sedayemodafean.org قدرت سایبری

مراقب رسانه‌ای کردن قدرت سایبریمان باشیم

در حالی که در عصر تکنولوژی و ارتباطات بسر میبریم و بسیاری از ارتباطات روزمره ما در فضای مجازی صورت میگیرد، در دنیایی که جنگ‌ها شکل جدیدی گرفته تقابل در دنیای مجازی هم اجتناب ناپذیر شده و ما نیز از این جریان مستثنا نیستیم. اما سوالی که در ذهن بسیاری شکل گرفته این است که آیا در شرایط کنونی رسانه‌ای کردن قدرت سایبری کشور و عملیات‌های سایبری اقدام درستی است؟‌ آیا با توجه به حساسیت‌های موضوع و پیچیدگی مربوط به این عملیات‌ها و تنش‌های سایبری میان کشورهای مختلف بهتر نیست از قدرت سایبریمان به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده نکنیم تا بهانه دست دشمن ندهیم.

مقام معظم رهبری بارها بر وجود داشتن قدرت سایبری تاکید داشته‌اند. ایشان بخوبی متوجه نیاز کشور به چنین قدرتی هستند که باید بتوانیم در عرصه پافندی موفق عمل کنیم. سردار سرلشکر مصطفی ایزدی، فرمانده قرارگاه سایبری و تهدیدات نوین قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص)، پس از دیداری که با مقام معظم رهبری داشتند به این اشاره کرده بودند که معظم له تاکید داشتند که «فضای سایبری خیلی اهمیت دارد و ببینید سازمان‌ها و مجموعه‌ها چه کار میکنند و خلاء‌هایی که در این حوزه دارند اصلاح شود و تدبیری اتخاد شود.» مقام معظم رهبری همچنین بارها به ایجاد نوآوری در فضای سایبری و آمادگی مقابله با تهدیدات سایبری دشمنان تاکید کرده‌اند. مهمترین عامل پیاده سازی و موفقیت این حوزه اما پنهانی بودن عملیا‌‌ها سایبری و توانایی دفاعی کشورمان در این عرصه میباشد که برای مقابله با تهدیدها و عملیات‌های هکینگ دشمنان انجام میشود.

به گفته یکی از فرماندهان سایبری کشور که ترجیح میداد نامش فاش نشود، شورای سایبری بسیج کشور تا به حال بیش از ۲۲٠٠ تکاور جنگ سایبری را آموزش داده که در حال حاضر در عرصه پدافندی فعال هستند. اینکه عملیات‌های سایبری چقدر کاربرد دارند و هزینه آن چقدر است بحثی جداگانه است. مطمئنا دولتمردان و فرماندهان ارتش سایبری کشور با توجه به نیازهای پدافندی عرصه سایبری تصمیمات صحیح را اتخاذ میکنند و احتمالات عواقب سیاسی و دیپلماتیک آنگونه عملیات‌ها را میسنجند و با توجه به اینکه طی سال‌های گذشته کشورمان بارها قربانی حمله‌های سایبری بوده است، باید با دقت بیشتری به این سیاست گذاریها پرداخت تا از اشتباه محاسبه جلوگیری کرد.

از حمله به سایت نیروگاه اتمی بوشهر که با ویروس استاکس نت برنامه ریزی و عملیاتی شد تا حملات بدافزارهای جنگ سایبری میان ایران بخصوص اسرائیل در چند سال گذشته می توان این نتیجه را گرفت که تقابل‌ها در فضای سایبری می تواند به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود و عواقب غیر قابل پیش بینی داشته باشد. طبق گزارشی که از سوی مشرق نیوز منتشر شد، شورای برآورد تهدید جهانی” (WWTA) قابلیت‌های سایبری کشورمان را یک تهدید مهمِ اطلاعاتی و خرابکارانه برای دشمنان ایران تلقی کرده و از دو نهاد اصلی که یعنی سپاه پاسداران و دانشگاه صنعتی شریف نام برده.

متاسفانه اما هرازگاهی برخی از مسئولین تنها برای خودنمایی یا کسب امتیازات سیاسی، از قدرت سایبری کشور و عملیات‌های ارتش سایبری کشور سخن میگویند که میتواند باعث تضعیف قابلیت پدافندی تیم‌های سایبری کشورمان شود. چند ماه پیش آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه شهر مشهد و نمایند ولی فقیه، برخلاف تکذیب وزارت امور خارجه و نهادهای مربوط،‌ اظهار داشت که «قدرت سایبری کشور توانست اطلاعات گوشی تلفن همراه نامزد نخست وزیری اسرائیل را بیرون بکشد و وقتی ما این قدرت را داریم چگونه نمی‌توانیم شبکه بومی اجتماعی ایجاد کنیم؟»  اینگونه اظهارات نه تنها اعتراف به انجام خرابکاریهای سایبری است مطمئنا به نفع کشور و تیم‌های سایبری فعال در کشور نیز نیست. به فرض وجود این قابلیت‌ها، چرا باید چنین فاش سازی‌هایی کرد؟ متاسفانه همین موضوع در خصوص حملات اخیر به نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان نیز وجود داشت که معلوم نیست در راستای سود چه گروه‌هایی است. مگر نیروهای سپاه قدس تمام عملیات‌های خود در سوریه و عراق که در مقابله با داعش انجام دادند را علنی و رسانه ای میکنند؟‌

به هرحال باید دقت داشت که با تمرکز بیشتر بروی فعالیتهای پافندی با دفع حملات سایبری دشمن،‌ نه تنها بهانه دست دشمنان و جامعه بین المللی ندهیم بلکه از وجه جهادی جنگ سایبری خارج نشویم و منابع سایبریمان را بیشتر صرف زیر ساختهای دفاعی کشور کنیم.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.