sedayemodafean.org حقوق کارکنان

جلوگیری از پخش شایعات و لزوم افزایش حقوق خدمتگزاران سپاه پاسداران

اواخر سال ۹۷ بود که در برخی از رسانه‌‌ها، اخباری مبنی بر افزایش حقوق دو میلیون تومانی کارکنان شاغل در سپاه منتشر شد. این سلسله اخبار تا حدی پیش رفتند که حتی خبر از تائید این شایعات از سوی سردار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه در نشستی با شاغلان و بازنشستگان این نهاد نظامی دادند. چند روزی از انعکاس این اخبار نگذشته بود که سپاه رسما این خبر را جعلی و کذب خوانده و آنرا شایعه‌ای توسط جریان رسانه‌ای معاند با هدف تشویش اذهان عمومی و ایجاد شبهه و اختلاف خواند. این اخبار ضد و نقیض تا چند هفته ای سوژه برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی بود تا اینکه سپاه باز هم رسما این خبر را تکذیب کرد. با وجود اینکه چندین ماه از انتشار این گزارشات گذشته است، ولی هنوز حاشیه‌ها در این زمینه ادامه دارد و همین امر باعث شده که مطالبات برای شفافیت مالی بیشتر نهادهای دولتی منجمله سپاه و دیگر نهادهای نظامی افزایش یابد تا رسانه‌های معاند و تشویش گران داخلی با هدف ایجاد تفرقه میان نظام و مردم شروع به سوء‌استفاده خبری از این شایعات و عدم شفافیت مالی در سپاه نکنند.

به هر حال این موضوع خاص، با چند مصاحبه رسمی توسط فرماندهان ارشد سپاه، شفافسازی شد که در این میان یکی از مهمترین آنها مصاحبه سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه با گروه سیاسی خبرگزاری آنا از سپاه‌ نیوز بود که در آن ایشان انتشار اخبار جعلی منتسب به سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری مبنی بر افزایش حقوق کارکنان شاغل سپاه را رد کرد و همچنین هرگونه افزایش حقوق کارکنان سپاه را تابع مصوبات دولت و مجلس شورای اسلامی دانست که اتفاق نیفتاده است. در همان خبر آمده بود که به گفته سردار رمضان شریف، سپاه در رایزنی با مراجع قانونی در تلاش است بهبود معیشت کارکنان شاغل و بازنشسته را دنبال کند، که خبر خوبی برای کارکنان شاغل و بازنشسته سپاه بود.

همانطور که در مقاله «هیاهوی ادامه دار بودجه دفاعی» نیز اشاره کردیم،‌ بسیاری از انتقادات وارد شده از سوی بعضی از نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی نسبت به کاهش و یا عدم توجه کافی به آنها در بودجه پیشنهاد شده سال ۹۸ تا هفته‌ها سوژه رسانه‌ها بود و با توجه به افزایش بودجه سپاه، انتظار میرفت تا کارکنان زحمتکش این نهاد نظامی نیز از این افزایش بودجه سود برده و احتمالا هدف شایعه پراکنان از انتشار اخبار کذب سوءاستفاده از همین افزایش بودجه سپاه بود.

باید از کسانی که پشت این شایعات هستند پرسید چطور بدون ارائه هیچ سند و مدرکی سپاه را محکوم به فساد  مالی میکنید در حالی که بر همه روشن است که سپاه به عنوان یک نهاد نظامی در کشور که زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح اداره میشود بر اساس بودجه مصوب دولت و مجلس عمل می کند. البته در میان منتقدین هستند کسانی که از دلسوزان نظام و سپاه و نیروهای مسلح می باشند و تقاضای افزایش حقوق کارکنان پایه سپاه را دارند تا عزیزانی که شبانه روزی در راستای دفاع از کشور تلاش میکنند کمتر با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کنند. همه کسانی که از نزدیک با خدمتگذاران سپاه پاسداران در ارتباط هستند به خوبی از مشکلات معیشتی این عزیزان آگاهند و با مطالبات برای افزایش حقوق بلندقامتان سبزپوش همدلی دارند.

صدای مدافعان همچنین سال گذشته در مقاله‌ای که با عنوان «نیاز رسیدگی هرچه سریعتر به حق و حقوق اعضای سپاه پاسداران» منتشر شد این سوال را از دولت آقای روحانی پرسید که چرا دولت تدبیر و امید در حالی که ادعا میکند بودجه سپاه پاسداران در حدود ۲‚١١ هزار میلیارد تومان از رقم حدود ۵‚١۵ هزار میلیارد تومان در سال ١۳۹۶ به حدود ۷‚۲۶ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ١۳۹۷ افزایش یافته است، سپاهیان همچنان حقوق و مزایای نامکفی دریافت میکنند؟ چرا مجلس در این زمینه خاموش است؟ به هر ترتیبب در شان یک شخص نظامی و بخصوص یک افسر سپاه نیست که مشکلات عمده مالی داشته باشد و فقط به این خاطر که با جانفشانی و عشق به وطن و نظام خدمت میکند و کمتر شکایت میکند مشکلات آنها نادیده گرفته شود و لازم است تا مقامات ارشد به وضعیت حقوقی و معشیتی آنها رسیدگی کنند. سپاه ثابت کرده که در هر زمان و مکانی آماده خدمت رسانی به مردم و دفاع از آب و خاک کشور بوده و به معنای واقعی کلمه خادم بی‌ریای ملت و حافظ پرتوان انقلاب است. انتظار میرود که با توجه به افزایش ۲۶ درصدی بودجه سپاه مقداری از این بودجه نیز به افزایش حقوق کارکنان و افسران این نهاد مقدس اختصاص داده شود.

مقالات مرتبط:

نیاز رسیدگی هرچه سریعتر به حق و حقوق اعضای سپاه پاسداران

هیاهوی ادامه دار بودجه دفاعی

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.