sedayemodafean.org خودسوزی فرزند شهید

سوالات بی‌پاسخ درباره خودسوزی فرزند شهید در ساختمان بنیاد شهید

بیمه تکمیلی ایثارگران باز هم خبرساز شد. موضوعی که در سالهای اخیر بارها در صدر خبرهای مربوط به امور ایثارگران و جانبازان بوده و ما نیز در صدای مدافعان بارها به آن پرداختیم. هفته گذشته نیز سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس در حالی از مسائل پشت پرده بیمه تکمیلی ایثارگران صحبت کرد که خبر خودسوزی یکی از فرزندان شهدا به دلیل مشکلات معیشتی و عدم پوشش بیمه، دل همه ما را به درد آورد. دردناک‌تر آن بود که این فرزند شهید، در مقابل ساختمان اداره کل بنیاد شهید قم خود را به شعله‌های آتش سپرد. واقعیت این است که دولت به بیمه دی و برخی دیگر از بیمه‌ها بدهکار است و بدهی خود را تسویه نمی‌کند که این مسئله باعث شده است که ایثارگران و جانبازان دچار مشکلات عدیده‌ای شوند.

  ماه گذشته در مطلبی به عنوان مشکلات بیمه و درمان ایثارگران، این اخطار را داده بودیم که عدم رسیدگی به مشکلات بیمه تکمیلی و به طور کلی سؤمدیریت بنیاد به جایی رسیده که اکثریت قریب به اتفاق ایثارگران و خانواده‌هایشان که تحت پوشش بنیاد هستند از شرایط موجود شدیدا ناراضیند. بنیاد شهید این روزها تبدیل به نهادی شده است که فقط در مجامع و همایشها به شکلی نمایشی راجع به خدمت به ایثارگران و خانواده‌های شهدا برای خود تبلیغ میکنند.

در همین ارتباط و همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، یک سری مسائل پشت پرده مربوط به بیمه تکمیلی نیز وجود دارند که برخی از نمایندگان مجلس به آن اشاره داشته‌اند و بسیاری اختلافات درون-دولتی را منبع آن میدانند. علی اکبر کریمی، رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس هفته گذشته به همین مطلب اشاره کرد و اظهار داشت که «ظاهرا مشکل درمان ایثارگران و جانبازان قربانی اختلافات داخلی در دولت شده‌اند و ظاهرا اخباری به گوش می رسد که متاسفانه مشکل درمان این عزیزان برای تحمیل مدیریت جدید فردی سیاسی بر بنیاد شهید گروگان گرفته شده است.»

اگر چنین چیزی صحت داشته باشد که متاسفانه تمام شواهد حکایت از صحت آن دارند باید نگران وضعیت بنیاد و مدیریت دولت بود و ابراز تاسف کرد. همین نماینده ایثارگر مجلس در سخنان خود با یک تذکر شفاهی و انتقاد از بی‌توجهی دولت و ناتوانی رئیس بنیاد شهید در تامین اعتبارات مورد نیاز بیمه تکمیلی ایثارگران تاکید کرد که «آقای شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران قول تامین اعتبارات بیمه تکمیلی جانبازان را در ماه گذشته دادند، متاسفانه تا کنون اقدامی در این جهت نشده است.»

موضوع خودسوزی فرزند شاهد در قم نیز بی‌ربط به این مشکلات نیست. به گفته برادر این جوان وی دو شب قبل به بیمارستانی در جعفریه برای بستری شدن مراجعه می‌کند و اعلام می‌کند که وضعیت خوبی ندارد و ممکن است خطرساز شود، ولی بیمارستان از بستری کردن وی خودداری می‌کند، و حتی نامه بنیاد شهید مبنی بر دستور بستری کارساز نمیشود و به وی میگویند که برای مشخص شدن نحوه پرداخت هزینه بیمارستان، تاییدیه بیمه نیاز است. این جوان سپس با حال نامساعد به قم بازگشته و روز به بعد به بیمه مراجعه می‌کند که به کارش رسیدگی نمی‌شود و از همان سمت با تهیه بنزین خود را به اداره کل بنیاد شهید می‌رساند و اقدام به خودسوزی می‌کند. این در حالیست که در قانون طرح توسعه پنجم آمده که تمام فرزندان شاهد که مشکل جسمی و یا روحی دارند باید توسط بنیاد شهید تامین گردند. حقیقتا این خودسوزی فرزند شهید در قم یک لکه ننگ عظیمی است که به راحتی از دامن مسئولین بنیاد شهید پاک نمی شود. این فاجعه زنگ خطری است در خصوص وضعیت نابسامان بیمه خانواده‌های شاهد و ایثارگر.

در روزهای پس از انتشار خبر خودسوزی این فرزند شهید باز هم عده‌ای برای پوشش گذاشتند به روی کمبودها و تبرعه کردن مسئولین بنیاد و دولت دست به کار شدند و بیماری این فرزند شاهد را دلیل این اتفاق ناگوار عنوان کردند. البته این اظهارات عذر بدتر از گناه است زیرا اگر هم که این عزیز مشکلات روحی داشته، بنیاد باید توجه بیشتری به وی می کرد و مطلقا اجازه نمی داد که بیمارستان از پذیرش وی خودداری کند. به گفته برادر وی، دلیل مشکل اعصاب ایشان، شنیدن خبر شهادت پدرش و از دست دادن وی بوده است و این مسئولیت مسئولان را در قبال این فرد بیشتر می‌کند و همچنین ایشان با مراجعه به بیمارستان خود اعلام کرده بود که وضعیت مناسبی ندارد و باید بستری شود ولی این کار انجام نشد. باید هرچه زودتر مشخص شود که در شرکت بیمه و بنیاد شهید چه اتفاقاتی در جریان است تا از بروز چنین فاجعه‌هایی جلوگیری شود.

یک نظر

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *