گزارش هفتگی صدای مدافعان: ۷ -۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۰

به پایان سال ۱۴۰۰ نزدیک میشویم و در انتظار بهار و آغازی دوباره هستیم اما نمیتوانیم چشم بر مشکلات ببندیم و بیخیال باشیم. جامعه ایثارگری هر روز با مشکلات بیشتری روبرو میشوند و بر خلاف وعده‌های تکراری مسئولین و انتقاداتهای تکراری ما، کار به جایی نمیبریم. در هفته‌ای که گذشت هم با آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین و تمام حاشیه‌هایی که در این یک هفته به همراه داشته وضعیت نامعلومی را برای منطقه و جهان ترسیم کرده و بار دیگر کابوس آغاز یک جنگ چند ملیتی بر جهان سایه افکنده. اما در این میان همه چیز هم سیاه و تاریک نیست و خبرهای نسبتا خوبی از وین به گوش میرسد که با وجود اینکه هنوز رسما اعلام نشده، گزارشها حاکی از پایان مذاکرات و توافق بر سر موضوع هسته‌ای و تحریمهای ظالمانه غربی‌هاست که به امید خدا اگر توافق جامعی صورت گرفته باشد، بزودی برداشته خواهند شد. در خبرها همچنین داشتیم که تعدادی از پرسنل و بازنشستگان نیروهای مسلح و خانواده‌های آنان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود در تعدادی از شهرهای ایران تجمع کردند که البته این بار اولی نیست که چنین تجمعاتی صورت میگیرد و آخرین بار هم نخواهد بود. امید داریم که آقایان گوش و چشم خود را باز کنند و این عزیزان را ببینند و همچنین فقط در حد شعار و وعده‌های توخالی حامی ایثارگران و خانواده‌های شهدا نباشند.

تازه‌ترین اخبار از هشتمین روز جنگ در اوکراین

در هشتمین روز حمله روسیه به اوکراین، حمله‌های هوایی روسیه علیه شهرهای کلیدی اوکراین و پایتخت تشدید شده است. صدای انفجارها در بامداد امروز (پنجشنبه) در کی‌یف شنیده شد. دور دوم مذاکرات روسیه- اوکراین نیز قرار است امروز برگزار شود. در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه دست‌کم چهار انفجار عظیم کی‌یف، پایتخت اوکراین را به لرزه درآورد. دو انفجار در مرکز کی‌یف و دو انفجار دیگر در نزدیکی ایستگاه مترو گزارش شده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شهر خرسون را روز چهارشنبه تصرف کرده است، اما اوکراین گفته است که نیروهایش به دفاع از این شهر بندری با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت ادامه می‌دهند.

 

اوکراین از آغاز مذاکرات صلح با روسیه خبر داد

مشاور رئیس جمهوری اوکراین امروز (پنجشنبه) گفت، مذاکرات صلح با حضور مقامهای اوکراین و روسیه در بلاروس آغاز شده است. به نقل از شبکه اسکای نیوز، دور اول مذاکرات روسیه و اوکراین نتیجه ای در برنداشت. اوکراین امید دارد که این مذاکرات به آتش بس منجر شود. با این حال کارشناسان معتقدند که برآورده کردن درخواست های روسیه برای اوکراین تقریبا غیر ممکن است. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه بلاروس هم در گفت‌وگو با اسپوتنیک تایید کرد که مذاکرات میان هیات‌های روسی و اوکراینی در بلاروس آغاز شده است. به گفته او، هیات‌های مذاکره‌کننده پیش از نشستن بر سر میز مذاکره با یکدیگر دست دادند و آغاز این مذاکرات از آژانس خبری بلاروسی بلتا پخش شد.

پرسنل و بازنشستگان نیروهای مسلح در چند شهر ایران تجمع کردند

تعدادی از پرسنل و بازنشستگان نیروهای مسلح و خانواده‌های آنان در اعتراض به پایین بودن حقوق خود در تعدادی از شهرهای ایران تجمع کردند. بر اساس فیلم‌های منتشر شده معترضان در تهران در مقابل مجلس و در مشهد و شهرکرد در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده‌اند. تجمع کارکنان نیروهای مسلح و دیگر نهادهایی که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شوند، کم‌سابقه بوده است. در دی ماه هم کارکنان دادگستری تجمع کرده بودند و محمدحسین آقاسی، وکیل، در توییتر نوشته بود که از سال ۵۳ تاکنون شاهد اعتصاب قضات نبوده است.

 

 

 

محدودیت‌های عجیب پرسنل نیروهای مسلح در استفاده از رسانه‌های اجتماعی

عبدالرحیم موسوی فرمانده‌کل ارتش جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه ۱۲ اسفند (سه روز بعد از تجمع پرسنل نیروهای مسلح) در یک سخنرانی در «دانشگاه جنگ» هشدار داد «باید هوشیار باشیم» زیرا «خط فکر تضعیف نیروهای مسلح» ادامه دارد و اتاق فکر دشمن «هر روز با دستاویز یک محتوای جدید، شایعه و تحریک جدیدی را می‌آفریند تا شاید بتواند به این دو سازمان و به این خط مقدم دفاع از کشور ضربه بزنند.» فرمانده ارتش جمهوری اسلامی که منتقدان او در ارتش به خاطر پیشینه‌اش به وی شهرت «بچه‌آخوند» داده‌اند تأکید کرد «بر همه ما واجب است که در مقابل مافیای رسانه‌ای دشمن با بصیرت به سمت اهداف انقلاب حرکت کنیم.»

نظر خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.