sedayemodafean.org بیمه دی

ایثارگران همچنان در دام بیمه دی گرفتارند

ماه گذشته با برگزاری مناقصه بیمه تکمیلی ایثارگران بار دیگر مسئله بیمه‌‌های ایثارگران و مشکلاتی که این عزیزان با شرکت‌های بیمه‌گر دارند، مطرح شد. بر اساس مناقصه امسال، در نهایت تعجب جامعه ایثارگران و جانبازان، برای سومین سال متوالی بیمه دی عهده‌دار تأمین هزینه‌های بیمه تکمیلی ایثارگران شد. این سوال حالا باز در ذهن بسیاری از ایثارگران ایجاد شده که چرا با وجود تمام مشکلات پیش آمده در سالهای اخیر و فساد و اختلاص‌های مرتبط به بیمه دی، بنیاد شهید اصرار به همکاری با این شرکت را دارد؟‌ آیا جامعه جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های شهدای تحت پوشش، همچنان باید فدای عدم پاسخگویی و سوءمدیریت بنیاد و بیمه دی شوند؟ با وجود اینکه این شرکت بیمه حتی نتوانسته خود بنیاد را راضی نگه دارد، باید سوال کرد که کدام دست‌های پشت پرده و رانت‌خواری‌های آشکار و نهان،‌ باعث انتخاب مجدد این شرکت شده؟

بیمه و نحوه پوشش خدمات پزشکی از مهمترین مسائل جامعه ایثارگران است، ایثارگرانی که پس از گذشت ۳۰ و اندی سال از پایان جنگ تحمیلی، اکنون به دوران بازنشستگی و کهولت سن رسیده‌اند و نیازمند دریافت خدمات پزشکی و دارو هستند. اگرچه مشکلات درمانی ایثارگران در ۳ دهه گذشته کم و بیش همواره وجود داشته، اما طی سال‌های اخیر و با تغییر قرارداد از بیمه ایران به بیمه دی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران این مشکلات افزایش یافته است. طبق آخرین آمار منتشر شده،‌ تعداد بیمه‌شدگان تحت پوشش حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است و بیمه‌شدگان شامل تمام جانبازان و آزادگان به همراه خانواده قانونی تحت تکفل آنان، والدین شهید، همسران و فرزندان شهداست که اسامی آن‌ها توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران به شرکت بیمه‌گر ارائه می‌شود. از این میان، اکثریت قریب به اتفاق آنها از عدم پرداخت صورت‌ حساب‌هایشان از طرف بیمه دی گله‌مند هستند. بسیاری از جانبازان تحت پوشش از اینکه چند ماه درگیر رفت و آمد برای گرفتن صورت‌ حساب‌هایشان هستند شکایت دارند و بارها شکایات خود را به گوش مسئولین بنیاد رسانده‌اند اما دریغ از کوچکترین تغییری در وضعیت آنها.

سابقه مشکلات و فسادهای بیمه دی را سال گذشته هم ما و هم بسیاری از خبرگزاری‌های دیگر پوشش دادند. همانطور که قبلا هم گفتیم چند سال پیش یکی از نمایندگان مجلس در مورد اختلاس شکل گرفته در بیمه دی اخطار و از کلاهبرداری چند صد میلیاردی خبر داده بود. در آن زمان مشخص شده بود که در بانک دی و در سیستم‌های اقتصادی کوثر و بخش‌هایی از بنیاد شهید، که وظیفه‌اش خدمت رسانی به ارزشمندترین شهروندان کشور است، تنها در عرض چهار سال، ۵۰۰ میلیارد تومان کلاهبرداری و به دبی منتقل شده و صدها میلیارد تومان اختلاس صورت گرفته بود. با وجود تمام این مسائل و جنجال‌ها، بنیاد شهید با همکاری خود با بیمه دی ادامه داد و هزاران تن از بیمه شدگان تحت حمایت این شرکت که از جامعه جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های شهدا هستند امروز با چالشهای گوناگون مواجهند.

