sedayemodafean.org انجمن جانبازان نخاعی

اتمام حجت جانبازان نخاعی با بنیاد شهید

انجمن جانبازان طی گزارشی نسبت به وضعیت جانبازان ۷۰ درصد و نخاعی هشدار داد و خواستار جدیت مسئولان و همراهی بنیاد شهید برای رفع مشکلات اساسی ایثارگران شد. این انجمن هشدار داد که بنظر می رسد تمام مسیرهای مسالمت‌آمیز از سوی انجمن جانبازان نخاعی پیموده شده و تا حد زیادی زمان را از دست داده ایم!

در ادامه گزارش، مشکلات جانبازان ۷۰ درصد و نخاعی مورد اشاره قرار گرفته است که از جمله مهمترین این مشکلات می توان به موارد ذیل اشاره کرد: مسئله خودرو، استمرار پرداخت حق پرستاری پس از شهادت جانبازان ۷۰ درصد به همسران، مسائل مربوط به مراکز جامع توانبخشی در سطح کشور، بیمه دی و مسائل درمانی و عدم پوشش یکنواخت و خدمات مناسب در سطح کشور، عدم تعیین درصد جانبازان نخاعی بر اساس مشکلات واقعی آنان و قوانین دیات، و نیز موضوع ماده ۳۸ و احکام مربوطه.

 یکی از مشکلات اصلی که ما همواره در صدای مدافعان به آن پرداخته ایم، موضوع خودرو و مسائل مربوط به آن است. آذر ماه سال گذشته بود که رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از امضای تفاهم‌نامه با ایران‌خودرو و سایپا برای واگذاری خودرو به جانبازان خبر داده بود ولی وعده‌ها همچنان درحد حرف باقی مانده و عملی نشده است. در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مصوب شده بود که به جانبازان بالای ۵۰ درصد یک دستگاه خودرو داده شود ولی این واگذاری به شکل درستی پیش نرفت. طرح واگذاری خودروی داخلی به صورت اقساطی نیز توسط کمیسیون تلفیق در بررسی بودجه ۱۴۰۱ مطرح شده است که البته این طرح، علاوه بر آنکه با ماده ۴۵ قانون جامع در تعارض است و‌ منافع این ماده را برای جانبازان  پایمال می‌کند، عملا به علت بحث پرداخت اقساط قابل اجرا نیست!

حسن ابوطالبی، رئیس هیئت مدیره انجمن جانبازان نخاعی تاکید کرده است که جامعه ما به لحاظ فیزیکی مناسب تردد جانبازان دارای مشکل جسمی و حرکتی نیست و به همین دلیل آنان نمی‌توانند از وسایل نقلیه عمومی از قبیل مترو و اتوبوس و تاکسی و سایر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایند و لاجرم از بهره مندی  پرداخت سوبسیت‌های دولت و شهرداری به وسایل نقلیه عمومی نیز محروم هستند و به ناگزیر از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده می نمایند. این درحالیست که از آخرین واگذاری خودرو بیش از ۱۲ سال می گذرد!

باید توجه داشت که قوانین مختلفی برای تخصیص خودرو به جانبازان مطرح شده است که اولین قانون ماده ۴۵ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران است، که دولت را مکلف کرده سالانه اعتبارات لازم را جهت کمک بلاعوض و تسهیلات کم بهره پیش بینی کند و در تبصره ۲ این ماده بنیاد را مکلف کرده است که آیین نامه آن را تهیه نماید. اما متاسفانه از زمان تصویب قانون جامع، هیچ اقدامی درخصوص این دو تبصره انجام نشده است و در نتیجه مطالبات مربوط به خودرو انباشته شده است. طرح دیگری که آقای امیرآبادی، یکی از نمایندگان فراکسیون ایثارگران ارائه کرد واگذاری خودرو به صورت اقساطی بود که این طرح هم به جایی نرسید. لازم به ذکر است که با پیگیری انجمن جانبازان نخاعی در دولت قبل مقرر گردید  ۲۰۰۰ دستگاه خودرو دنا پلاس به جانبازان واگذار شود، ولی متاسفانه این طرح هم عملیاتی نشد. طرح واردات خودرو از مناطق آزاد در زمان ریاست مهندس اوحدی هم مطرح شد و دکتر قاضی زاده هاشمی هم از آن صحبت کرد، ولی متاسفانه پس از چند روز ایشان اعلام کرد که واردات خودرو از مناطق آزاد خلاف قانون است!

