز پی مقام و قدرت نبودند، و نه در عرصه نظامی، نه در عرصه سیاسی و یا اقتصادی در پی سوءاستفاده از محبوبیت و استعدادهای ذاتیشان نبودند. این روزها و در شرایطی که استکبار جهانی تلاش در تنگ کردن عرصه بر محور مقاومت و انقلاب و نظام ما دارد، باید تمام کوشش خود را به کار بگیریم تا فقط از پاک‌ترین و مخلص‌ترین خدمتگزاران کشور در نیروهای مسلح استفاده کنیم. نباید اجازه دهیم اعتماد ملت به سپاه و فرماندهان آن زیر سوال برود.

در سالهای نچندان دور متاسفانه خبرهای ضد و نقیض بسیاری در رسانه‌ها مبنی بر فساد مالی چند تن از فرمانده هان سپاه و بخصوص فرزندان آنها شنیده و خوانده‌ایم. در پرونده محمد رضا جهانبانی و یا پرونده فساد مالی حسین هدایتی نام چند تن از فرزندان فرماندهان نیروهای مسلح به جرم دست داشتن در فساد مالی دیده میشد. محمد رضا جهانبانی کارشناس حسابداری بود که با چندین شرکت و اخذ تسهیلات کلان، با بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان کار اقتصادی به منظور واردات کالای اساسی می کرد. وی به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور محاکمه شد و یکی از چهره‌های مطرح در پرونده بزرگ فساد در بانک سرمایه است که با ثبت شرکت‌های صوری، تسهیلات کلانی از بانک سرمایه دریافت کرد. در خصوص همین پرونده بزرگ فساد مالی متاسفانه نام فرزند سردار عزیز جعفری هم دیده میشد. همچنین جهانبانی در یکی از مصاحبه‌های خود اظهار داشته بود که با وجوه تسهیلات در سال ۹۳، ۴ واحد آپارتمان در خیابان آصف خریداری کرده است که یک آپارتمان از این چهار آپارتمان در اختیار عمار صالحی، که فرزند فرمانده ارتش بود، قرار داده است. همچنین عمار صالحی ۶۵۰ میلیون تومان بابت خرید بنز دریافت کرده است که در اقاریر متهم جهانبانی بود.

به هر حال از اینگونه اتهامات و پرونده‌های فساد در سالهای اخیر کم نداشته‌ایم. در حال حاضر مهمترین موضوع ایجاد فضایی پاک و انقلابی در داخل نیروهای مسلح است تا رسانه‌های معاند و دشمنان نتوانند در این گیرودار خبری و تنش‌های بین‌المللی و با توجه به شهادت حاج قاسم، نیروهای مسلح و بخصوص سپاه را در تنگنا قرار دهند. فرزندان بسیاری از ایثارگران و جانبازان دفاع مقدس نیز در نیروهای مسلح مشغول به کار هستند و باید در راستای حفظ نام پاک این عزیزان نیز بکوشیم و اجازه ندهیم برخی از آقازاده‌های کشوری و لشکری نام پاک پدرانشان را خدشه‌دار کنند.

از سوی دیگر موضوع دیگری که این روزها باید مورد توجه قرار بگیرد موضوع برخورد نامناسب با برخی از خانواده‌ها و فرزندان ایثارگران و فرماندهان ارتش و سپاه است. متاسفانه خانواده‌های بسیاری از سرداران شهید دفاع مقدس و همرزمانان بزرگمردانی چون حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت به علت اختلاف نظرهای سیاسی، مورد بی مهری قرار گرفته و به حاشیه رانده شده‌اند. از زمانی که سایت صدای مدافعان را راه اندازی کرده‌ایم تعداد زیادی از اعضای محترم خانواده‌های شهدا و ایثارگران، برخی از آنان فرزندان فرماندهان دفاع مقدس، در تماس‌های مکرر با ما از بی مهری مسئولین با آنها گفته و برخی از آنها به نوعی احساس میکنند که نظام به آنها پشت کرده.

اگر ما واقعا ادعا داریم که ادامه دار راه سلیمانی‌ها و همت‌ها هستیم، باید بسیار مراقب آن عده از فرماندهان و نزدیکانشان باشیم که با فساد مالی و باند بازی منجر به بدنام کردن سپاه و در کل نیروهای مسلح می شوند و همچنین باید به یاد داشته باشیم که بهای خون سرداران و فرماندهانی که در دفاع مقدس داده‌ایم بسیار ارزشمندتر از این است که بتوانیم به خاطر برخی اختلاف نظرهای کوچک سیاسی به خانواده‌های ایثارگران و فرزندان آنها پشت کنیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.