sedayemodafean.org جنگ دولت با مستضعفان

مراقب جنگ دولت با مستضعفان باشیم

هفته گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با بسیجیان که به مناسبت هفته بسیج برگزار شد در تعریف عبارت «مستضعفین» چنین فرمودند که «…مستضعفین را به افراد فرودست یا حالا اخیرا،‌ یعنی این چند سال اخیر باب شده، اقشار آسیب‌پذیر، یعنی آسیب‌پذیران میگویند، اما نه، قرآن مستضعف را این نمیداند، قرآن میگوید مستضعفین یعنی ائمّه و پیشوایان بالقوّه‌ی عالَم بشریت. این معنای مستضعفین است: کسانی که وارثان زمین و همه‌ موجودی زمین خواهند بود…» طبق معنی قرآنی این عبارات باید گفت که  ایثارگران و جانبازان از اصلی ترین گروه‌های میان مستضعفین بشمار می آیند بخصوص در شرایط فعلی کشور و با توجه به اینکه این عزیزان ادامه دهنده راه شهدایی هستند که برای مقابله با استکبار جهانی و ظلم به پا خاستند و از هیچ فداکاری فروگذار نشدند.

اگر بخواهیم نگاه کلی تری نیز داشته باشیم باید اذعان کنیم که مستضعفان همواره در خط اول انقلاب بوده‌اند و بیشترین شهید و جانباز را هم تقدیم این کشور و نظام کرده‌اند. ولی متاسفانه پس از پایان جنگ رفته رفته جهت اقتصادی و سیاسی کشور به سمتی رفت که عملا مستضعفان به حاشیه رانده شدند و در هیچ یک از برنامه‌ریزی‌های دولت گنجانده نشدند. این موضوع طی چند سال گذشته به اوج خود رسیده که نمونه روشن آن را در کم کاری‌های بنیاد شهید شاهدیم. در ناآرامی‌های آبان ماه هم متاسفانه هم دولت و هم دشمنان قسم خورده انقلاب، قشر مستضعف را هدف قرار دادند.

یکی از بارزترین نمونه‌ها برای اثبات این ادعا موضوع سهمیه‌بندی بنزین است. در مورد این سهمیه‌بندی، همانطور که برخی در مجلس هم گفتند جانبازان و معلولان در طرح مربوطه مورد بی‌‌توجهی قرار گرفتند. در همین ارتباط یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس از نادیده گرفته شدن جانبازان و معلولان در طرح سهمیه‌بندی بنزین به شدت انتقاد کرد و این طرح را کارشناسی نشده دانست. طبق گزارشی که فاش نیوز منتشر کرد،‌ علی گلمرادی، نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات و پیامدهای افزایش قیمت بنزین گفت: «من و همه همکارانم در مجلس براین باوریم که اقدام دولت در زمینه گران کردن سه برابری بنزین غلط و غیر کارشناسی بوده است و علاوه بر آن، مباحث امنیتی که موضوع افزایش قیمت بنزین برای کشور ایجاد کرد باعث پایمال شدن حق و حقوق بسیاری از اقشار جامعه شده است و متاسفانه حتی منافع صنوف مختلف در آن رعایت نشد.» این عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در ادامه از ایثارگران و جانبازان، به خاطر وضعیت خاص و مشکلاتی که دارند به عنوان یکی از آسیب خوردگان اصلی این طرح نام برد که در این طرح به کلی نادیده گرفته شده‌اند.

در بحث برخورد با ناآرامی‌ها هم همانطور که بسیاری از مقامات کشور هم اشاره کردند باید میان معترضان و آشوبگران تفکیک قائل شد ولی به نظر می رسد که در عمل این تفکیک لحاظ نشده و بسیاری از معترضانی که از قشر مستضعف بوده‌اند قربانی شده‌اند. در ویدیویی که از فرماندار شهرک قدس منتشر شده، خانم دکتر منسوب شده از سوی دولت روحانی با افتخار میگوید که خودش دستور تیراندازی داده. باید از دولتی‌ها پرسید که آیا می دانند وضعیت اقتصادی مردم قلعه حسن خان چگونه است؟ آیا میدانید جمعیت ایثارگران این منطقه چه قدر است؟‌ آیا تمام کسانی که در اعتراضات شرکت داشتند از دید برخی در دولت روحانی آشوبگر و اغتشاشگر بودند که باید به آنها شلیک میشد؟‌ متاسفانه ویدئوهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است که صحبتهای فرماندار شهرک قدس را تائید میکند و نه تنها در شهرک قدس بلکه در بسیاری از دیگر نقاط کشور، نه فقط بسوی آشوبگران بلکه به سمت مردم عادی شلیک شده.

به هر حال موضوعی که ما در صدای مدافعان میخواهیم به آن بپردازیم در ارتباط با ایثارگران و جانبازان و فرزندان شهداست. در کنار چند عزیز شهید نیروهای انتظامی و بسیج که توسط اغتشاشگران به شهادت رسیدند و در رسانه‌ها بازتاب داشت متاسفانه شواهد حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از کشته شدگان اعتراضات اخیر به طور مستقیم یا غیرمستقیم از منسوبان ایثارگران و جانبازان بوده‌اند که برای اعتراض صلح آمیز به مشکلات معیشتی و گرانی به خیابان‌ها آمده بودند و یا اتفاقا در صحنه حضور داشتند. متاسفانه هیچ یک از مسئولین دولت و حتی مقامات ارشد نیروهای مسلح به این موضوع حساس نپرداختند. صداوسیما نیز به هیچ وجه به این موضوع اشاره نداشت. چرا باید مردم از زبان رسانه‌های غیرخودی در جریان کشته شدن پوریا بختیاری، آرشام ابراهیمی، و فرزاد انصاری‌فر که خود از خانواده ایثارگران بودند قرار بگیرند؟ فرزادی که پدر جانبازش در عملیات کربلای ۴ حضور داشته و به گفته وی، پسرش با برخورد گلوله به سر در تظاهرات جان باخته است. باید تا دیر نشده به حال بازماندگان و همه کسانی که به ناحق کشته و زخمی شده اند، به خصوص قربانیانی که از خانواده‌های ایثارگران بودند رسیدگی کرد و از آنها دلجویی نمود.

سوال دیگری که بارها خواستار پاسخ آن بوده‌ایم و بی‌ارتباط با رویدادهای اخیر نیز نیست این است که چرا دولتی که قرار است خادم مستضعفان و پابرهنگان باشد، پاسخ مطالبات جانبازان و خانواده‌های شهدا را نمیدهد؟ بارها تاکید کرده‌ایم که یکی از اصلی‌ترین وظیفه مسئولان دولت و به طور کلی نظام، رسیدگی و حل مشکلات جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های شهداست و دولت به عنوان بدنه اصلی اجرایی حکومت باید با تمام قوا پیگیر مطالبات به حق ایثارگران باشد. ایثارگران و فرزندان آنها نباید امروز در خیابانها و در اعتراضات مردمی بدنبال حق خود باشند که به خاطر خرابکاریهای یک عده اغتشاشگر به آنها نیز ننگ آشوبگر و ضد انقلاب زده شود. انقلابی که اگر به خاطر این عزیزان و پدران و برادران آنها نبود امروز قطعا به دست دشمنان نابود شده بود. امروز باید بیشتر از هر زمان دیگری به ایثارگران و خانواده‌های شهدا که مستضعفان واقعی هستند توجه کنیم. کسانی که وارثان حقیقی این انقلاب هستند و باید بدنبال مطالبات آنها باشیم تا مبادا این سرمایه‌های اصلی انقلاب از نظام و مسئولان دلسرد نشوند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.