متاسفانه وقتی به تحولات چند سال گذشته نگاه می کنیم، متوجه می شویم که کمترین پیشرفتی در وضعیت بهزیستی و معیشتی ایثارگران پیش نیامده و با وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی کشور، قشر مستضعف بیش از پیش زیر فشار قرار می گیرد. نزدیک به دو سال پیش بود که جمعی از جانبازان نخاعی با ارسال نامه‌ای به سران سه قوه، خواستار رسیدگی به مطالباتشان به خصوص بهبود وضعیت معیشتی و ادامه روند درمان خود شدند. در بخشی از آن نامه آمده بود: «از مدیران ارشد بنیاد شهید کشور که متولی اصلی امور ایثارگران است تا ریاست محترم جمهوری و معاونین ایشان تا رییس محترم مجلس و نمایندگان و کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مرتبط تا ریاست محترم قوه قضاییه و زیرمجموعه‌های آن که مرجع رسیدگی به شکایات و تظلم‌خواهی ایثارگران هستند، هم در سطوح پنهان و هم در سطوح آشکار بر لزوم رسیدگی فوری و ویژه و درخور به وضعیت نابسامان ایثارگران به صورت عام، و جانبازان نخاعی و آسیب بالا به صورت خاص اشتراک نظر دارند و همگی آنان موانع و محدودیت‌های اداری و مالی را عامل اصلی عنوان می کنند.»

اکنون پس از گذشت دو سال از نامه فوق،‌ شاهدیم که نه تنها مسائل اداری و مالی حل نشده، بلکه ده‌ها مورد دیگر به مشکلات معیشتی و دارو و درمان جانبازان افزوده شده است و تا زمانی که اراده‌ای سیاسی برای برون رفتن از این وضعیت اقتصادی وجود نداشته باشد، نمی‌توان به بهبود وضعیت جانبازان امیدوار بود. باید از مسئولان پرسید جانبازی که ماهانه حدود ۸ میلیون تومان حقوق دریافت می کند، چکونه می تواند خودروی ۴۰۰ میلیونی خریداری کند؟ آیا قرار است برای  ۵ سال اقساط پرداخت کند و تمام حقوق خود را بابت اقساط پرداخت کند؟ تکلیف هزینه های کمرشکن درمانی چه می شود؟

طبق آمارهای رسمی سازمان بهزیستی در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار معلول و جانباز جنگی در کشور داریم که حدود ۸۰۰ هزار نفر از این عزیزان دارای معلولیت‌های جدی هستند. در این میان جانبازان ۷۰ درصد و نخاعی جزو آسیب پذیرترین بخش های این جامعه معلولین به شمار می‌آیند. علاوه بر بحث تامین کردن خودرو،‌ جدیت سازمان‌های مربوطه، بخصوص سازمان بهزیستی و بنیاد شهید برای ارتقاء کیفیت زندگی این عزیزان و فراهم کردن شرایط برای حضور اجتماعی آنان بی نهایت ضروریست. در این مقاله به ۵ طرح شکست خورده برای تامین خودرو اشاره شد. سوال اینجاست که تا کی قرار است مسئولان وعده دهند و قوانین و طرح‌های فکر نشده و ناپخته ارائه دهند؟ آیا وقت عمل فرا نرسیده؟ جانبازان نخاعی با مسئولین اتمام حجت کرده‌اند. فاعتبروا یا اولی الابصار…

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.