sedayemodafean.org فساد در بیمه دی

بنیاد شهید باید در مقابل فساد اقتصادی بیمه دی پاسخگو باشد

هفته‌ای نیست که مقاله‌ای یا خبری در رسانه‌ها در ارتباط با فساد در بیمه دی و متعاقبا در بنیاد شهید منتشر نشود و متاسفانه این موضوع به خودی خود معضلی شده که نه تنها به حفظ حیثیت و اعتبار بنیاد لطمه زده، بلکه باعث دلسردی و ناامیدی جانبازان و ایثارگران و خانواده‌های آنها میشود. این روزها بسیاری از جانبازان چشم امیدشان به مجلس شورای اسلامی و ریاست جدید قوه قضاییه،‌ حجت‌الاسلام رئیسی، است که با برخورد با عوامل فساد در بنیاد شهید و دیگر نهادهای دولتی و به دور از انگیزه‌های سیاسی و حزبی، دست فاسدان را از این ارگان‌ها قطع کنند. صدای مدافعان در این مقاله کوتاه قصد دارد به برخی از این پرونده‌های فساد در بنیاد اشاره کند و امید است که نهادی که وظیفه‌اش رسیدگی به مشکلات ایثارگران و جانبازان و خدمت‌رسانی به آنهاست وجه و اعتبار پیشین خود را باز پس گیرد.

چندی پیش طبق گزارشی که در خبرگزاری تسنیم منتشر شد، امیر خجسته، عضو هیئت رئیسه فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس با صراحت از وجود فساد در بنیاد شهید و بخصوص در بیمه شرکت دی خبر داد. بیمه دی همان شرکت بیمه‌ای است که بنیاد شهید برای پوشش بیمه تکمیلی ایثارگران با آن همکاری میکند و متاسفانه بدلیل مشکلات زیادی که وجود داشته بسیاری از جانبازان و ایثارگران تحت پوشش این بیمه از خدمات این شرکت ناراضی هستند. در این گزارش و به نقل از امیر خجسته آمده است که ایشان با انتقاد از نابسامانی در امر نظارت و تصویب قوانین ایثارگری اظهار داشته که یک‌ هزار و ۶۹۸ میلیارد تومان تسهیلات مشکوک، که با وثایق و تضامین جعلی، چک، سفته، ضعیف و ناکافی در بانک دی پرداخت شده بود. لازم به ذکر است که تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در دوره نهم مجلس آغاز شده و همچنان ادامه دارد و تا امروز ۳۰ هزار برگ سند از تحقیق و تفحص بنیاد شهید تهیه و ۳۶ پرونده در قوه قضاییه ایجاد شد که همچنان در جریان است.

چند سال پیش نیز همین نماینده مجلس در مورد اختلاس شکل گرفته در بیمه دی اخطار داده بود و از کلاهبرداری چند صد میلیاردی خبر داده بود. در آن زمان مشخص شده بود که در بانک دی و در سیستم‌های اقتصادی کوثر و بخش‌هایی از بنیاد شهید، که وظیفه‌اش خدمت رسانی به با ارزشترین شهروندان کشور یعنی ایثارگران و جانبازان است، در طول چهار سال ۵۰۰ میلیارد تومان کلاهبرداری شده‌ و به دبی منتقل شده و صدها میلیارد تومان اختلاس صورت گرفته بود. البته با پیگیری مسئولان قضایی وقت و مجلس مقداری از این پول به کشور بازگردانده شد.

 اینگونه فسادهای مالی مطمئنا به سوء‌مدیریت و فساد‌های سیستماتیک بازمیگردد و همانطور که پیشتر اشاره شد، بیمه دی مشکلات بسیاری را برای جانبازان بوجود آورده است و درصد بالایی از ایثارگران تحت پوشش این بیمه تکمیلی بنیاد شهید از خدمات دریافتی این بیمه ناراضیند.

یکی از مشکلات عمده جانبازان عدم پرداخت صورت‌حساب‌هایشان از طرف بیمه دی میباشد. بسیاری از ایثارگرانی که با صدای مدافعان تماس گرفته‌اند شکایتشان از این است که چند ماه درگیر رفت و آمد برای گرفتن صورت‌ حساب‌هایشان می شوند و بسیاری از آنها در نهایت صورت حساب‌های خود را دریافت نمی کنند. از سوی دیگر، برخی از جانبازان معترضند که به بیمه دی تمام هزینه نسخه‌های آنان را پرداخت نمی‌کنند و تنها بخش ناچیزی از آن را پرداخت میکند. یکی دیگر از مشکلات جانبازان در رابطه با بیمه دی رفت و آمد زیاد برای تهیه داروست. برای مثال یکی از مخاطبان جانباز در پیامی به سایت صدای مدافعان نوشته بود: «هیچ بیمارستان یا داروخانه و غیره حاضر به پذیرش جانبازان و خانواده شهدا نیست. بیمارستانها حرفشان این است که بیمه دی یک سال است پول ما را پرداخت نکرده است.» یک مخاطب جانباز دیگر که جانباز ۵۰ درصدی است در شبکه اینستاگرام ما نوشت:‌ «هر بار برای گرفتن دارو میروم باید ثابت کنم که جانباز ۵۰ درصد هستم و حتی فاکتور دارو را هم با خود ببرم و حتی در این حالت هم باز هم داروهایم را تحویل نمیدهند و من را میدوانند.«

آنچه که امروز کشورمان را بیش از هر دشمن و تهدید خارجی تهدید می‌کند و مردم را نگران میکند موضوع فساد، اختلاس، تبانی و رشوه است. قوه قضاییه که در راس آن حجت‌الاسلام رئیسی حضور دارد باید عزم خود را برای مقابله با فساد سیستماتیک در بنیاد شهید و شرکت‌هایی که قرار است خدمت گزار جانبازان و ایثارگران باشند، جزم کند. به قول تقی کبیری، نماینده ایثارگر مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، در مقایسه با کشورهایی که جنگ‌هایی داشتند و برخی افراد آنها کشته یا مجروح شدند، خدمات رسانی به ایثارگران در کشور ما، بسیار ضعیف است در صورتی که آن کشورها، امتیازات ویژه‌ای برای سربازان خود قائل شده‌اند. دلیل این مهم فقط و فقط در یک چیز نهفته است و آن گستردگی فساد و عدم اراده قوی برای مقابله با عوامل فساد در شرکت‌هایی مانند بیمه دی و خود بنیاد است. ما در صدای مدافعان فقط میتوانیم امیدوار باشیم که بزودی تحقیقات مجلس در ارتباط با موارد اشاره شده پایان یابد و قوه قضائیه نیز مستقیما وارد عمل شود تا همه ما وظیفه دینی و ملی خود را در قابل جانبازان و ایثارگران ادا کنیم.

مقالات مرتبط:

فسادهای آشکار و نهان در بنیاد شهید

لزوم رسیدگی به وضعیت مالی صندوق قرض الحسنه شاهد

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.