sedayemodafean.org گروه‌های شیعه در عراق

نیاز مبرم سپاه به حفظ اتحاد محور مقاومت و بخصوص گروه‌های شیعه در عراق

از بدو ورود مدافعان حرم به عراق و پس از شکست داعشی‌ها که با همکاری و یاری گروه‌های شیعه عراقی انجام گرفت، سپاه پاسداران همواره در تلاش بوده تا با حفظ اتحاد جبهه مقاومت در عراق، این گروه‌های شیعه را بیش از پیش در تحولات سیاسی کشورشان دخیل کند و هم شرایطی فراهم نماید تا این گروه‌ها، با قدرت از حقوق شیعیان عراقی حمایت کنند. حشد الشعبی،‌ کتائب حزب‌الله، عصائب أهل الحق و سپاه بدر که در دفاع از حرم مطهر معصومین(ع) نقش بسزایی ایفا کردند، هم اکنون به همراه گروه‌های شیعه دیگر نگاهشان به ماست که با رهبری امام خامنه‌ای و هوش و قدرت نظامی سردار سلیمانی و سپاه قدس، آنها را در راستای اهداف محور مقاومت همراهی کنیم. در ماه‌های اخیر اما خبرها حاکی از برخی کارشکنی‌ها توسط برخی از این گروه‌ها بوده که دم از ناسازگاری زده و تمایل به همکاری با گروه‌های دیگر را مانند گدشته نشان نمیدهند.

همانطور که اشاره شد نکته‌ای که باید مورد توجه سپاه باشد ایجاد تعامل و اتحاد بیشتر میان این گروهاست زیرا این امر، یکی از مهمترین پیش شرط‌های قدرت و انسجام محور مقاومت در عراق است. در این میان سپاه بدر و ائتلاف فتح جایگاه ویژه‌ای دارند. به گزارش چند منبع خبری معتبر در عراق،‌ به تازگی فرمانده سپاه بدر در مقابل طرح همکاری بیشتر نیروهای محور مقاومت شیعه در عراق مقاومت کردن و شایعاتی در زمینه اختلاف نظر میان چند تن از فرماندهان ارشد این سازمان به گوش میرسد.

شایان ذکر است که ائتلاف فتح از شاخه‌های سیاسی فضائل حشد الشعبی و گروه‌های مقاومت در عراق تشکیل می‌شود و ریاست آن بر عهده هادی العامری با محوریت سازمان بدر می باشد. این ائتلاف از گروه‌های بسیج مردمی و مجلس اعلای اسلامی عراق و برخی احزاب سیاسی کوچک تشکیل شده. هدف نخست از تأسیس این ائتلاف، شرکت در رقابت‌های انتخاباتی مجلس عراق در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی بود. اما هادی العامری پس از به توافق نرسیدن با ائتلاف نصر، تصمیم به تأسیس این ائتلاف و شرکت در رقابت‌های انتخاباتی مجلس عراق در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی گرفت. وی یکی از همپیمانان ما به شمار میرود و یکی از عناصر ارزشمند دیگر محور مقاومت میباشد. به نقل از سایت خبری-تحلیلی الوقت، از برجسته‌ترین احزاب و جریان‌های سیاسی عضو ائتلاف فتح می توان به سازمان بدر، جنبش صادقون، که وابسته به عصائب أهل الحق میباشد، مجلس اعلای اسلامی، جنبش وفاء که وابسته به انصارالله الاوفیاء ست، جنبش اسلامی، وابسته به کتائب امام علی (ع)، فراکسیون منتصرون،‌منتسبت به کتائب سیدالشهداء، حزب الطلیعه،‌ وابسته به سرایا الخراسانی و حزب الله عراق و برخی گروه‌های وابسته به طایفه ایزدی اشاره کرد.

فرحان عبدالله العامری که ملقب به “حاج العامری” است از دهه هشتاد میلادی مبارزات خود را با رژیم بعث عراق و حاکمیت دیکتاتوری صدام بر عراق آغاز کرد. العامری به علت فعالیت‌هایی که در عرصه سیاسی و مبارزه با حزب بعث داشت به واسطه سیاست‌های سرکوب گرایانه صدام در حالی که حکم اعدامش صادر شده بود، سال‌ها مجبور به دوری از عراق شد. هادی‌ العامری تابعیت ایرانی دارد و همسرش نیز ایرانی است و حتی در تبعید نیز مبارزات خود با رژیم صدام‌ را ادامه داد و در سال ۸۲ میلادی متولی امور خاص سپاه بدر در ایران بود و بعد از سال ۱‍۹۹۱ مدیریت عملیات‌های نظامی در داخل عراق را به عهده گرفت، در آن سال‌ها توانست ضربات سنگینی به حزب بعث وارد کند.

 اما برگردیم سر اصل مطلب. داستان از جایی شروع شد که عده‌ای از اعضای سازمان بدر چند هفته پیش بدلیل اختلافات درون-حزبی قصد ترک این سازمان و تصمیم به تشکیل جنبش بدر الوطنیه را گرفتند. بدر الوطنیه با صدور بیانیه‌ای نارضایتی خود را به مقامات ارشد سازمان بدر اعلام کرد که البته این موضع بیشتر نشانگر عدم اتحاد لازم میان نه تنها گروه‌های شیعه در عراق، بلکه احزاب سیاسی حاضر در قدرت در کشور عراق است که میتواند پیامدهای منفی برای شیعیان عراق و ما داشته باشد. گویا برخی نگران نفوذ و قدرت سیاسی حاج العامری هستند و همین امر باعث شده تا دم از مخالفت بزنند. البته میتوان نشانه‌های دخالت عناصر غربگراها را در ایجاد این حاشیه‌ها دید. در این مقطع حساس حمایت سپاه از مقامات ارشد و فرماندهان گروه‌هایی مانند سپاه بدر و حشد الشعبی بسیار لازم و حیاتیست و از آنجایی که این گروه‌ها از عناصر مهم محور مقاومت در عراق هستند، میبایست در حفظ اتحاد شیعان عراق تلاش بیشتری بکنیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.