sedayemodafean.org شهدای گمنام

وضعیت شهدای گمنام و مفقودالاثر در عراق و سوریه

گفتنی است که یکی از تلخترین اثرات جنگ، وضعیت شهدای گمنام است. بر خلاف مردان شجاع که به فیض شهادت نائل آمدند و یا آنهای که  مفقودالاثر شدند، خانواده‌های شهدای گمنام در ابهامی ابدی نسبت به سرانجام این دلیرمردان قرار می‌گیرند. گفتنی است که از زمان اتمام  ۸ سال دفاع مقدس و به واسطه پیشرفت موسسات و فناوری های گوناگون دولت تا حدی توانایی یافت تا تعدادی از این شهدای گمنام را شناسایی کند و مرهمی بر زخم دل‌های خانواده هایشان بگذارد. صدای مدافعان امید دارد که این وضعیت شامل حال شهدای گمنام مدافع حرم در سوریه و خانواده‌های گرامی آنها بشود.

با وجود پیچیدگی‌ ماهیت جنگ تحمیلی و خسارات عدیده جانی، تعداد شهدای گمنام با ضریب اطمینانی قابل قبول مشخص است. پس از سقوط صدام،‌روابط ایران و عراق بهبود یافت و دو کشور همکاری‌های مناسبی برای یافتن شهدای گمنام خود داشتند. شهدای مفقودالاثر ما در سوریه به مراتب کمتر از عراق است ولی چالش شناسایی آنها به خاطر این است که بسیاری از آنها دوره‌های متعارف نظامی ندیده بودند و چون از افعانستان و پاکستان در قالب لشکرهای فاطمیون و زینبیون اعزام شده بودند، مدارک و آمار خوبی از ایشان در دست نیست. شاید هم به خاطر مصالح سیاسی مدارک موجود منتشر نمی‌شود و این موضوع می تواند تلاش‌های موجود برای شناسایی آنها را با چالش مواجه کند.

بعد از اتمام جنگ تحمیلی، مسئولیت شناسایی شهدای گمنام به کمیته جستجوی مفقودین اختصاص داده شد. بر اساس گزارش این نهاد، بدلیل نامساعد بودن وضعیت جغرافیایی مناطق عملیاتی، حجم آتش دشمن و قرار گرفتن شهدا در محدوده‌ای بین نیروهای خودی و دشمن، امکان جابجایی و انتقال ابدان شریف تعداد زیادی از شهدا فراهم نشد. در کنار چالش های موجود،‌ چالش تفحص برون‌مرزی به خاطر وجود پیکر شهیدان در داخل خاک عراق آن بود که رژیم بعثی با بی‌رحمی افراد مجروح و اسیر را در درون مرز خود و تا عمق خاک عراق بصورت دسته جمعی به شهادت می‌رساند.  پس از سالهای ۷۷ گروههایی به نام گروه تفحص برون مرزی تشکیل یافت و با هماهنگی وزارت خارجه دو کشور (در زمان صدام) پیکرهای مطهر شهدا طی مراسم و تشریفات تبادل در مرز به میهن اسلامی منتقل شد.

متاسفانه آمارهای دقیقی توسط منابع ذیربط ارائه نمی‌شود. برای نمونه، در مهرماه ۱۳۹۴ تعداد شهدای مفقود‌الاثر، که هنوز تفحص نشده‌اند را ۶ هزار نفر گزارش داد. در مرداد ماه ۹۶ و به گزارش ایسنا،  ١١ هزار اسیر بنا بر تایید مسئولان وقت صلیب سرخ، هنوز و پس از ۳۰ سال از پایان جنگ، سرنوشتی نامعلوم دارند و خانواده‌هایشان همچنان چشم به راه این مفقودان هستند. این در حالی است که در فروردین سال ۹۷ سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تعداد شهدایی که هنوز پیدا نشده‌اند گفت: بعد از پیدا شدن بیش از ۴۰ هزار شهید در طول عملیات‌های تفحص پیکرهای مطهر شهدا، با کاوش حدود ۴۲۰۰ شهید دیگر کار تفحص پیکر شهدای دفاع مقدس به اتمام خواهد رسید.

سی سال بعد از پایان جنگ تحمیلی این حق هزاران خانواده داغدار است که بدانند سرنوشت ابدان شهدایشان چه بوده. امیدواریم با پیشرفت فناوری و اقداماتی که برای ایجاد بانک DNA بتوانیم کار تفحص پیکر شهدای دفاع مقدس را به پایان ببریم و این فصل آخر داغدیدگی را ببندیم. در عین حال داستان ایثارگری و شهادت با جنگ تحمیلی به پایان نرسیده است و شهدای مدافع حرم نیز از این قاعده تفحص و شناسایی مستثنی نیستند.

چندی پیش صدای مدافعان با انتشهار «آمار شهدای مدافع حرم» گزارش داد که طبق آمار رسمی و به گفته حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی، نماینده ولی فقیه و رئیس بنیاد شهید و امور ایثار‌گران، ۲۱۰۰ مدافع حرم برای دفاع از حرم اهل بیت شهید شده‌اند. بنیاد شهید البته هیچگونه آمار تفکیکی درباره شهدای ایرانی و غیرایرانی اعزامی به سوربه به صورت رسمی منتشر نکرده است. این در حالی است که زهیر مجاهد مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون چندی پیش اعلام کرده بود که شمار شهدای افغان‌ فاطمیون در سوریه به دو هزار نفر می‌رسد و تعداد مجروحین نیز به هشت هزار تن رسیده است که در تناقض با آمار اعلام شده توسط بنیاد شهید است.  هر چند تعداد شهدای ما در سوریه به مراتب کمتر از شهدای دفاع مقدس است اما داغ شهدای گمنام و مفقودالاثر به تعداد آنها بستگی ندارد. پیشتر گفته شد که شاید به خاطر الزامات امنیتی آمار دقیقی از تعداد رزمندگان ما چه ایرانی، چه افغانی و چه پاکستانی در سوریه نداشته باشیم ولی امیدواریم که برادران سپاه دست کم با استفاده از بانک DNA مشابه بتواند آمار بهتری برای پیگیری شهدای گمنام و مفقودین اثر در سوریه داشته باشند.
صدای مدافعان از همه شما خوانندگان سایت دعوت می کند تا اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما و سایر خوانندگان سایت در میان بگذارید.

۲ نظر

  1. خدا همه شهیدانمان را رحمت وما را اگر لیاقت داشته باشیم. با آنها محشور بفرماید. خوش به حالشلان.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.