sedayemodafean.org راهیان نور

راهیان نور

ما در صدای مدافعان با توجه به تجربه شخصی تنی چند از همکارانمان در سیاحت معنوی که به نام «راهیان نور»، بجا دانستیم تا مروری داشته باشیم به وضعیت این کاروان‌ها و کمی و کاستی‌هایش، تا در سالهای آتی شاهد بهبود وضعیت مسافران و همراهان کاروان‌های راهیان نور باشیم. کاروان‌های راهیان نور ضمن برکات فراوانی که برای قشرهای مختلف جامعه ما داشته، ولی در سالهای اخیر زائران راهیان نور با یکسری مشکلاتی مواجه بوده‌اند که جا دارد با مروری کوتاه بر آنها تلاش کنیم در اموری مانند اسکان زائران، نقل و انتقال این عزیزان و پذیرایی از آنها بهتر عمل شود.

در طول تاریخ معاصر کمتر جنگی را سراغ داریم که کشوری با یک نظام سیاسی جدید و ارتشی تضعیف شده مورد حمله وحشیانه یکی از همسایگان خود قرار گیرد و چنان جانانه از کشور و عقائدشان به دفاع بپردازد که دنیا را به تعجب وا دارد. بله، صحبت از ۸ سال دفاع مقدس میکنیم و مناطق جنگی مرزهای کشورمان با کشور عراق که در دهه ۶۰ شمسی شاهد ریخته شدن خود و شهادت صدها هزار جوان غیور کشورمان بود که با وجود اینکه رژیم بعثی از حمایت همه جانبه کشورهای غربی و شرقی سود میبرد، با ایستادگی خود و با خون خود از کشورشان و آرمانهای امامشان دفاع کردند. چند سالی است که سفر به مناطق جنگی و دیدار از مناطقی که آن رشادت‌ها و از خود گذشتگی‌ها در آن اتفاق افتاد به شکل سازمان یافته و در قالب کاروان‌های سیاحتی انجام میگیرد.

طبق آمار رسمی ستاد مرکزی راهیان نور کشور، از سال ۷۶ کاروان راهیان نور آغاز به کار کرد. در واقع سابقه راهیان نور به همان سال‌های ابتدایی جنگ باز می گردد. پس از آزادسازی اولین سرزمین‌های اشغالی در شمال خوزستان منجمله خرمشهر، از سال ۱۳۶۱، عده‌ای به بازدید از جبهه‌های جنگ شتافتند. بیشتر این مسافران، خانواده‌های شهدا به شمار می رفتند. در سالهای اخیر این تورها یکی از برنامه‌های فرهنگی و معنوی بسیار مهم و موثر در ارتقای بصیرت و بینش مردم به خصوص جوانان و نوجوانان بوده و انتظار می رود این رسالت در آینده هم ادامه یابد. هرچه از سالهای آغارین سازماندهی تورهای راهیان نور میگذرد شاهد حضور پر رنگ‌تر مردم بوده‌ایم به طوری که در چند سال اخیر شاهد حضور چشمگیر نخبگان، اساتید دانشگاه‌ها و خانواده‌هایشان و تشکل‌های دانشجویی در این برنامه فرهنگی بوده‌ایم.

متاسفانه شاهد آن هستیم که هر ساله تعدادی از زائران بخصوص از میان دانش‌آموزان و دانشجوان در مسیر رفت و یا بازگشت از مراکز تورهای راهیان نور دچار حادثه می‌شوند و تعدادی از آنها کشته میشوند. با وجود تماسهای متعدد صدای مدافعان با ستاد مرکزی راهیان نور متاسفانه موفق به دریافت آمار دقیق و رسمی کشته شدگان این حوادث نشدیم اما از چند منبع آگاه در این ستاد شنیدیم که تعداد کشته شدگان این حوادث از سال ۸۴ که آمارهایی در این زمینه جمع آوری شده است به بیشتر از پانصد کشته و ۱۴۵۰ زخمی رسیده است. این آمار در صورتی که درست باشد بسیار ناراحت کننده است و ستاد مذکور باید در این زمینه با برنامه ریزی بهتر برای ایام و ذهاب و قراهم کردن وسایل نقلیه جمعی در شهر‌های مختلف مشور مانع ادامه این روند شود.

یکی دیگر از مسائلی که نیاز به توجه مسئولین و ستاد مرکزی راهیان نور دارد موضوع اسکان زائران و تهیه اماکن مناسب برای مسافران است. متاسفانه به گفته برخی از دوستان و همکارانمان که همراه زائران و مسافران کاروان راهیان نور بوده‌ اند، مشکلات عمده‌ای در این زمینه وجود دارد که نیاز به رسیدگی برنامه‌ریزان و مسئولین ستاد دارد. حل اینگونه مسائل و مشکلات هنگامی شکل سریعتری بخود میگیرد که نهاد‌های دیگر دولتی و خصوصی نیز در برنامه ریزیها شرکت کنند تا ستاد مرکزی به صورت انحصاری مسئول مساقران و زائران کاروان نور نباشند زیرا این انحصار نهایتا مانع شفافیت و بروز سوءمدیریت‌هایی است که در سالهای گذشته شاهدش بوده‌ایم و نمونه‌هایی را هم در بنیاد شهید می بینیم. صحبتی که برخی عنوان میکنند این است که با توجه به اینکه سازمان بسیج ستاد مرکزی راهیان نور بحساب میاید، این ستاد میتواند با همکاری بسیج، سپاه، دیگر نهادهای نظامی و نیز آژانسهای مسافرتی خصوصی خدمات بیشتر و بهتری را به عزیزان مسافر و همراهان کاروان راهیان نور ارائه دهند.

به هر حال در این دو دهه اخیر کم و کاستی‌هایی بوده که امیدواریم مسئولین هرچه سریعتر با توجه به این نکات برای رفع آنها وارد عمل شوند. با توجه به بودجه ۲۵ میلیاردی ستاد مرکزی راهیان نور می بایست با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، مسئولین ستاد با کمک دیگر نهادها تمام تلاش خود را برای از بین بردن مشکلات مذکور انجام دهند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.