 واقعا چرا بنیاد هنوز به همکاری با بیمه دی ادامه می دهد؟ سال گذشته رسول خضری، نماینده ایثارگر مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌توجهی دولت به بیمه تکمیلی ایثارگران و وضعیت نامناسب معیشتی جامعه ایثارگری، هشدار داده بود که در صورت ادامه همکاری با بیمه دی، عواقب تاسف‌باری در انتظار جامعه ایثارگران خواهد بود. وی در گزارشی که فاش نیوز منتشر کرد گفته بود که «متاسفانه بنیاد شهید برای سومین سال، بیمه دی را به عنوان بیمه گذار برای جامعه ایثارگری تعیین کرد که این امر باعث ادامه مشکلات درمانی و بهداشتی خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران خواهد شد.» در تائید صحبتهای این نماینده مجلس باید اذعان کنیم که ما نیز بارها پیام‌های مختلفی از ایثارگران دریافت کرده‌ایم که از نحوه پوشش بیمه دی گله مند بوده و عدم پذیرش بیماران تحت پوشش این بیمه در داروخانه‌ها و بیمارستانها باعث شده دردی بر دردهای خانواده‌های ایثارگر افزوده شو.

متاسفانه پاسخ‌های مدیر عامل بیمه دی هم در طول این مدت قانع کننده نبوده. محمدرضا کشاورز،‌ مدیر کل بیمه دی بتازگی عنوان کرده بود که در نظرسنجی‌های انجام شده ۸۰ درصد از جانبازان و ایثارگران از عملکرد بیمه دی رضایت دارند که به هیچ وجه نمیتوان این ادعا را تائید کرد. بنظر میرسد که آقای کشاورز اصلا با مشکلاتی که بیمه دی برای جامعه جانبازان ایجاد کرده آشنا نیستند. در بخشی از صحبتهای ایشان که فاش نیوز منتشر کرد وی گفته است که «بیشتر نارضایتی‌ها مربوط به امور مالی و به خصوص موضوع دریافت طلبی است که بیمارستان ارائه داده ولی دریافتی نداشته است.» آقای کشاورز صحبتهایی نیز کردند که جای تعجب بسیار داشت و آن اشاره به این موضوع بود طبق گفته‌های ایشان «بیمه دی میان تمام مشتریانش کمترین شکایت را داشته.» این صحبتها متاسفانه فاصله زیادی با واقعیت‌های موجود دارد و پیشنهاد ما به مدیرکل بیمه دی این است که تلاش کنند تا با جانبازان و ایثارگران تحت پوشش این شرکت مستقیما ارتباط برقرار کرده و پای درد و دل آنها بنشینند.

باور کنید ما خودمان هم از تکرار خسته ایم. از تکرار حرف‌هایی که گویا اصلا گوش شنوایی برای شنیدن آنها وجود ندارند. از تکرار دیدن وضعیت جانبازانی که از شرایط بیمه و دارو و درمان خود به ستوه آمده‌اند و دیگر توان ادامه ندارند. تکرار اشتباهات بنیاد شهید و داستانهای تکراری بیمه دی سالهاست گریبانگیر جانبازان و خانواده‌های آنها شده. نام بیمه دی دیگر برای تمام جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های شهدا یادآور یاس و فساد و ناامیدیست و شایسته نیست بنیاد شهید با زد و بندهای پشت پرده، بیش از پیش بر این یاس‌ها و ناامیدی‌ها بیافزاید.

مقالات و اخبار مربوط:

سامانه پرداخت الکترونیکی بیمه دی رونمایی شد

بنیاد شهید باید در قبال قسادهای مالی بیمه دی پاسخگو باشد

بررسی مشکلات ایثارگران در نشست با مدیرعامل ایثارگران

مشکل بیمه و درمان ایثارگران

فسادهای آشکار و نهان در بنیاد

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.