گزارش هفتگی صدای مدافعان: ۱۴ -۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰

هفته گذشته مصادف بود با دومین هفته حمله نظامی روسیه به اوکراین و به هم زدن بسیاری از معادلات بین‌المللی که به نوعی ما را نیز به عنوان یکی از همپیمانان پوتین در شرایط سختی قرار داد. با توجه به اینکه به نظر میاید پوتین هم در عرصه میدانی و نظامی و هم در دیپلماسی دچار اشتباه محاسباتی شده و همانطور که در یکی از مقالات اخیر هم گفتیم، ما باید مراقب باشیم وارد یک قمار سیاسی خطرناک نشویم و خود را قربانی بازی خطرناکی که پوتین آغاز کرده نکنیم. از جنگ که بگذریم، همانطور که در طول هفته در بخش خبرهای سایت صدای مدافعان پوشش دادیم، هفته‌ای که گذشت روز جانباز را پشت سر گذاشتیم و به این مناسبت برنامه‌هایی در سراسر کشور برگزار شد. امیدواریم که مسئولین بیشتر به فکر وضعیت درمان و معیشتی جانبازان و خانواده‌ها آنها باشند و کمتر مشغول شعار دادن و تظاهر کردن به حمایت. در انتهای هفته نیز خبر شهادت دو تن از فرماندهان سپاه قدس در سوریه را داشتیم که باز این نگرانی و سوال را در  ذهن بسیاری ایجاد کرد که مدافعان حرم چرا هنوز در سوریه هستند و چرا ما دو سال پس از پایان جنگ با داعش همچنان آنجا شهید میدهیم. این ها سوالاتی هستند که مردم میخواهند پاسخ آنها را بدانند و انتظار پاسخ‌های شفاف دارند.

آخرین تحولات جنگ اوکراین

روز پنجشنبه این هفته (پانزدهمین روز جنگ در اوکراین) ارتش اوکراین با انجام عملیاتی مانع از پیشروی نیروهای روسیه در «کی یف»، پایتخت اوکراین شد. در حالی که روسیه در شامگاه چهارشنبه به بمباران شهرهای اوکراین ادامه داد، در این روز حدود ۳۵ هزار غیرنظامی از شهرهای «سومی»، «انرهودار» و «کی‌یف» تخلیه شدند.

 

روز جانباز

sedayemodafean.org روز جانبازبه مناسبت گرامیداشت روز جانباز و روز شهید و با حضور اقشار مختلف مردم، مسئولان و فرماندهان نظامی و انتظامی مزار شهدا در باغ رضوان ارومیه غبارروبی و عطر افشانی شد. امیر سرتیپ علی حاجیلو، فرمانده قرارگاه منطقه ای شمال غرب نزاجا نیز در این مراسم گفت: رمز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) احیای فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت بود.

شهادت ۲ مدافع حرم ایرانی در حمله جنگنده‌های اسرائیلی به حومه دمشق

در جریان حمله این هفته جنگنده‌های اسرائیلی به حومه شهر دمشق در سوریه، دو تن از نیروهای ایرانی مدافع حرم مرتضی سعید نژاد و احسان کربلایی پور  به شهادت رسیدند. این چندین بار است که رژیم صهیونیستی اقدام به بمباران مواضعی در خاک سوریه می‌کند. حملاتی که عمدتا شبانه و از طریق جنگنده‌ صورت می‌گیرد. پیش از این نیز  رژیم صهیونیستی در فروردین ۹۷ با حمله به پایگاه هوایی «تی ۴» در حمص سوریه،‌ چند تن از نیروهای ایرانی  از جمله سید عمار موسوی، مهدی لطفی نیاسر و اکبر زوار جنتی را به شهادت رسانده بود.

 

 

بازتاب پرتاب ماهواره نور ۲ در رسانه‌های عربی

صبح روز سه شنبه با موفقیت در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار گرفت، این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه های عربی به دنبال داشت. همزمان با اعیاد شعبانیه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استفاده از ماهواره بر سه مرحله ای قاصد از کویر شاهرود ماهواره نور ۲ را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار داد.

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.