sedayemodafean.org جنگ نرم

سپاه پاسداران و جنگ نرم

موضوع “جنگ نرم” از جمله مسائلی است که در عصر ما به یکی از مباحث جدی میان صاحب نظران تبدیل شده و بسیاری از اهل فن اعتقاد دارند، این روزها و در اکثر نقاط دنیا، جنگ نظامی جای خود را به جنگ نرم داده و کشورها تلاش می کنند از راه تاثیر گذاری بر رسانه‌ها و مطبوعات و مراکز آموزشی، کنترل افکار عمومی را در دست گرفته و به این ترتیب راه‌های تسلط بر دشمنان و رقبای خود را طی نمایند. در چهل سال گذشته یکی از ابزار مهم دشمن برای مقابله با گسترش و رسیدن پیام انقلاب اسلامی به جهانیان و جلوگیری از نفوذ سیاسی-فرهنگی اسلام شیعه، جنگ نرم بوده است.

به طور خلاصه میتوان گفت که جنگ نرم به معنی از پای درآوردن هدفمند یک اندیشه و تفکر جامع می باشد تا با سست کردن حلقه‌های فکری و فرهنگی یک ایدئولوژی، و با بمباران خبری و تبلیغاتی در نظام سیاسی اجتماعی حاکم تزلزل و بی‌ثباتی تزریق کند. به طبع در نظام دفاعی-سیاسی کشور ما نیز جنگ نرم از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هم رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی (ره) و هم مقام معظم رهبری بارها به اهمیت این موضوع اشاره کرده‌اند. شاید وقت آن رسیده باشد که این سوال را مطرح کنیم که آیا ما در استفاده از جنگ نرم موفق عمل کرده‌ایم و‌ آیا از منابع مالی و انسانی خود در این عرصه بهترین استفاده را کرده‌ایم یا خیر؟

برای درک بهتر از مفهوم عبارت جنگ نرم میتوان به تعریف جان کالینز، تئوریسین دانشگاه ملی جنگ آمریکا، اشاره کنیم که جنگ نرم را چنین توصیف کرد: «استفاده طراحی شده از تبلیغات و ابزارهای مربوط به آن، برای نفوذ در مختصات فکری دشمن با توسل به شیوه‌هایی که موجب پیشرفت مقاصد امنیت ملی مجری می شود.» مقام معظم رهبری نیز با توجه به اهمیت موضوع، از جوانان بارها خواسته‌اند تا در این زمینه فعال باشند. ایشان در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود فرمودند: «در تهاجم معنوی، تهاجم فرهنگی، تهاجم نرم، شما دشمن را در مقابل چشمتان نمی بینید هوشیاری لازم است.»

امام خمینی(ره) نیز در طول دوران حیات مبارزاتی خود همچنان که به ابعاد مختلف مبارزه توجه کامل داشت، به جنگ نرم، شیوه‌های آن و ابزارهای مورد استفاده در آن نیز در مقاطع مختلف توجه نشان داد و با تعابیر مختلف همپیمانان و مریدان خود را متوجه آن ساخت. به اعتقاد امام خمینی(ره) یکی از راه‌های مهمی که دشمن از طریق آن جهت ضربه زدن به اسلام و انقلاب اسلامی اقدام می کند، استفاده از روش‌های جنگ نرم است. ایشان در تذکری به دوستان انقلاب اسلامی خاطر نشان کرده بودند که نباید از قدرت نظامی دشمن ترسید و بلکه این قدرت غیر نظامی آنهاست که خطرناک است. ایشان فرمودند:‌ «عزیزان، ما از محاصره اقتصادى نمیترسیم، ما از دخالت نظامى نمیترسیم، آن چیزی که ما را میترساند، وابستگى فرهنگى است، ما از دانشگاه استعمارى میترسیم.»

سپاه پاسداران یکی از نهادهایی است که مسئولیت مدیریت و سازماندهی ابزار و منابع لازم برای کسب موفقیت در عرصه جنگ نرم بر عهده دارد. در این میان قاعدتا سپاه باید با استفاده از روحیه انقلابی جوانان سعی کند تا توطئه‌ها خبری و اطلاعاتی علیه منافع ملی کشور را خنثی کند. با وجود تاکید رهبری و تخصیص بودجه منحصر به فرد و میلیاردی به جنگ نرم اما بنظر میرسد گهگاهی آنطور که باید و شاید در این امر موفق عمل نکرده‌ایم. بخصوص در سالهای اخیر اینگونه بنظر میآید که بخش عمده ای از این توان بالقوه صرف درگیری‌های حزبی داخلی شده است. بطور شفافتر باید گفته شود که عده‌ای از ابزار مورد نیاز جنگ نرم و جنگ‌های رسانه‌ای بیشتر برای ایجاد تفرقه میان احزاب سیاسی داخلی استفاده کرده و به جای مقابله با تهاجم فرهنگی و سیاسی، منابع مالی و انسانی کشور و سپاه را صرف اختلافات حزبی داخلی کرده‌اند. متاسفانه عواملی که خواسته یا ناخواسته با سیاسی کاری و جناحی گری، عملا به بدنام کردن سپاه کمک می کنند و از سپاه، چهره‌ای حزبی و سیاسی نشان می دهند. در حالی که بیشتر نیروهای مخلص سپاه، همیشه تمام تلاش خود را در خنثی کردن توطئه‌های دشمنان صرف کرده‌اند، باعث تاسف است که برخی با صرف کردن منابع و توان انسانی سپاه برای تصویه حساب‌های شخصی و حزبی، تصویری حزبی و سیاسی از سپاه ترسیم می کنند.

همانطور که سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده قرارگاه فرهنگی-اجتماعی حضرت بقیهالله(عج) در مراسم تکریم و معارفه فرمانده کل سپاه که چند ماه قبل برگزار شد، محور اصلی برای حفظ انقلاب را مردم نامیدند و نقش مردم را در مهار بحران‌ها تعیین‌کننده‌ خواندند. سپاه باید برای حفظ انقلاب شرایط نقش‌آفرینی مردم به‌ویژه در جنگ نرم را فراهم کند اما این امر با درگیر شدن در بازیهای سیاسی و حزبی مهیا نخواهد شد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.