sedayemodafean.org فسادهای بنیاد شهید

آیا در رسیدگی به پرونده فسادهای بنیاد شهید پیشرفتی حاصل خواهد شد؟

در اردیبهشت ماه بود که صدای مدافعان در مطلبی، موضوع رسیدگی به پرونده های فساد در بنیاد شهید را بررسی کرد. در حالی که در چند سال اخیر مشکلات و بحران های درون سازمانی بنیاد بر کسی پنهان نبوده و در اکثر رسانه ها به نوعی منعکس شده، مطمئنا یکی از عمده ترین موضوعات، مربوط به پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد است که ۳ سال پیش با هشیاری تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تشکیل پرونده در قوه قضائیه آغاز شد که همچنان توسط قوه قضائیه در حال پیگیریست. لازم دیدیم با مروری بر آخرین تحولات مربوط به این تحقیقات، نگاهی داشته باشیم به این موضوع تا ببینیم آیا پیشرفتی در رسیدگی به این پرونده حاصل شده و آیا این فسادها مورد پیگیری کامل قوه قضائیه قرار خواهد گرفت یا خیر؟

به گزارش وبسایت خبری بولتن نیوز، گزارش طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید پس از ارائه به هیئت رئیسه مجلس به دستگاه قضایی ارجاع شد و از حدود سه سال پیش در قوه قضاییه درحال رسیدگی میباشد. به گفته اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس،‌ تقریبا از ۳۰۰ تحقیق و تفحص کلید خورده در یک دوره چهار ساله مجلس تنها به تعداد انگشتان دست به نتیجه می رسد و رسیدگی به بقیه مشمول زمان بیشتر می شود. این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در زمینه هزینه انجام این تحقیقات نیز اشاره به این داشت که مجلس برای هر تحقیق و تفحص حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه می کند. بر اساس گزارش های رسیده به بخش خبری سایت صدای مدافعان،‌ قرار است برای پرونده های ارائه شده از سوی مجلس به دستگاه قضایی شعبه مجزایی تشکیل شود تا روند رسیدگی به آن با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. البته با توجه به سابقه ای که در قوه قضائیه و کم کاری های صورت گرفته سراغ داریم، باید با قدرت خواستار پیگیری غیرگزینشی پرونده ها شویم.

 به هر حال بنیاد شهید که قرار است متولی حقوق ایثارگران باشد و وظیفه اش خدمت رسانی به جامعه ایثارگران و جانبازان و خانواده شهدا میباشد، سالهاست که به اندازه ای خود را مشغول فعالیت های اقتصادی کرده که متاسفانه باعث ایجاد فساد و رانت خواری و سؤاستفاده های گسترده شده و نتیجه اختلاس های صورت گرفته این بوده که تمام زیانش متوجه ایثارگران بوده.

بسیاری از موارد مورد تحقیق در پرونده های مسئولان بنیاد شهید نیز مرتبط با همین فعالیتهای اقتصادی است که اکثرا بدون هیچ نظارتی انجام شده. در همین ارتباط محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفافیت مجلس، درباره وضعیت پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گفته است که «اکنون نه با این نگاه که همه عملکرد اقتصادی این بنیاد غلط بوده است بلکه با نگاه مثبت تلاش می کنیم در زمینه شفاف سازی فعالیت مالی بنیاد تعاملاتی داشته باشیم تا نتیجه آن به نفع ایثارگران و بنیاد باشد و هم اکنون واحد های اقتصادی زیر نظر بنیاد شهید شفاف نیستند و باید عملکردها و حتی اهلیت مدیریتی آن بررسی شود». این نماینده مجلس ضمن تاکید بر موضوع شفاف سازی گفت «مجموعه بزرگ اقتصادی بنیاد باید با شفافیت گزارش بدهد که در چه زمینه هایی موفق عمل کرده و در چه مواردی عملکرد خوبی نداشته است». به طور خاص سیستم های اقتصادی بنیاد از قبیل بانک دی و موسسه کوثر بودند که حاشیه هایی زیادی داشتند و اتهامات فساد بسیاری به آنها وارد است. در همین راستا خبرها حاکی از آن است که چند تن از نمایندگان مجلس، جلسات متعددی با مسئولان بنیاد داشته اند و جویای مطالبات ایثارگران و مشکلات مطرح شده بوده اند اما با توجه به عدم نظارت بر فعالیتهای اقتصادی بنیاد و ریخت و پاش هایی که صورت گرفته، این نهاد توان پرداخت بدهی هایش را ندارد.

به هر حال با وجود اینکه به نظر می رسد مبارزه با فساد با قدرت بیشتری در قوه قضائیه در حال پیگیری است ولی متاسفانه این موضوع هم به شکلی جناحی پیگیری می شود و در بسیاری از موارد، هدف، تسویه حساب های سیاسی است. باید ضمن پیگیری و مطالبه گری از قوه قضائیهِ مراقب بود که با تغییر مدیریت و کنترل بنیاد شهید به جناح مقابل، موضوع مبارزه با فساد دوباره به فراموشی سپرده نشود، زیرا همانطور که همیشه شاهد بوده ایم، در نهایت این خانواده شهدا و ایثارگران هستند که قربانی می شوند.

مقالات مرتبط: 

   بنیاد شهید باید در مقابل فساد اقتصادی بیمه دی پاسخگو باشد  

فسادهای آشکار و نهان در بنیاد شهید

لزوم رسیدگی به وضعیت مالی صندوق قرض‌الحسنه شاهد

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.