sedayemodafean.org افزایش حقوق سربازان

بهبود وضعیت مالی و آموزشی سربازان وظیفه به سود امنیت کشور است

در ماه‌های اخیر یکی از معضلات سربازان وظیفه، که در رسانه‌ها بازتاب مناسبی نداشته، موضوع عدم پرداخت حقوق این عزیزان است. سربازانی که طبق قانون باید ماهانه چیزی حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند. متاسفانه اما عدم پرداخت حقوق مناسب به سربازان وظیفه سوالات زیادی در ذهن این جوانان و در واقع همه دلسوزان امنیت کشور ایجاد کرده و مطمئنا تاثیر منفی خود را بر ذهنیت نسل جوان خواهد گذاشت. با وجود تصویب این قانون، هیئت رئیسه مجلس چندی پیش به سازمان برنامه و بودجه هشدار و تذکر داده بود تا نسبت به اجرای قانون و پرداخت کامل حقوق سربازان وظیفه اقدام کنند بسیاری همچنان در انتظار دریافتی‌های خود هستند.

این موضوع که بارها در گذشته به بحث گذاشته شده،  توجهی چندانی به آن نشده و باعث افت روحیه جوانان آماده به خدمت کشور شده است. در برخی موارد در چند ماه اخیر متاسفانه حتی حداقل حقوق سربازان وظیفه هم پرداخت نشده است. باید بدانیم که در صورت ادامه این وضعیت، این اولین گام اشتباه خواهد بود که در تربیت نیروی نظامی برمی داریم. موضوع بسیار ساده است. اگر به وضعیت سربازان وظیفه بهتر رسیدگی شود، جذابیت کلی برای اشتغال در نیروهای مسلح هم بیشتر می شود. همانطور که در مقاله قبلی در این ارتباط نیز گفتیم، در شرایطی که سربازان وظیفه با عشق به مردم و نظام، سالهای مهمی از زندگی خود را به خدمت می پردازند و در واقع یکی از فاکتورهای اصلی در بنیه دفاعی کشور محسوب می شوند، دولت و نظام باید متوجه مشکلاتی که در کوتاه مدت برای این سربازان وظیفه و در دراز مدت برای کلیت امنیت کشور پیش می آید باشند.

علاوه بر کمک‌های مادی، بهبود کیفی خدمت سربازی هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خوشبختانه تلاش‌هایی در این زمینه شد که از آن جمله می توان به ایجاد قرارگاه مهارت آموزی اشاره کرد. به گزارش خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، در سال ۹۶ قرارگاه مهارت‌ آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح راه‌اندازی شد تا سربازان وظیفه در طول خدمت سربازی خود، مهارتی را فرابگیرند تا پس اتمام دوران خدمت بتوانند وارد بازار کار شوند. به همین دلیل بود که سامانه سرباز ماهر ایجاد شد تا افراد قبل از اعزام به خدمت، با مراجعه به سامانه مورد نظر مهارتی را که دارند ثبت کنند تا به این وسیله تقسیم بندی سربازان با توجه به نیازها و مهارت‌های خود سربازان شکل بگیرد.

‌بر اساس همین گزارش و همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد،‌ طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، حتی سربازان استخدامی باید ماهانه چیزی حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند، اما حقوق خود را یا سر وقت دریافت نمیکنند و یا برخی از آنها اصلا دریافتی ندارند. این به این معنی است که این قانون سال‌هاست که اجرایی نشده و برخی از سربازان حتی در تأمین مخارج ایاب و ذهاب خود نیز با مشکل روبرو هستند. متاسفانه در سالهای اخیر اینگونه به نظر آمده که هر کجا قانون به ضرر سربازان و به نفع نیروهای مسلح و یا دولت باشد در اسرع وقت آن قانون اجرایی شده و هر قانونی که به زیان دولت و نیروهای مسلح و به سود سربازان بوده، اجرایی نمی‌شود. طبق همین اصل، با وجود اینکه توجه به موضوع کسب مهارت سربازان حائز اهمیت است، اما مشکل اولیه سربازان نیستند. در شرایط کنونی مهمترین دغدغه آنها دریافت حقوق مناسب، خدمت کردن در استان محل سکونتشان، و رفتار نامناسب برخی از فرماندهان با آنهاست.

چندی پیش سردار تقی مهری، رئیس کنونی سازمان وظیفه عمومی ناجا که به مشکلات سربازان واقف است، به خبرنگار انتظامی ایرنا گفته بود که «اگر میانگین حقوق یک پایور مشغول به خدمت در نیروهای مسلح یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد، متوجه می شویم که حقوقی که برای سربازان وظیفه لحاظ شده عدد بسیار ناچیری است.» سردار تقی مهری همچنین گفت که حقوق سربازان وظیفه برابر قانون باید حداقل ۶۰ و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح باشد و حداقل حقوق کارکنان پایور باید یک میلیون و ۸۷۵ هزار و ۶۰۰ تومان باشد که ۶۰ درصد آن برابر یک میلیون و ۱۲۵ هزار و ۳۶۰ تومان و ۹۰ درصد آن حدوداً معادل یک میلیون و ۶۸۸ هزار تومان است.

البته این صحبتها در حالی زده شد که اوایل همین امسال، سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در گفتگویی با ایسنا از افزایش حقوق سربازان خبر داد و در این خصوص اعلام کرد که «حقوق سربازان نیز مانند کارکنان دولت افزایش یافته» که البته طبق گزارشهای دریافتی ما از سربازان وظیفه این افزایش بیشتر روی کاغذ صورت گرفته تا عملی شده باشد. گویا مسئولین فراموش کرده‌اند که برخی از سربازان وظیفه با وجود کم سن و سال بودن متاهل بوده و در قبال خانواده‌های خود مسئولیت دارند.

تاکید بر این نکته که مشکلات مالی سربازان و ضعف کیفی و آموزشی دوره سربازی به ضرر امنیت کشور هم تمام خواهد شد باید به این اصل توچه داشته باشیم که مهمترین و حیاتی‌ترین مسئولیت‌ها را به جوانانی سپرده‌ایم که حتی قادر به حمایت از آنها نیستیم. این سربازان جوان کشورمان در حال پرداخت تاوان شرایط بد اقتصادی و مدیریت غلط دولت و مسئولان هستند و این شرایطی است که با موضوع امنیت مرزها و امنیت جانی و مالی جامعه  همخوانی ندارد. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بیان کنیم، اگر انتظار داریم سربازان وظیفه به بهترین شکل ممکن خدمت مقدس سربازی را طی کنند و در راستای حفظ امنیت جامعه و کشور بکوشند، نباید اجازه دهیم دغدغه‌های مالی فراوان داشته باشند

قبلا هم گفته بودیم که زحمات سربازان وظیفه‌ بعضا دیده نمیشود و بسیاری از آنها احساس میکنند در طول خدمت به چشم نیروهای دسته چندم به آنها نگاه میشود. حرف سربازان این است که به دغدغه‌های آن‌ها توجه شود و متاسفانه قوانینی که مجلس شورای اسلامی درباره افزایش حقوق سربازان تصویب کرده است، عملا به مرحله اجرا درنیامده و همین بی‌ توجهی‌‌ها موجب یاس و ناامیدی در آنها شده است و همه این عوامل دست‌ به‌ دست هم داده تا جوانان ما به دنبال راه‌‌هایی برای معافی و نرفتن به خدمت مقدس سربازی بگردند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.