sedayemodafean.org سینمای دفاع مقدس

سینمای دفاع مقدس از مصادیق جهاد تبیین است

حجت‌الاسلام‌ «احمد مروی» گفت: سینمای دفاع مقدس نوعی جهاد تبیین، برای معرفی دلاوری‌ها و رشادت های شهدا به جامعه است، کار شما فیلم‌سازان ترویج اخلاق، ایثار، گذشت، انسانیت و شجاعت در راه ارزش‌های الهی بوده که کاری بسیار ارزشمند است.

صدای مدافعان – حجت‌الاسلام‌ «احمد مروی» تولیت آستان قدس رضوی در دیدار عوامل فیلم «موقعیت مهدی» که با حضور احسان باکری فرزند شهید حمید باکری، هادی حجازی‌فر کارگردان و حبیب‌الله والی‌نژاد تهیه‌کننده این اثر سینمایی در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با بیان اینکه امثال شهید باکری‌ها خون دل‌ها خوردند تا این انقلاب و نظام حفظ شود، به سکانس‌هایی از این فیلم اشاره کرد و اظهار داشت: ما نمی‌توانیم رنجی که شهدا در جبهه‌ها و سختی که خانواده‌های آن‌ها در غیاب و پس از شهادت آنان در فراغشان متحمل شدند را درک کنیم؛ اما سینما باقابلیت روایتگری خود می‌تواند گوشه‌ای از زحمات و ایثارهای شهدا و خانواده‌های آنان را به تصویر بکشد.

وی در ادامه ضمن تقدیر از کارگردان و دست‌اندرکاران فیلم «موقعیت مهدی»، به تمجید رهبر معظم انقلاب اسلامی از این فیلم اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی این فیلم را ملاحظه و از آن تجلیل کرده‌اند؛ واژه‌هایی که معظم له در خصوص این اثر سینمایی به کار برده‌اند را به‌خاطر نمی‌آورم که تاکنون برای فیلمی به کار برده و این‌گونه ویژه از آن تجلیل کرده باشند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: نسل جوان دوران دفاع مقدس را ندیده‌اند و ازخودگذشتگی‌ها و مخاطرات آن دوران اطلاع ندارند، ساخت فیلم‌ و سریال‌هایی در حوزه دفاع مقدس و زندگی شهدا به آشنایی نسل جوان با قهرمانان ملی که کشور ما را در برابر جهانیان و تاریخ سربلند کردند، کمک می‌کند.

مروی فیلم و سریال را ابزاری قدرتمند در الگوسازی از شهدا دانست و با بیان اینکه شهیدان قهرمانان ملی و بهترین الگوها برای جوانان و آینده‌سازان کشور هستند، خاطرنشان کرد: الگوگیری جوانان از شهدا به این معناست که آن مروت، مردانگی، ایثار، ادب، ایمان، انتخاب صحیح، جوانمردی و فضیلت‌های شهیدان را در زندگی خود الگو قرار دهند.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص جهاد تبیین، ابراز داشت: معرفی قهرمانان دوران دفاع مقدس، تلاشی در راستای تحقق جهاد تبیین و حرکتی به سمت آگاهی‌بخشی است.

وی تصریح کرد: سینمای دفاع مقدس نوعی جهاد تبیین، برای معرفی دلاوری ها و رشادت های شهدا به جامعه است، کار شما فیلم‌سازان ترویج اخلاق، ایثار، گذشت، انسانیت و شجاعت در راه ارزش‌های الهی بوده که کاری بسیار ارزشمند است.

مروی ادامه داد: امثال شهید باکری‌ها با رشادت‌ها و دلاورمردی‌های خود تحولاتی در انقلاب و اسلام ایجاد کردند که مشابه‌اش در صدر اسلام است؛ پیامبر اعظم (ص) از میان اعراب جاهلی، بت‌پرست، مشرک و غرق در ظلمت و تاریکی بهترین انسان‌ها همچون ابوذر، عمار، یاسر، مقداد و سلمان را تربیت کردند و معجزه امام خمینی (ره) نیز این بود که از میان مردم و نسل جوان شهیدانی همچون باکری‌، همت، بروجردی، شوشتری، خرازی، سلیمانی را تربیت کردند.

تولیت آستان قدس رضوی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را احیاگر ارزش‌های دینی و فرهنگ عاشورایی در دوران معاصر دانست و بیان داشت: در جنگ تنها مسئله شجاعت مطرح نبود بلکه ایمان و اعتقاد بود که نام شهدا را ماندگار کرد؛ دشمن به اعتقادات و دین و شرافت ما حمله کرد و این شهدا بودند که ایستادگی کردند و از جان خود گذشتند تا دشمن به اهدافش نرسد.

مروی همچنین نسبت به اهمیت ساخت آثار سینمایی و سریالی با موضوع افشای جنایات بی‌رحمانه منافقین تأکید کرد و گفت: نسل جوان باید با جنایات ننگین منافقینی که ۱۷ هزار پیر، جوان و کودک را به شهادت رساندند، آشنا شوند.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.