sedayemodafean.org جانبازان سیل‌زده

چرا هیچکس به سراغ جانبازان ویلچری نرفت؟

 انگار همین دیروز بود که ترس و وحشت حاصل از سیل و بارانهای شدید تمام کشور را فرا گرفته بود و تصاویر آبگرفتگی و کوچه و خیابانهایی که تبدیل به رودخانه شده بودند همه ذهن و فکر ما را مشغول خود کرده بودند. تمام خبرگزاریها و رسانه‌ها قسمت عمده‌ای از پوشش و تحلیل‌های خبری خود را به وقایع و خسارات مربوط به این بلای طبیعی اختصاص داده بودند. ما نیز در صدای مدافعان تلاش داشتیم تا در آن مقطع اخبار مربوط به ایثارگران و جانبازان سیل‌زده را منتشر کرده و جویای حال این قشر مظلوم و پا به سن گذاشته باشیم. در همین ارتباط مقاله‌ای نیز با عنوان سیل‌زدگان ایثارگر را تنها نگذاریم منتشر کردیم که گزینه‌ای از پیام‌های تعدادی از ایثارگران و جانبازانی بود که حتی چند هفته پس از پایان سیلاب هم، در شرایط بسیار سختی بسر میبردند. البته تلا‌ش‌های بنیاد شهید در ارتباط با کمک به این عزیزان را نیز در آن مقاله پوشش دادیم.

با گذشت نزدیک به سه ماه از آن حوادث، بد ندیدیم مروری داشته باشم به وضعیت ایثارگران و جانبازان سیل‌زده و به طور کلی مدیریت بلاهای طبیعی در کشور تا شاید درسی گرفته باشیم برای حوادث طبیعی آینده.

دستگاه‌های اجرایی باید به این سؤال پاسخ دهند که چرا علی‌رغم هشدارهای متعدد سازمان هواشناسی اقدام جدی نسبت به پیشگیری برای وارد شدن خسارات کمتر انجام نداده‌اند؟ چرا با گذشت هفته‌ها از اتمام باران‌های سیل‌آور، همچنان بسیاری از منازل و خانه‌های قابل استفاده نبودند و از همه مهمتر چرا هیچکس به سراغ جانبازان ویلچری نرفت؟‌ به هر حال شهرهای حادثه‌خیز و سیل‌خیز آمادگی لازم برای مقابله و یا کاهش اثرات بلایای طبیعی را نداشته و باید چاره‌ای اساسی در این زمینه اندیشیده شود و تمام نهادهای مربوط منجمله سازمانهایی مانند بنیاد شهید نیز باید سریعتر وارد عمل شوند.

نکته‌ای که مسلم است این است که مسئولین هر کشور موظف هستند همه سعی خود را برای محدود کردن خسارات و محافظت از جان و مال مردم بکار ببرند. اینکه تا چه حد این امر در کشور ما رعایت میشود جای بحث و سؤال دارد که باید توسط متخصصان امور شهرسازی و سیاستمداران مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. واقعیت این است که عدم برقراری ارتباط صحیح و عدم هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور با وجود پیشبینی‌های هواشناسی باعث شد تا هیچ یک از نهادها و سازمان‌های دیگر نتوانند به موقع واکنش لازم را نشان داده و از خسارات وارده تا حدی جلوگیری کنند.

همانطور که اشاره شد موضوع ناهمانگی و عدم ارتباط صحیح با نهادهای مربوط متاسفانه در مورد بنیاد شهید نیز صدق میکرد. متاسفانه بنیاد شهید هیچگونه اقدامی برای ردیابی و پیگیری وضعیت جانبازان مورد نیاز تا چند روز پس از اتمام سیلاب‌ها انجام نداده و اگر رشادت و روحیه انقلابی سپاه و ارتش نبود و به کمک سیل‌زدگان نمیشتافتند، مطمئنا خسارات جانی و مالی بیشتری به مناطق سیل‌زده وارد میشد. البته این تلاش‌ها هم کافی نبود. طبق آمارهای بدست آمده صدای مدافعان ده‌ها تن از جانبازان قطع نخاع و ۷۰ درصد که از وضعیت سلامت مطلوبی برخوردار نبوده‌اند در طول این سیلاب‌ها آسیب‌های شدید دیده‌اند

ماه گذشته و در حالی که چند هفته از این حوادث میگذشت با تماس با بنیاد تلاش کردیم تا ببینیم آیا برای شناسایی و ردیابی جانبازان و ایثارگران کهن سال در طول سیلاب‌ها چه کارهایی انجام شده که متاسفانه دریافتیم که متاسفانه هیچ برنامه ای برای انجام این کار وجود نداشته. متعاقبا از بنیاد شهید و امور ایثارگران خواستار شدیم تا برنامه‌ای برای شناسایی و رصد ایثارگران و جانبازان آسیب دیده در بلاهای طبیعی نظیر سیل و زلزله  اعزام ایجاد کنند تا در هنگام وقوع اینگونه حوادث بتوانند از طریق نیروهای مردمی و نیروهای سپاه و ارتش که به آن مناطق میروند این عزیزان را هرچه سریعتر به مناطق امن برسانند.

اتفاقا حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس، در همین مورد و در همان روزهای پر تب و تاب خواستار این شده بود که بنیاد باید در این زمینه کوشاتر عمل کند. حسن نوروزی در این مورد به خبرگزاری مهر گفته بود که «تعداد زیادی از مردم مناطق سیل‌زده شامل خانواده‌های شهدا، والدین شهدا که کهولت سن دارند، جانبازانی که در آسایشگاه‌ها بستری بوده‌اند، جانبازان قطع نخاع و بالای ۷۰ درصد و دیگر ایثارگران هستند که در شرایط عادی نیز از سلامت کافی برخوردار نبوده‌اند، به همین منظور بنیاد شهید باید نسبت به شناسایی، اسکان و رسیدگی کامل به این افراد اقدام کند.»

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس همچنین در آن مقطع زمانی تاکید کرده بود که «شناسایی و نظارت بر ایثارگران ناتوان و خانواده‌های شهدای آسیب دیده باید در اولویت این سریع بنیاد قرار گیرد.»

البته در این میان باید به نکات مثبت هم اشاره کنبم. هرچند هم که ناچیز و ناکافی، واگذاری وام اشتغال و کارآفرینی به جانبازان سیل‌زده را باید به فال نیک گرفت ولی از مسئولین انتظار داریم تا در میان ارسال نیروهای امدادی به مناطق آسیب دیده در طول بلاهای طبیعی و رصدیابی جانبازان و ایثارگران کهن‌سال، با پیگیریهای بیشتر خسارات وارده به منازل این جانبازان را هرچه سریعتر ارزیابی کنند تا این عزیزان بتوانند از کمک‌ها و وام‌های هرچند ناچیز که برای آنها تعیین شده است استفاده کنند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.